Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet Dánia tenger alatti szén-dioxid-temetésbe kezdett
No menu items!

Dánia tenger alatti szén-dioxid-temetésbe kezdett

A dán kormány több vállalatnak is zöld utat adott a szén-dioxid (CO₂) tengerfenék alatti tárolására. Évente több millió tonna szén-dioxidról van szó.

Dánia kiadta az első engedélyeket a vállalatoknak arra, hogy CO₂-t nagyobb mennyiségben tároljanak az Északi-tenger feneke alatt. Az engedélyeket a TotalEnergies, valamint az Ineos és a Wintershall Dea vállalatok konzorciuma kapta meg – jelentette be a dán klímavédelmi minisztérium. Ez azt jelenti, hogy a munka azonnal megkezdődhet.

Illusztráció: Bigstock

A Spiegel által idézett közlemény szerint a két projekt 2030-tól várhatóan évente akár 13 millió tonna szén-dioxidot is képes lesz tárolni az Északi-tenger dániai része alatt. “A CO₂-tárolás iparosítása azért fontos, mert így nagyobb lesz a kapacitás, és mert olcsóbb lesz számunkra az éghajlati céljaink elérése” – mondta Lars Aagaard éghajlat- és energiaügyi miniszter.

A Dán Energiaügynökség azt javasolta, hogy a minisztérium adja meg a szóban forgó vállalatoknak az első három engedélyt az északi-tengeri nagyobb CO₂-tárolási lehetőségek felkutatására. Ez fontos lépés Dánia CCS-stratégiája felé. A CCS a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás rövidítése. Az eljárás a kibocsátott CO₂-t felfogja és a föld alá szivattyúzza.

A TotalEnergies projektje a Bifrost, míg az Ineos és a Wintershall Dea konzorciumáé a Greensand nevet viseli. A Greensand két hónappal ezelőtt már megkapta a Dán Energiaügynökség jóváhagyását egy kísérleti projektre, amelynek keretében 15 ezer tonna CO₂-t tárolnának egy volt északi-tengeri olajmezőn.

Eltérő nézetek

A CO₂ tárolása a CCS segítségével ellentmondásos és még mindig viszonylag drága. A Greenpeace szerint a CCS “nem bizonyított, energiaigényes, kockázatos és drága“. Az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport (IPCC) azonban az 1,5 fokos cél elérésének módjáról szóló jelentésében alapvető szerepet szán a CCS-nek: 2100-ra világszerte mintegy 700 milliárd tonna CO₂-t kell tárolni – ez több, mint amennyit az összes ország jelenleg 15 év alatt kibocsát.

Más országok már építenek ilyen CCS-kísérleti erőműveket. Norvégiában az Equinor olajvállalat több millió tonna európai ipari üzemekből származó klímagázt akar a partoknál lévő sziklaképződménybe injektálni. Hollandia és Belgium is a föld alá akarja juttatni az éghajlati gázokat. Rotterdam, Antwerpen és Gent kikötői már tervezik és építik a CCS-berendezéseket, hogy a CO₂-t csővezetéken keresztül az Északi-tenger alatti két üres gázmezőbe szivattyúzzák.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.