Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Drágulnak az üzemanyagok Horvátországban kedden
No menu items!

Drágulnak az üzemanyagok Horvátországban kedden

Horvátországban emelkedik az üzemanyagok ára kedden, miután a kormány nem rögzíti ezen a héten az árakat – jelentette be hétfőn Ivo Milatic, energiáért felelős államtitkár.

Ismertetése szerint a benzin kiskereskedelmi ára 0,38 lipával (1 kuna 100 lipa), 11,10 kunára (608 forint), a gázolajé 1,14 kunával, 13,44 kunára (736 forint) nő.

Miletic “A horvát ipar kihívásai 2022/2023” című konferencián vett részt, ahol elmondta: a kormány a jövőben 15 naponta újra alakítja az üzemanyagok árát, úgy, hogy a benzin és a gázolaj esetében egyaránt 0,65 kuna/liter kiskereskedelmi árrést határoz meg.

Ezen a héten nem határoztak meg ársapkát, mert nem hagyhatták, hogy az üzemanyagkereskedők veszteséggel működjenek.

“Nem állíthatjuk meg a cunamit, de hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a védekezés olyan hatékony legyen, hogy azok, akiknek meg kell állítaniuk, ne haljanak meg” – fogalmazott.

Kiemelte: az ellátás biztonságnak kell állnia az első helyen. “Hiába a potenciálisan olcsó üzemanyag, ha nincs a benzinkutaknál” – húzta alá. Úgy vélte: nem lehet tartósan rögzíteni az árakat, ha  veszteséget hoznak a fogalmazóknak.

Marko Primorac pénzügyminiszter a konferenciát megelőzően újságíróknak elmondta: a kormány úgy döntött, hogy ezen a héten nem fixálja az üzemanyagok árát, hanem hagyja, hogy a piac részben alakítsa.

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy meddig lesz fenntartható az elektromos energia rögzített ára, a miniszter azt mondta: a kormány őszi intézkedéscsomagjának hatálya korlátozott, 2023. április 1-jéig tart.

Amennyiben a helyzet nem változik a piacokon és általában, csökkenteni kell a támogatásokat.

A Horvát Elektromos Művek (HEP) ennek következtében bizonyos veszteségeket könyvel el, és ezek felhalmozódnak – magyarázta, hozzátéve, hogy az ilyen támogatások nem tarthatnak örökké.

Horvátországban április 1-jével emelkedtek a lakossági energiaárak: az áram 9,6 százalékkal a gáz legfeljebb 20 százalékkal drágult a kormány intézkedései nyomán. A kabinet beavatkozása nélkül az áram 23 százalékkal, a gáz 79 százalékkal drágult volna.

Zágráb csökkentette több energiahordozó áfáját is, a villamos energia áfája ugyanakkor maradt 13 százalék, azzal, hogy az energiadrágulás és az attól elmaradó áremelés különbözetét a HEP-nek kellett átvállalnia.

Szeptemberben újabb rendeletet fogadott el a kabinet, ebben korlátozzák az elektromos áram díját egy meghatározott átlagfogyasztásig, hat hónap időtartamra.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.