Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Durván drágulhat a sör Németországban
No menu items!

Durván drágulhat a sör Németországban

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

Hatalmas költségnövekedésre panaszkodnak a német sörfőzők a magas energiaárak, valamint a sörmaláta és csomagolóanyagok meredek drágulása miatt. Az sem kizárt, hogy egy korsó sör hamarosan 7,50 euróba kerül majd.

Bár Németországban az infláció enyhülni látszik, a gazdasági szereplők óvatosan optimisták, gázhiánynak pedig egyelőre nincs jele, egy magát kulturális értéknek tekintő iparág mégis kongatja a vészharangot: a sörgyártók, akik a fogyasztókra háruló költségek jelentős növekedésére figyelmeztetnek – írja a Spiegel.

Ha a sörfőzdék és a vendéglátósok a többletköltségeket teljes mértékben áthárítják a fogyasztókra, akkor az év végére 7,50 euró lesz fél liter sör” – mondta Stefan Fritsche, a Berlin-Brandenburgi Sörgyárak Szövetségének alelnöke és a neuzellei kolostori sörfőzde ügyvezető igazgatója.

Ugyanakkor sok vásárló nem hajlandó jelentősen magasabb árat fizetni a sörért. Az ágazat ezért “a német sörfőzés történetének legnagyobb kihívásával” néz szembe. Sok sörfőzdét a bezárás fenyeget. Fritsche kijelentette:

“Sörcsúcsra van szükség a kancellári hivatalban, hogy megőrizzük Németország legfontosabb kulturális értékét!”

A Német Sörfőzők Szövetsége (DBB) szintén áremelkedést jósol. A szövetség szerint mindenekelőtt a nyersanyagok, a csomagolóanyagok, valamint a személyzet és a logisztika meredeken emelkedő költségei terhelik a vállalatokat.

A szövetség szerint a szénsav tavaly novemberben 90 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban. Eközben a kupakok ára több mint kétszeresére emelkedett, a címkék drágulása pedig 30 százalékos volt.

De ami a legfontosabb, hogy a DBB adatai alapján a komló 35 százalékkal, a sörmaláta 90 százalékkal drágult egy év alatt.

A német sörgyártó ipar 2022 január-novembere között 3,2 százalékkal 81,2 millió hektoliter sörre (az alkoholmentes fajták nélkül) növelte eladásait.

Ez azonban csak első pillantásra jelent pozitív jelzést, hiszen a 2019-es, Covid előtti évben a sörértékesítés 85,2 millió hektoliter volt az első tizenegy hónapban – közölte a szövetség.

Összességében azonban a Német Sörfőzők Szövetsége szerint az ágazat sokkal rugalmasabbnak bizonyul, mint korábban, a három évig tartó válság után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.