Az apró székelyföldi Gyergyószentmiklós a szó szoros és átvitt értelmében is távol van Milánótól. Melles Márknak mégis sikerült megvalósítani az álmát: az Európai Unió legjobb közgazdasági egyetemének számító Bocconi elsőéves hallgatójaként ráadásul egy különleges hallgatói projektcsapatba is bekerült.
Márknak mindig is világos elképzelése volt arról, hogy közgazdaságtant és pénzügyet szeretne tanulni. „A Bocconi erre szakmailag egyértelmű választás volt” – meséli. Nem véletlenül: az 1902-ben alapított milánói magánegyetem, hivatalos nevén Università commerciale ‘Luigi Bocconi’, az Európai Unióban a közgazdaságtan és pénzügy területén az első helyen áll, míg menedzsment és vállalkozás oktatás terén a második, miközben minden tekintetben a világ élvonalába tartozik.
De nem csak a szakmai színvonal vonzotta Márkot. „Számomra az is fontos volt, hogy jó helyen legyen az egyetem, olyan lenyűgöző kultúrájú, pezsgő országban, ahol az időjárás és a mindennapi élet is kellemes. Mert egy ilyen inspiráló környezet sokat segít abban, hogy a folyamatos tanulás mellett a kevés szabadidő valódi feltöltődést adjon” – fejtegeti. Milánó, mint gazdasági és kulturális központ pedig ebből a szempontból is tökéletes választásnak bizonyult.
Márk Gyergyószentmiklóson, a Fogarassy Mihály Általános Iskolában kezdte tanulmányait, majd a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban folytatta. „A matek terén nagyon jó alapokat kaptam” – emlékszik vissza. A romániai oktatás szigorú matematikai képzése ráadásul bizonyos területeken olyan előnyt adott neki, amit a Bocconi padsoraiban is kamatoztat: „Mai napig látunk olyan dolgokat, amiket más országokból érkezők nem tanultak a középsuliban, de mi igen.” Ezek közé tartozik például, hogy azt tapasztalja, a fejben számolásban némi előnyt élvez a társaival szemben.
Szavai szerint a székelyföldi gyökerei nem csak tudást, hanem szemléletet is adtak neki. „Megtanultam, hogy amit el kell végezni, azt el kell végezni, oda kell tenni magad” – mondja ezzel kapcsolatban. Ez a hozzáállás, párosulva szülei tanácsaival és a baráti támogatással, ma is vezérfonalként szolgál számára. A középiskolai évek alatt ráadásul nyitottabbá is vált a társak felé, ami Milánóban, egy nemzetközi közegben különösen hasznos készségnek bizonyul.
A Covid-időszak sem törte meg lendületét, bár a járványidőszaknak megvoltak a maga kihívásai. Az online oktatás előnye az volt, hogy nem kellett naponta 55 kilométert ingáznia Csíkszeredába, ám a képernyő előtt töltött hosszú órák és az osztálytársakkal való kapcsolattartás nehézségei megnehezítették a középiskolás éveket. A lényeg azonban az, hogy amint személyesre váltott az oktatás, be tudták pótolni, amit a Covid alatt elmulasztottak.
A Bocconi pedig nemcsak tudást, új szemléletet is hozott Márk életébe. „Ez a folyamatos versenyérzet, amennyire tehertétel, annyira inspiráló is” – érvel. Mondván: az egyetem hallgatói rendkívül motiváltak és ambiciózusak, ami őt is arra ösztönzi, hogy nap mint nap a legjobbat hozza ki magából. A nemzetközi közeg, a különböző országokból érkező diákok pedig kiszélesítették látókörét: „a mindennapi beszélgetések során folyamatosan tanulok, legyen szó szakmai témákról vagy kulturális különbségekről.”
Azt is pozitívumként éli meg, hogy az egyetem nagy hangsúlyt fektet a közösségi életre és a kapcsolatépítésre. Diákszervezetek, szemináriumok és alumni-előadások színesítik a hallgatók mindennapjait. Márk különösen emlékszik egy sikeres öregdiák előadására, aki arról mesélt, hogyan küzdött meg azzal, hogy eleinte nem volt kedve tanulni. Majd miután egy gyakornoki munkát is elvállalt, a tanulás és a munka egyensúlyozásával olyan sikeres lett, hogy elnyerte a Bocconi rangos érdemösztöndíját. Azt az elismerést, amit évfolyamonként csupán 15 diák kap meg a 3000-ből.
Márk számára a sikeres vizsgák mellett különösen nagy fegyvertény, hogy elsőévesként, a közelmúltban egy különleges projektcsapatba is bekerült. Az a Junior Enterprise Milano Economia (JEME) vette fel az új belépő tagjai közé, amely gazdasági és stratégiai tanácsadással foglalkozik külső cégek számára. A felvétel nem volt egyszerű: közel 500 Bocconis jelentkezőből mindössze húszat választottak ki, az önéletrajzok, majd az interjúk és a szigorú rosták után.
Nem véletlen, hogy a székely fiatalember már most úgy érzi, hogy a Bocconi szakmai téren is új horizontot nyitott meg előtte. A mikro- és makroökonómia, a menedzsment modellek, az elemzési módszerek, valamint a nemzeti bankok monetáris és a kormányok fiskális politikáinak megismerése olyan tudást ad a kezébe, amellyel nem csupán a saját jövőjét építi, hanem egy napon szülőföldje gazdasági lehetőségeit is gazdagíthatja.
Érsek M. Zoltán