Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság EU - Nagyot nőtt a hiány és az adósság
No menu items!

EU – Nagyot nőtt a hiány és az adósság

A pandémia következményeként jelentősen megugrott a GDP-hez mért államháztartási hiány és az államadósság az Európai Unióban tavaly – jelentette az Eurostat.

Az unió statisztikai hivatal végleges adatai szerint a 19 országot tömörítő euróövezetben a GDP-arányos államháztartási hiány 7,2 százalékra emelkedett tavaly a 2019. évi 0,6 százalékról. Az Európai Unió egészében a deficit 0,5 százalékról 6,9 százalékra nőtt.

A legnagyobb államháztartási hiányt Spanyolországban (11 százalék), Görögországban (10,1 százalék), Máltán (9,7 százalék), Olaszországban (9,6 százalék), Romániában (9,4 százalék), Belgiumban és Franciaországban (egyaránt 9,1 százalék), Ausztriában (8,3 százalék), Magyarországon (8 százalék), Szlovéniában (7,7 százalék), Horvátországban (7,4 százalék), Litvániában (7,2 százalék) és Lengyelországban (7,1 százalék) mérték.

Két országot, Dániát (0,2 százalék) és Svédországot (2,8 százalék) kivéve, mindegyik tagállamban 3 százalékot meghaladó volt a GDP-arányos államháztartási hiány.

A GDP-hez viszonyított államadósság az euróövezetben a 2019. évi 83,6 százalékról tavaly 97,3 százalékra emelkedett, az EU egészében pedig 77,2 százalékról 90,1 százalékra nőtt.

A múlt év végén a legalacsonyabb GDP-arányos államadósság Észtországban volt, 19 százalékkal, majd Bulgária (24,7 százalék), Luxembourg (24,8 százalék), Csehország (37,7 százalék) és Svédország következett (39,7 százalék).

A legmagasabb mutató Görögországban volt 206,3 százalékkal, Olaszországban 155,6 százalékkal, Portugáliában 135,2 százalékkal, Spanyolországban 120 százalékkal, Cipruson 115,3 százalékkal, Franciaországban 115 százalékkal, Belgiumban pedig 112,8 százalékkal.

Ugyancsak az Eurostat közölte, hogy Magyarország államadóssága a múlt év végén több mint 38 ezer 417 milliárd forint volt, ami a GDP 80,1 százalékának felelt meg.

A GDP-hez mérten a magyar államadósság 2019 végén 65,5 százalék, 2018 végén 69,1 százalék, 2017 végén 72,1 százalék volt.

Magyarországon a GDP-hez mérten tavaly 8 százalékra nőtt az államháztartási hiány az egy évvel korábbi 2,1 százalék deficitről. 2018-ban ugyancsak 2,1 százalék, 2017-ben pedig 2,5 százalék volt a hiány az Eurostat honlapján szereplő adatok szerint.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el

A magyarok 15 százaléka keres külföldön állást

Globálisan 33 százalék, Magyarországon 37 százalék a maradás okaként a szülőhazájához való erős kötődést említette,.

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.