Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. Fél év után magára talált a magánszektor
No menu items!

Eurózóna. Fél év után magára talált a magánszektor

Hat hónap óta először nőtt az euróövezet magánszektorának teljesítménye márciusban. A gyárakban az utóbbi 23 év legerősebb ütemével emelkedett a termelés, ellensúlyozva a szolgáltatási ágazat gyengeségét – derült ki az IHS Markit beszerzésimenedzser-indexeinek előzetes adataiból.

Az euróövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a felmérések kezdete, 1997 júniusa óta a legmagasabb értékre, 62,4 pontra emelkedett az előző havi 57,9 pontról. Elemzők enyhe csökkenésre, 57,7 pontra számítottak. Az index tavaly július óta áll folyamatosan a teljesítmény növekedését a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ felett.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index héthavi csúcsra, 48,8 pontra kúszott fel a februári 45,7 pontról. Elemzők enyhe emelkedésre, 46,0 pontra számítottak.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett BMI nyolchavi csúcsra, 52,5 pontra ugrott márciusban az előző havi 48,8 pontról, ami ugyancsak meghaladja az elemzők által várt 49,1 pontot.

Az áprilisi végleges számok azonban alacsonyabbak lehetnek, mivel Európa jelentős részén a koronavírus-járvány harmadik hullámának felerősödése miatt újra szigorú korlátozásokat léptettek életbe, ráadásul az oltási kampány lassan halad.

Chris Williamson

Romlottak a kilátások, ahogy növekednek a fertőzési ráták és új korlátozásokat rendeltek el – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. Hozzátette, hogy a szolgáltatási szektor maradt az euróövezet gyenge pontja, jóllehet teljesítményének visszaesése mérséklődött, mivel a vállalatok profitáltak a feldolgozóipar fellendüléséből, és az ügyfelek alkalmazkodtak a helyzethez.

Az euróövezeti feldolgozóipart Németország kiemelkedő teljesítménye hajtotta. A német gyárakban rekordmértékben emelkedett a termelés, Franciaországban pedig 2018 januárja óta nem tapasztalt mértékben nőtt a termelés.

A rendelésállomány erős növekedésének közepette a vállalatok továbbra is derűlátók a jövőt illetően, mert abban bíznak, hogy gyorsulni fog az oltási kampány, és ez lehetővé teszi, hogy az élet nagyjából visszatérjen a normális kerékvágásba. A jövőbeni várakozásokat tükröző index azonban kissé csökkent, a februári, hároméves csúcsot jelentő 67,0 pontról 66,8 pontra mérséklődött.

Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 37 havi csúcsra, 56,8 pontra nőtt a februári 51,1 pontról, miközben elemzők csak 51,6 pontra számítottak. A szolgáltatóipari BMI 45,7 pontról 50,8 pontra, héthavi csúcsra ugrott, míg a feldolgozóipari 60,7 pontról 66,6 pontra, 1996 áprilisa, az adatok gyűjtésének kezdete óta a legmagasabb szintre emelkedett.

Franciaország összetett beszerzésimenedzser-indexe 49,5 pontra kúszott fel a februári 47 pontról, így jócskán felülmúlja az elemzők által várt 47,2 pontot. A szolgáltatóipari BMI 45,6 pontról 47,8 pontra nőtt, míg a feldolgozóipari 56,1 pontról 58,8 pontra emelkedett márciusban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.