Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. Tetőzött a fellendülés - jön a visszafordulás?
No menu items!

Eurózóna. Tetőzött a fellendülés – jön a visszafordulás?

Szeptemberben már a második egymást követő hónapban romlott a Sentix euróövezeti befektetői hangulatindexe. Ez újabb jele annak, hogy a gazdasági növekedés lefordult a járvány utáni fellendülés csúcsáról.

A frankfurti gazdaságkutató intézet felmérése szerint az euróövezet befektetői hangulatindexe 2,6 ponttal, 19,6 pontra, április óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. A piac a ténylegesnél valamivel jobb értéket, 19,7 pontot várt szeptemberre.

A mutató két összetevője közül az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató 30,8 ponton stagnált. A hat hónapra előretekintő, konjunkturális várakozásokat számszerűsítő mutató értéke a negyedik egymást követő hónapban csökkent, az előző havi 14,0 pontról 9,0 pontra, 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintre esett vissza.

A felmérés eredményeit összegezve Manfred Hübner, a Sentix vezérigazgatója rámutatott, hogy már tetőzött a gazdaság felzárkózási folyama a koronavírus-járvány miatti zárlatok után.

A kérdés most az, hogy csak szusszanunk egyet vagy visszafordulunk” – fogalmazott Hübner.  

Manfred Hübner

A felmérés adatai azt mutatják, hogy lassul a világgazdaság növekedése. A jövőbeni kilátások megítélését tükröző alindexek a felmérésbe bevont legtöbb régióban zsinórban már negyedszer vagy ötödször csökkentek augusztusban, de még mindig pozitív tartományban tartózkodnak, jelezve, hogy a gazdaságok még nem tértek le a növekedési pályáról.

Ezzel együtt is a fellendülés csúcsán túljutott a gazdaság, ami az aktuális helyzet megítélésében is tetten érhető, hiszen csak néhány régióban javult kissé a mutató. Az európai konjunktúra sorsát valószínűleg a kínai gazdasági helyzet alakulása határozza majd meg – mutatott rá a Sentix.

A Sentix németországi hangulatindexe ugyancsak jelentősen romlott, az augusztusi 25,7 pontról 20,9 pontra süllyedt az értéke. A jelenlegi helyzet megítélését tükröző mutató értéke 38,5 pontról 36,0 pontra süllyedt, míg a kilátásoké 13,5 pontról 6,8 pontra esett.

A Sentix havi rendszerességgel végzett felmérésében szeptember 2. és 4. között 1070 befektető és pénzügyi elemző vett részt, köztük 270 intézményi befektető.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.