Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fed: marad a nulla közeli dollárkamat
No menu items!

Fed: marad a nulla közeli dollárkamat

Nem változtatott laza monetáris politikáján az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer. A Federal Reserve (Fed) azt ígérte, minden tőle telhetőt megtesz a gazdasági fellendülés támogatására.

A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság csütörtökön végződő, kétnapos ülésén a piaci várakozásokkal összhangban a március 15. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot. A döntés egyhangú volt.

A testület megismételte, hogy kész teljes eszköztárát bevetni az amerikai gazdaság támogatására “ezekben a nehéz időkben“, előmozdítva ezáltal a teljes foglalkoztatottság és az árstabilitás céljainak megvalósítását.

A bizottság közleményében egy szót sem ejtett az elnökválasztásról, amelynek kimenetele még mindig bizonytalan. Azt azonban megismételte, hogy a koronavírus-járvány súlyos emberi és gazdasági nehézségeket okoz az Egyesült Államokban és szerte a világban. A gazdasági helyzet alakulása pedig nagy mértékben függ majd az új koronavírussal kapcsolatos fejleményektől.

A gazdasági aktivitás és a foglalkoztatási helyzet továbbra is javul, de jóval elmarad az év eleji szintektől” – mutatott rá a bizottság.

Hozzátették, hogy a gyengébb kereslet és az olajárak csökkenése alacsonyan tartja az inflációt. A járvány miatti közegészségügyi válság továbbra is súlyos hatást gyakorol a gazdasági tevékenységre, a foglalkoztatásra és az inflációra rövid távon, emellett jelentős kockázatokat jelent a középtávú gazdasági kilátásokra.

A nyíltpiaci bizottság gyakorlatilag szó szerint megismételte a szeptemberi ülése után kiadott közleményét. Megismételte, hogy kész bevetni “teljes eszköztárát” a gazdaság támogatására, és azt ígérte, hogy nem nyúl a kamatokhoz mindaddig, amíg a teljes foglalkoztatottságot vissza nem állítják, és az infláció nem közelít a 2 százalékos célhoz. A Fed folytatja az állampapír-vásárlásokat legalább havi 120 milliárd dollár értékben, és használja más eszközeit és programjait amíg csak szükség van rá a gazdasági helyzet alakulásának függvényében.

Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 31,4 százalékkal, majd július-szeptemberben 33,1 százalékkal nőtt, részben a kormányzat több mint 3000 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagjának köszönhetően.

Az újabb gazdaságösztönző intézkedések hiányában és az új koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedésével a gazdaság növekedése meredeken lassult a negyedik negyedév elején.

Októberben a vártnál sokkal kevésbé nőtt a foglalkoztatottság, és az amerikai gazdaság kétharmadát lefedő szolgáltatási ágazat teljesítménye csökkent.

Bár az októberivel együtt május óta közel 12 millió állást sikerült visszaállítani, ez még mindig csak valamivel több mint fele a koronavírus-járvány első két hónapjában felszámolt 22 millió munkahelynek. Elemzők attól tartanak, hogy a járvány fellángolása miatt tovább lassulhat a foglalkoztatottság növekedése.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.