Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: leminősítés fenyegeti a feltörekvő térségi bankok többségét
No menu items!

Fitch: leminősítés fenyegeti a feltörekvő térségi bankok többségét

A Fitch Ratings a feltörekvő térségi bankok többségének besorolását negatív kilátással látta el a koronavírus-járvány okozta globális recesszió hatásai miatt. A közép-európai bankrendszerek alapvető mérőszámai ugyanakkor erőteljesek.

A nemzetközi hitelminősítő átfogó tanulmányából kitűnik, hogy a cég minősítési listáján szereplő feltörekvő térségi bankok 54 százalékának osztályzatát terheli leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás.

A Fitch hangsúlyozza, hogy 2019 végén mindössze 14 százalék volt a negatív kilátású osztályzatok aránya a globális felzárkózó térség bankszektoraiban.

A hitelminősítő kiemelte ugyanakkor azt is, hogy a közép- és kelet-európai bankszektorok hitelpiaci mérőszámai erőteljesek voltak, amikor elérte őket a Covid-19-járványhoz köthető gazdasági válság, tekintettel a stabil és támogató működési környezetre. A tulajdonosi támogatás alapján meghatározott banki besorolások zömének kilátása ebben a térségben továbbra is stabil – áll a Fitch tanulmányában.

A cég szerint a koronavírus-járványból eredő jelentős gazdasági sokkot ez a régió sem kerülheti el: a Fitch Ratings jelenlegi előrejelzése szerint az országcsoport hazai összterméke (GDP) mediánértéken számolva 5,9 százalékkal esik vissza 2020 egészében a tavaly ugyanilyen számítási módszerrel mért 3,4 százalékos regionális szintű növekedés után.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a válság előtti időszak szilárd nyereségessége és a kiépített tőketartalékok jelentős hitelveszteségek elviselésére is képessé teszik a közép- és kelet-európai bankrendszereket, bár továbbra is vannak lefelé ható kockázatok.

A Fitch ezek közé sorolja a járványsokk által a bankok nyereségességére és eszközminőségére gyakorolt hatásokat, amelyek a cég várakozása szerint 2020 után is még érezhetők lesznek.

A hitelminősítő hangsúlyozza mindazonáltal, hogy a nem teljesítő kinnlevőség-hányadok a teljes követelésportfolión belül a térség egészében meredek ívben csökkentek az elmúlt öt évben.

A Fitch kimutatása szerint ez a rendszerszintű eszközminőségi mutató a magyar bankrendszerben a 2015-ben mért 11,7 százalékról 2019 végéig 3,2 százalékra csökkent.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.