Hirdetés
Kezdőlap Tech Flying-V teszt. Holland kutatók hidrogén meghajtású repülőgépen dolgoznak
No menu items!

Flying-V teszt. Holland kutatók hidrogén meghajtású repülőgépen dolgoznak

A valóságban is működik a húsz százalékos hajtóanyag megtakarítást ígérő, különleges V alakú kísérleti repülőgép, a Flying-V, amelynek modelljét mérnökök, a TU Delft holland műszaki felsőoktatási intézmény kutatói és egy drónpilóta  tesztelt egy németországi repülőtéren.

A Flying-V egy energiatakarékos távolsági repülőgép, amelynek koncepciója az Airbus-tól származik. A repülőgép kialakítása integrálja az utaskabint, a rakteret és az üzemanyagtartályokat a szárnyakban, látványos V alakot hozva létre. A számítógépes fejlesztésű aerodinamikai forma és csökkentett súlya miatt 20% -kal kevesebb üzemanyagot fogyaszt a modell, mint a mai legfejlettebb repülőgépek.

A KLM 2019 óta partner a projektben. Támogatásnak köszönhetően a projektcsapat elkészíthette a méretarányos modellt. Először a KLM 100. évfordulóján, 2019 októberében mutatták be. A projektben számos üzleti partner vesz részt, az Airbus is a támogatók között van.

Az alkalmazott ergonómia és formatervezés professzora, Peter Vink és Thomas Rotte ipari tervezőmérnök készítette az új, ovális alakú kabin terveit. A Flying-V felszerelhető hagyományos utastérrel, de Vink és Rotte egy kísérleti utastervet terveztek, amely könnyű és persze kényelmes az utasok számára, és ugyanannyi utast képes befogadni, mint egy Airbus A350.

A projekt vezetője, Dr. Roelof Vos, valamint kutató és mérnökcsoportja a Flying-V repülő 22,5 kg-os és 3 m széles modelljét repülési tesztekre vitte egy jól védett németországi légibázisra, ahol együtt dolgozhattak az Airbus csapatával. Tesztelték a gép repülési képességeit.

A pilóta feladata felszállás, a leszállás, számos teszt manőver és megközelítés volt.

Dr. Roelof Vos

Vosazt mondta: „Az egyik gondunk az volt, hogy a repülőgépnek nehézségei lehetnek a korábbi számítások szerint a felszállással. A csapat optimalizálta a repülési modellt, hogy megakadályozza a problémát, de a puding próbája az evés. Repülnie kellett, hogy biztosat tudjunk.” A felszállást könnyen elvégezték 80 km/h sebességgel. A repülőgép tolóereje jó volt, a repülési sebesség és szögek pedig az előrejelzések szerint alakultak.

De az új technológia tesztelése soha nem egyszerű. A csapatnak kihívást jelentő hete volt, amelyben a telemetria javítása érdekében meg kellett változtatniuk a repülőgép súlypontját és meg kellett erősíteniük az antennát.

A teszt megerősítette, hogy a jelenlegi kialakítás még kissé durva leszállást okoz. A csapat következő lépése a repülés során összegyűjtött adatok felhasználása a repülőgép aerodinamikai (szoftveres) modelljéhez. Ez lehetővé teszi a jövőbeni kutatásban felhasználható repülési szimulátorba programozását, miközben tovább javítja a repülési jellemzőket. A csapat elkészíti a jövőbeni repülési tesztek újabb modelljét is.

Következő lépés: felszerelje a Flying-V-t fenntartható meghajtással. Úgy tűnik, ez a kialakítás alkalmas a szokásos hajtóanyag helyett folyékony hidrogénnel történő repülésre is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni

Jelentősen növekedhet az okoszebrák száma Magyarországon

Az út két szélén elhelyezett érzékelők és az útburkolatba helyezett nagy fényerejű LED prizmák villogó jelzéssel hívják fel az autósok figyelmét, mielőtt a gyalogos a zebrára lép.

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.