Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gazdasági hangulat. Az uniós index felfelé mozdult
No menu items!

Gazdasági hangulat. Az uniós index felfelé mozdult

A vártnál kevésbé, de az előző havi 11 éves mélyponthoz képest májusban javult a gazdasági hangulatindex az eurózónában és az EU-ban. Az Unión belül a harmadik legjobb foglalkoztatási kilátásokat Magyarországon mutatta ki az Európai Bizottság felmérése.

Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (GD EcFin) adatai szerint májusban az előző havi 11 éves mélypontról 2,6 ponttal 67,5 pontra emelkedett az ESI (economic sentiment indicator) gazdasági hangulatindex az euróövezetben, és 2,9 ponttal 66,7 pontra az Európai Unióban.

Az emelkedés mértéke elmaradt a várttól, az euróövezetre 70,3 pontot vártak májusra a piacok az áprilisi 64,9 pont után.

Az euróövezeti feldolgozóiparban a hangulati mutató mínusz 27,5 pontra javult májusban az áprilisi mínusz 32,5 pontról, a kiskereskedelemben pedig mínusz 29,7-re mínusz 30,1-ről. Romlott a hangulatindex a szolgáltatóiparban, a mutató mínusz 43,6-ra csökkent mínusz 38,6-ról, az építőiparban pedig mínusz 17,4-re mínusz 16,1-ről.

A fogyasztói hangulat a várnál jobban alakult, az euróövezeti mutató mínusz 18,8 pontra emelkedett az áprilisi mínusz 22,0 pontos 11 éves mélypontról.

A foglalkoztatási várakozások mutatója (employment expectations indicator, EEI) viszonylag nagymértékű javulást jelez mind az euróövezetben, mind az Európai Unióban. Az euróövezetben az EEI 58,9 pontról 70,2 pontra, az EU-ban 59,6 pontról 70,9 pontra emelkedett. A mutatók emelkedésének a mértéke nagyjából a negyedét-ötödét kompenzálta a március-áprilisi esésnek, és a foglalkoztatási tervek javulására utal minden vizsgált gazdasági ágazatban.

Az ESI emelkedett Németországban 3,2 ponttal 75,3 pontra, Hollandiában 3,6 ponttal 69,1 pontra, Spanyolországban pedig 1,6 ponttal 74,9 pontra. Franciaországban viszont 67,9 pontról 67,6 pontra csökkent. Olaszországban 63,0 pont lett a májusi ESI a márciusi 83,7 pont után. Áprilisra vonatkozóan nem készült olaszországi hangulati mutató.

A magyarországi ESI az áprilisi 75,4 pontról 76,6 pontra emelkedett májusban. Az EEI foglalkoztatási mutató pedig 87,7 pontról 94,4 pontra emelkedett májusban Magyarországon, ami Ciprus és Görögország után a harmadik legjobb foglalkoztatási kilátásokra utal az Európai Unióban.

Cipruson 96,9 pont lett májusban az EEI az áprilisi 93,2 pont után, Görögországban viszont 94,6 pontra csökkent 102,4 pontról.

A kelet-közép-európai térségben Lengyelországban 46,9 pontra csökkent májusban az ESI az előző havi 47,2 pontról, Ausztriában 68,8-ra emelkedett 61,9 pontról, Horvátországban 79,0 pontra emelkedett az ESI 72,3 pontról, Csehországban 64,6-ra 64,5-ről, Romániában 72,2-re 65,3-ról, Szlovéniában 74,5-re 66,2-ről, Szlovákiában pedig 59,0 pont lett az ESI májusban az áprilisi 55,1 pont után.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.