Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság EU - Tizenhárom havi csúcson a gazdasági hangulatindex
No menu items!

EU – Tizenhárom havi csúcson a gazdasági hangulatindex

Márciusban tizenhárom havi csúcsra emelkedett az euróövezet és az Európai Unió gazdasági hangulatindexe: a vállalatok és a fogyasztók szerint a koronavírus elleni védőoltások tömeges terjesztése elősegítheti a gazdaság fellendülését.

Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (EcFin) jelentése alapján az euróövezetben márciusban 7,6 ponttal 100,1 pontra kúszott fel, az Európai Unióban pedig 6,9 ponttal kereken 100 pontra nőtt a fogyasztók gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (ESI) értéke.

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont mindkét blokk és minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.

A koronavírus-járvány kirobbanása, tavaly február óta egy hónapban sem érte el a hosszú távú átlagot a hangulatindex sem az EU-ban, sem az euróövezetben.

Márciusban a felmérésbe bevont minden üzleti szektorban – feldolgozóipar, szolgáltatások, kiskereskedelem, építőipar – javult a szereplők hangulata, csakúgy mint a fogyasztóké, ráadásul tavaly nyár óta a legerősebb mértékben.

A legnagyobb európai gazdaságok közül Németországban javult legnagyobb mértékben – 7,9 ponttal, 103,7 pontra – a gazdasági hangulatindex értéke márciusban. Egyik hónapról a másikra még soha nem mértek ilyen jelentős változást, ráadásul a hat legnagyobb ország közül egyedüliként büszkélkedhet a hosszú távú átlag feletti értéktől.

Ezzel együtt nagyon jelentős emelkedést mutattak ki Spanyolországban (+6,2 ponttal 96,9 pontra), Franciaországban (+5,4 ponttal 96,8 pontra), Olaszországban (+4,9 ponttal 99,5 pontra), Hollandiában (+4,4 ponttal 97,9 pontra) és Lengyelországban (+3,3 ponttal 90,3 pontra) is.

A 19 tagú eurózónában a feldolgozóipari bizalmi index 5,1 ponttal, 2 pontra emelkedett. A szolgáltatások bizalmi indexe 7,7 ponttal, mínusz 9,3 pontra kúszott fel, de így nagyon messze áll a 6,1 pontos hosszú távú átlagtól. A fogyasztási bizalmi index értéke 4,0 ponttal mínusz 10,8 pontra, míg az építőipari 5,0 ponttal mínusz 2,7 pontra nőtt.

Magyarországon az ESI értéke 91,1 pontra kúszott fel a februári 89,3 pontról.

Az alindexek közül a feldolgozóipari 2,1 ponttal, mínusz 8,4 pontra, a szolgáltatásoké 0,2 ponttal, mínusz 25,7 pontra, az építőipari pedig 1,6 ponttal, mínusz 10,2 pontra javult, míg a kiskereskedelmi 0,3 ponttal, mínusz 15,6 pontra romlott. A fogyasztói bizalmi mutató javult, mínusz 25,7 pontról mínusz 23,5 pontra.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Máltai Tűzijáték Fesztivál

A fesztivál feleleveníti Málta gazdag tűzijáték művészeti történetét és hagyományait, ami a szigeteken egészen a XVI. századig nyúlik vissza.

Térítésmentesen tanulhatnak nyelvet a tanárok

A tananyagok leckéi egymásra épülnek, amelyek mögött plusz extra nyelvtani vagy épp kulturális háttértartalmakat is adunk a felhasználóknak.

Kinek kell a lakásbiztosítást megkötnie bérlet esetén?

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a bérlő számára azt is kikötik, hogy kössön felelősségbiztosítást arra az esetre, ha valamilyen oknál fogva az ingatlanban kárt okozna. A

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.

A fővárosi téglalakások átlagos négyzetméterára egy millió felett

A fővárosi lakáspiac áremelkedéssel indította az évet, az első két hónapban a téglalakások átlagos négyzetméterára már egymillió forint fölé emelkedett