Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hangulatindex. Világválságot idéző mélypont Európában
No menu items!

Hangulatindex. Világválságot idéző mélypont Európában

A valaha volt legnagyobb esést mérték az euróövezet üzleti hangulatában: a gazdasági hangulatindex értéke 11 éves mélypontot közelített meg, a szolgáltatóiparban pedig negatív rekordot állított be a mutató.

Áprilisban az euróövezeti gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) a valaha mért legnagyobb mértékben, 27,2 ponttal esett 67,0 pontra, 2009 márciusa óta a legalacsonyabbra. Elemzők kisebb mértékű esést, 74,7 pontot vártak áprilisra a márciusi 94,2 pont után.

Hasonlóan rekordnagyságú esés következett be az Európai Unió gazdasági hangulatindexében is, az ESI az előző haviról 28,8 ponttal esett 65,8 pontra áprilisban. A havi csökkenés mértéke a legnagyobb volt a nyilvántartás 1985-ös kezdete óta.

Az euróövezeti és az uniós ESI egyaránt jóval a 100 pontos hosszú távú átlag alá süllyedt és mindkét index közel áll a gazdasági és pénzügyi világválság idején 2009 márciusában beállított mélypontjához.

Az euróövezeti szolgáltatóiparban abszolút negatív rekordra, mínusz 35,0 pontra esett a hangulatindex áprilisban a márciusi mínusz 2,3 pontról. A feldolgozóiparban mínusz 30,4 pontra esett áprilisban a márciusi mínusz 11,2 pontról a hangulatindex, ami a valaha mért legnagyobb havi csökkenés. Az elért érték azonban nem került a 2009. márciusi mélypont alá.

Az építőiparban mínusz 12,8 pontra csökkent a hangulatindex az előző havi plusz 2,3 pontról, a kiskereskedelemben pedig mínusz 28,3 pontra mínusz 8,6 pontról. A fogyasztói hangulatindex az euróövezetben 11 éves mélypontra, mínusz 22,7 pontra romlott áprilisban a márciusi mínusz 11,6 pontról.

Az ESI Hollandiában 32,6 ponttal 65,6 pontra, Spanyolországban 26,0 ponttal 73,3 pontra, Németországban 19,9 ponttal 72,1 pontra, Franciaországban 16,3 ponttal 82,7 pontra esett.

Magyarországon a szomszédos országokkal összehasonlítva viszonylag jól áll a gazdasági hangulat a DG EcFin felmérése alapján: az előző havi 102,8 pontról 75,4 pontra csökkent az ESI.

Lengyelországban viszont 95,3 pontról 47,2 pontra csökkent. A cseh hangulatindex 94,9 pontról 64,5 pontra, a szlovák 96,7 pontról 55,1 pontra csökkent. Szlovéniában 94,0 pontról 66,2 pontra csökkent az ESI, Romániában pedig 99,6 pontról 65,3 pontra.

Baljós foglalkoztatási kilátásokat vetít előre, hogy az EEI (Employment Expectations Indicator) mutató, az euróövezetre és az EU-ra vonatkozóan is a valaha elért legalacsonyabb szintre esett áprilisban. Az euróövezetben 30,1 ponttal 63,7 pontra esett az EEI, az EU-ban pedig 31,2 ponttal 63,3 pontra.

A németországi EEI 93,5 pontról 78,7 pontra csökkent áprilisban, a francia 92,1 pontról 69,5 pontra, a spanyol pedig 100,1 pontról 64,7 pontra.

A foglalkoztatási kilátásokat számszerűsítő EEI mutató Magyarországon 87,7 pontra csökkent áprilisban az előző havi 105,2 pontról, a lengyel 61,7 pontra 97,8 pontról, a cseh 80,8 pontra 96,9 pontról, a szlovák 86,3 pontra a márciusi 107,9 pontról, a romániai pedig áprilisban 57,9 pontra az előző havi 104,8 pontról.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Módosították a bécsi építési szabályzatot: kötelező lesz a napelem

Megszavazta a tartományi parlament a bécsi építési szabályzat módosítását, amely több, a klímavédelemmel kapcsolatos előírást is tartalmaz. A jövőben nem épülhet új társasház napelemek nélkül, a régebbi épületek felújításakor pedig ki kell zöldíteni a belső udvart. Egyszerűbb lesz a zöldtetők és zöldhomlokzatok létesítése is.

Kétszázmilliárd felett a nyugdíjpénztárak nyeresége

A 2022-es fekete év után az idei eddig az óriás hozamoké volt a nyugdíjpénztáraknál, kilenc hónap alatt csaknem a tavalyi veszteség dupláját nyerték vissza, és még az inflációt is megelőzhetik. A működésük azonban veszteséges maradt, és a taglétszám is csökken.

A magyar gazdaság a fejlesztések évtizedébe lépett

A magyar gazdaság a fejlesztések évtizedébe lépett; a gyártás és építés 2010-es években elért sikere után a következő évtized a fejlesztésekről szól.

A mesterséges intelligencia a magyar gazdaság kitörési pontja lehet

A mesterséges intelligencia (MI) a magyar gazdaság kitörési pontja lehet, a kormány ezért arra törekszik, hogy az ország digitalizációs felkészültsége a térség legjobbja legyen.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

OTP: szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Bár a megtakarítási hajlandóság még csekély, a gazdasági nehézségek hatására szemléletváltás látszik az öngondoskodásban

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Alulteljesített a magyar tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,58 pontos, 0,30 százalékos emelkedéssel, 57 346,69 ponton zárt szerdán.

Együttműködési megállapodást kötött az MNB

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kazah Asztana Nemzetközi Pénzügyi Központ (AIFC) pénzügyi felügyeleti hatósága (Astana Financial Services Authority, AFSA) pénteken Budapesten.