Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Huszonöt havi csúcsra drágult az olaj - kinyílnak a csapok?
No menu items!

Huszonöt havi csúcsra drágult az olaj – kinyílnak a csapok?

Több mint kétéves csúcsra kúszott fel a kőolaj világpiaci ára, és a harmadik egymást követő hetet zárhatja emelkedéssel: az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is élénkül az üzemanyagok iránti kereslet a koronavírus-járvány miatti korlátozások fokozatos feloldásával párhuzamosan.

Pénteken kora délután az augusztusi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 28 centes, 0,39 százalékos pluszban, 72,80 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, míg a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónként 70,60 dollárba került júliusi szállításra, 31 centtel, 0,44 százalékkal nőtt az ár.

A Brent eddigi napi maximumán 72,93 dolláron forgott, ami 2019 májusa óta a legerősebb szint. A WTI pedig 70,80 dolláron 2018 októbere óta nem látott szinten is járt.

A Goldman Sachs amerikai befektetési nagybank elemzői arra számítanak, hogy nyáron a 80 dollárt is elérheti a Brent hordónkénti ára, mivel a Covid-19 betegség elleni védőoltási kampányok visszaszorítják a járványt és így erősítik a világgazdaság teljesítményének fellendülését.

A Nemzetközi Energia-ügynökség (IEA) pénteken közzétett szokásos havi olajpiaci jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 13 tagállamát és a velük szövetséges tíz országot, köztük Oroszországot tömörítő OPEC+ csoportnak növelnie kell a kitermelést jövőre, hogy ki tudják elégíteni az egyre nagyobb olajkeresletet.

A jövő év végére a napi globális olajkereslet 3,1 millió hordóval 100,6 millió hordóra emelkedhet, és ezzel visszatér a járvány előtti szintre. Az OPEC+ csoporton kívüli országok olajkitermelése várhatóan napi 1,6 millió hordóval növekszik 2022-ben. Így ahhoz, hogy a kínálat lépést tudjon tartani a növekvő kereslettel, az OPEC+ csoportnak jövőre napi 1,4 millió hordóval kell emelnie a kitermelést a 2021 júliusa és 2022 márciusa közötti időszak célszámaihoz képest – mutatott rá a párizsi székhelyű kormányközi szervezet, amelynek a 2022-es évről készített első részletes piaci elemzése alátámasztja azokat a korábbi várakozásokat, miszerint

az OPEC+ csoportnak “ki kell nyitnia az olajcsapokat“, hogy elegendő legyen a kínálat a globális olajpiacon.

Az IEA a jelenleg érvényes megállapodások alapján azt jósolja, hogy idén az OPEC+ csoport napi 710 ezer hordóval, a csoporton kívüli országok pedig 800 ezer hordóval növelik kitermelésüket.

A legfrissebb adatok szerint Észak-Amerikában visszatért a közúti forgalom a járvány előtti szintre, és Európa nagy részén is biztató a helyzet. Még a repülőgépek üzemanyagpiacán is javulás mutatkozik, ugyanis az utóbbi két alatt 17 százalékkal nőtt az európai járatok száma.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.