Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Így érdemes befektetni
No menu items!

Így érdemes befektetni

Amikor befektetésen gondolkodunk, akkor nem kizárólag vagyonunk gyarapítására, hanem pénzünk megőrzésére is figyelmet kell fordítanunk. A szerteágazó lehetőségek labirintusában könnyű eltévedni – szakértőink tanácsai viszont megmutatják a kivezető utat.

Akármekkora vagyonnal is rendelkezünk, az mindannyiunkban közös, hogy a lehető legjobb pénzügyi befektetési lehetőségeket szeretnénk felkutatni. Amennyiben nem kizárólag a nyereségre hajtunk, hanem pénzünk megóvását is fontosnak tarjuk, akkor számunkra a legideálisabb befektetés mindenképpen olyan, ami minden körülmények között jól teljesít, és a lehető legkisebb kockázattal jár. Igaz, ilyen esetben nem számolhatunk kimagasló hozamokkal, de a befektetett pénzünket biztonságban tudhatjuk.

A legnépszerűbb értékpapírok

A kezdő befektetők jellemzően azzal kezdik, hogy megnézik, hogyan csinálják mások, mit választanak a legtöbben. Ebben segíthetnek a Magyar Nemzeti Bank adatai. Egy korábbi jelentésük szerint 2021. januárjában 116 milliárd forinttal nőtt a háztartások értékpapír-állománya, és főként az alacsony kockázatú befektetések tartották meg népszerűségüket a koronavírus-járvány okozta egészségügyi veszélyhelyzet idején. 

Az idei év első hónapjában például több mint 9200 milliárd forintnyi állampapír volt a háztartások tulajdonában, ami az egy évvel korábbi adathoz képest majdnem ezer milliárddal több. A részvénybefektetéseket ezzel szemben szerényebb, egy év alatt 150 milliárdos bővülés jellemezte. Ez azonban nem jelenti azt, hogy most, amikor a gazdasági-egészségügyi válság csitulni látszik, ne nyúlhatnánk részvényekhez. Az választás azonban nem könnyű, ugyanis még akkor is annyi lehetőségünk van, mint égen a csillag, ha a feltörekvő, szép jövő előtt álló startupokra és a biztos lábakon álló, jól teljesítő vállalatokra szűkítjük le a kört. Ilyenkor érdemes a nálunk jóval tapasztaltabbak véleményére és megérzéseire, előrejelzéseire hallgatni.

A Wall Street legsikeresebb elemzői közül néhányan például tavaly augusztusban elárulták, milyen részvényeket tartanak igazán esélyesnek arra, hogy nagyot menjenek az elkövetkezendő időszakban. Tippjeik között szerepelt autóipari kiskereskedő, orvosi eszközgyártó, hardver- és szoftvergyártó, webtárhely szolgáltató, és génterápiákat kifejlesztő cég is. Minden idők legjobban teljesítő részvényei között pedig – nem meglepő módon – olyan nagy nevek is szerepelnek, mint a Coca-Cola vagy az Amazon, az elmúlt 20 évben pedig egyebek mellett az Apple és a Microsoft is nagyot futott.

Képek: pixabay

Biztonságunk záloga: a diverzifikáció

Bizakodó előrejelzések ide, múltbéli eredmények elemzései oda: el kell fogadnunk a tényt, hogy a jövőt senki sem látja előre. Éppen ezért azt sem lehet 100 százalékos biztossággal megmondani, hogy a következő 1-5-10 évben melyik értékpapír lesz kifejezett jó vagy rossz választás. Emiatt aztán nagyon fontos, hogy ne egyetlen papírban gondolkodjunk – főleg akkor, ha a nagy áringadozások produkálására hajlamos részvénypiacról választanánk első körben.

Fontos leszögezni, hogy csak részvényekre épített befektetés kizárólag hosszú távra ajánlható jó szívvel a kevés – vagy nulla – tőzsdei tapasztalattal rendelkező ügyfeleknek, 10 éves távlatban ugyanis jelentősen kiegyenlítődhet még egy igazán erőteljes hullámzás hatása is. A legjobb választás mégis az, ha egy diverzifikált portfólió összeállítása mellett kötelezzük el magunkat.

A diverzifikáció egy hatékony és sok befektető által használt kockázatenyhítési módszer. A cél az, hogy ne egyetlen eszközben álljon a pénzünk – mondjuk a 3 millió forintunk -, hanem több kisebb – például 500 ezer forintos – részletre osztva szétszórjuk a befektetendő vagyont a különböző piacokon. Persze nem kötelező ugyanakkora részesedést adnunk minden eszköznek – ez nem is jellemző taktika. Gyakori viszont a részvény-túlsúlyos, potenciálisan nagy hozamokkal kecsegtető, ám kockázatos összeállítás, de választhatunk visszafogottabb, de biztonságosabb csomagot is, amelyben a kötvények és az állampapírok dominálnak.

Egy 20-30 alpontból álló értékpapír-portfólió már jól diverzifikáltnak mondható, de a profi ligában akár 3-400 szeletre osztott befektetést is láthatunk. Ray Dalio, a neves milliárdos befektető például arra esküszik, hogy a feltörekvő piacot kell az elsődleges befektetési területnek tekinteni, aztán jöhetnek a stabil, régóta sikeresen működő hazai cégek, majd a kötvények. Véleménye szerint nagy hiba, ha a leginkább inflációálló arany kimarad a portfólióból – legalább 5-10 százalékos részarányt javasol -, de a nemzetközi részvények is helyet kapnak a szakértő befektetési csomagjában.

A portfólióban minden eszközcsoportnak megvan a saját szerepe. A részvények akkor teljesítenek igazán jól, ha alacsony infláció mellett nagy a növekedés. Kevésbé sikeres év esetén a kötvényekre, nagy infláció esetén pedig az árupiacra bízhatjuk befektetésünk biztonságban tartását. Az alacsony infláció emellett az állampapíroknak is kedvez. A vállalati részvényeinkbe pedig ajánlott különböző ágazatokban tevékenykedő cégeket beválogatni, így ugyanis akkor sem kell aggódnunk, ha például az általunk kiválasztott 5 szektorból az egyik épp ideiglenes mélyrepülést produkál – a többi iparág attól még stabilan hozhatja az elvárható hozamokat.

A legjobb iránytű

A fentiekből látható, hogy rengeteg választási lehetőségünk van, és az az egy magabiztosan kijelenthető, hogy nincs olyan megoldás, ami az összes befektetőnek ugyanannyira ideális lenne. Figyelembe kell venni ugyanis a rövid, a közép és a hosszú távú pénzügyi céljainkat, az anyagi lehetőségeinket, valamint a kockázatvállalási hajlandóságunkat.  Ezt azonban egyedül, kellő tapasztalat és tudás nélkül nagyon nehéz átlátni – de szerencsére nem is kell feltétlenül egyedül kitalálnunk a portfóliók erdejéből. Kérjük bátran egy független befektetési tanácsadó segítségét, aki jó iránytűként elvezet minket a számunkra legjobb megoldáshoz, és támogatást nyújt terveink megvalósításához.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.