Hirdetés
Kezdőlap Agrárvilág Itt a csapadékos nyár: milliós kárt okozhat a terményszárító tűz
No menu items!

Itt a csapadékos nyár: milliós kárt okozhat a terményszárító tűz

Az őszi időszakban a leggyakoribbak a tűzesetek a terményszárítókban, évente átlagosan több tucat helyen gyulladnak ki a hatalmas berendezések. Az idei szezon is veszélyesen alakul, a statisztikák szerint megszaporodnak az ilyen tűzesetek, ha csapadékos a nyár. A szárítótűz azonban megelőzhető, ebben segít a gazdáknak a katasztrófavédelem és egy magyar agrár startup, a Videokontroll.

A mezőgazdasági betakarítási munkákkal összefüggő káresetek megelőzésére készíti fel a gazdákat országszerte a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága. A hatóság kiemelt hangsúlyt fektet a terményszárítókban kialakuló tűzesetek megelőzésére, amelyek bár a mezőgazdaságban pusztító tűzesetek számához képest arányaiban csekély számban fordulnak elő – 2013. évben 34, 2014. évben 55, 2015-ben 20 szárítóban csaptak fel a lángok – ám kárérték tekintetében meghaladják az összes többi tűz által okozott kárt, a lábon álló gabonákban keletkezett tűzkárokat is beleértve.

A katasztrófavédelem minden évben felkészül a lehetséges terményszárító tűzesetekre, és tájékoztatják a gazdálkodókat is a fennálló veszélyről. A tájékoztatás és a megelőzés terén már öt éve működnek együtt a Videokontroll szárító felügyeleti rendszert kifejlesztő magyar agrár startuppal, amely a szemestermény-szárítók szakmai díjakkal elismert hazai szakértője – derült ki nemrég Keszthelyen, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság rendezvényén.

“A terményszárítás tűzveszélyes technológiai folyamat, de kordában tartható, ha kontrolláljuk a folyamatot és a tűzveszélyt fokozó tényezőket felderítjük, majd műszaki beavatkozással korrigáljuk. Mi ezt precíziós beüzemelésnek hívjuk. A Videokontroll által rögzített adatok felhasználásával a szárítási folyamat szoros kontrollja mellett a szárítók diagnosztizálása is elvégezhető, így a feltárt, fokozott tűzveszélyt jelentő helyzetek kiküszöbölésére valóban mód nyílik. A katasztrófavédelem magas rangú központi és regionális vezető munkatársai, eddig rejtett típusjellemzőket is megismerhettek az előadásból, ezek a jövőben az oltási munkát is hatékonyabbá tehetik” – mondta Speiser Ferenc, a Videokontroll-t gyártó és telepítő cég ügyvezetője.

A szárítótűz kialakulásának veszélyét fokozza a termény indokolatlan lokális túlhevítése. Azt tapasztaltuk, hogy a szekciók optimális irányba rendezésével megszűnik ez a probléma is. Az elmúlt években 26 esetben avatkoztak be gyorsan és szakszerűen a szárítókezelők, a szárítóba szerelt Videokontroll jelzése alapján.

Az agrár startup egy kiadványt is készített, ami segíthet a gazdaságok szakembereinek bizonyos helyzetek beazonosításában, a tűz elleni védekezésben.

Több a szárítótűz, ha csapadékos a nyár és az ősz

“A szárítót jellemző adat, hogy óránként mennyi vizet tud elvonni a terményből, ha 90 °C a szárítóközeg hőmérséklete. Ha nedvesebb a termény, ez a kapacitás akkor is ugyanannyi, tehát a száraz terményre vetített teljesítmény visszaesik. Csak a szárítási hőmérséklet növelésével lehet a teljesítményt némileg fokozni, de ezzel a kukorica „megizzadásának” és összetapadásának, ebből fakadó tűz kialakulásának veszélye is fokozódik. Ez vezetett oda, hogy volt olyan megye, ahol 9 db szárítótűz volt 2010 őszén. Szintén csapadékos volt a nyár és ősz 2014-ben, országosan 55 szárítótűz volt. A szárazabb terményt adó 2015-ben 20 db szárítótűz volt országosan. Egyes esetekben, főleg mikor nincs lehetőség kialakítva a szárító gyors leürítésére, az 50-60 millió forintot is elérheti a kár mértéke” – mondta Speiser Ferenc, aki szerint, ha továbbra is csapadékos marad a nyár és az ősz is így alakul, idén is jelentősen magasabb lesz a szárítótüzek kialakulásának a kockázata.

A szakember kiemelte: a szárítótűz jeleit érzékelve a leghatékonyabb védekezési módszer a szárító azonnali kiürítése, majd ezt követően az izzó darabok oltása már a térbetonon. Ilyen esetben a kiérkező tűzoltóknak már csak az esetlegesen a szárítóban maradt izzó gócokkal kell foglalkozniuk,a sikeres tűzoltások száma növekedhet! Ha tűz üt ki a szárítóban, a késlekedés milliókkal növelheti a kár mértékét. Ha a leürítést a kiérkező tűzoltók kezdik meg, az már késő. A későn megkezdett, vagy lassú leürítés sok esetben még ront a helyzeten, mert az izzó összeégett darabok lejjebb is meggyújtják a terményt, még nagyobb kárt okozva. A gyors leürítés sok esetben nehézkes, van olyan gyártmány, ahol 12 db csavarral rögzítették a leürítő ajtót, ami három méter magasan van, a kinyitása balesetveszélyes. Sok szárító épült gyorsleürítő nyílás nélkül is az országban, pedig az azonnali leürítés a leghatékonyabb megoldás tűz esetén. A tulajdonosnak gondoskodnia kellene a személyzet felkészítéséről, gyakoroltatva, hogy mit kell tenniük vészhelyzetben. Ezt nem kötelező jelleggel, hanem ésszerűségi alapon. Így kiderülhet, hogy mi akadályozza a valóban gyors leürítést. A terményváltások között időt kell adni a személyzetnek, hogy a tornyot kitakarítsa és átvizsgálja a hideg és meleg oldalról egyaránt, mert a légcsatornák takarásában lévő fennakadt terményt csak így lehet meglátni.

A továbbiakban is készek vagyunk megosztani tapasztalatainkat a tűzoltókkal, – mondja dr. Speiser Ferenc Péter fejlesztési igazgató- ami azért is fontos, mert vannak megelőzhető esetek, persze van olyan is, amikor olyan gyorsan alakul ki a tűz, hogy már csak a begyulladásra utaló adatokat látjuk a monitoron. Legújabb fejlesztésünk, hogy hangjelzést is ad a Videokontroll, felhívja a veszélyre a szakszemélyzet figyelmét. Ha a szárító bármely pontján 10 °C maghőmérséklet növekedést mérünk, azonnal jelez. Ha a beavatkozást hamarabb kezdhetik meg, az milliókat érhet. Ezt a fejlesztést 30 a precíziós szárítás feltételeit kielégítő, már sikeresen optimalizált szárítón tudjuk bevezetni. Sajnos nagy számban üzemelnek hazánkban olyan szárítók, ahol „normális” üzemben 50 °C-nál is nagyobb maghőmérséklet eltéréseket mérünk, azaz folyamatosan fokozott tűzveszély áll fenn. Több mint hatvan felszerelt rendszerünk van az ország minden részében, de működik Videokontroll Szerbiában és Horvátországban is. A szárítókba szerelt érzékelők száma már a 12 000 darabot is meghaladja.

“A katasztrófavédelem részére tartott tájékoztatókkal az ország területén bekövetkezett esetek ismertetésén keresztül szakmai segítséget nyújthat az RS Bt a Videokontroll fejlesztője. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság központilag meghatározott képzési rendszer a terményszárítók tüzeivel kapcsolatban oktatási anyag áll rendelkezésre, melyet az elsődlegesen beavatkozó készenléti szolgálatot ellátó állomány megismer, feldolgoz, elsajátít. Az oktatási anyag tartalmazza a terményszárítók tüzeinek oltásával kapcsolatos taktikai ismereteket és a beavatkozás szabályait. A képzési tervbe helyismereti foglalkozás is betervezésre kerül, melyen az adott területen található szárítók közül egy-egy megismerését is magában foglalja” – mondta Cseresznyés Dániel tűzoltó főhadnagy, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.