Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Jól megy a légitársaságoknak, de annyira mégsem
No menu items!

Jól megy a légitársaságoknak, de annyira mégsem

Illusztráció: Bigstock

A vártnál jobban alakul a légitársaságok Covid utáni visszatérése: 2023-ban a korábban prognosztizáltnál jóval nagyobb profitra számítanak. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) mégis a túl alacsony árrés miatt panaszkodik.

Az IATA több mint kétszeresére növelte a légitársaságok 2023-as profitprognózisát. Konkrétan a légitársaságok világszerte 9,8 milliárd dolláros profitra számítanak az idei évre, szemben az egy évvel ezelőtti 4,7 milliárd dollárral – írja a Spiegel.

“A járványos évek már mögöttünk vannak, és a határok a megszokott módon nyitva vannak” – mondta Willie Walsh, az IATA főigazgatója az iparági szövetség éves találkozóján. “Sok embernek nemcsak szüksége van az utazásra, hanem akar is utazni. És ezt egész évben folytatni fogják” – tette hozzá.

Elmondta, hogy az utazási kilátásokat a borúsabb gazdasági kilátások ellenére az alacsony munkanélküliség segíti. “Ez bizalmat ad a fogyasztóknak, hogy tudnak pénzt költeni” – fogalmazott.

A repülőjegyek azonban jelenleg is kétszer olyan drágák egyes légitársaságoknál, mint a koronajárvány előtt, igazán olcsó járatok ritkák jelenleg. Ennek ellenére a légitársaságok valószínűleg messze elmaradnak majd a járvány előtti profitszintjüktől, részben a magasabb üzemanyagárak miatt: 2019-ben a korábbi adatok szerint az iparág 26,4 milliárd dollár nyereséget zsebelt be a jobban kihasznált repülőgépekkel.

Az IATA becslése szerint a forgalom idén 4,35 milliárd utasra nő. “Összességében úgy gondoljuk, hogy ez egy jó év lesz a légi közlekedés számára” – mondta Willie Walsh, az IATA vezetője.

Egyelőre még a magas infláció sem hátráltatja a keresletet. A légitársaságok legutóbbi negyedéves eredményei jók voltak. A légitársaságok most készülnek a virágzó nyári szezonra. A bevételek várhatóan idén is emelkednek, 803 milliárd dollárra, ami csak kevéssel marad el a járvány előtti 838 milliárd dolláros szinttől.

A repülőgépgyártóknál azonban szállítási problémák okoznak gondot a cégeknek. Ráadásul a repülőtéri díjak is emelkednek. Ez különösen az amszterdami Schipol repülőteret és a dél-afrikai repülőtereket érinti. Emellett a légitársaságok jövedelemtermelő képessége még mindig túl alacsony – hangsúlyozta Walsh. Jelenleg a társaságok utasonként mindössze 2,25 dollárt keresnek – “kevesebbet, mint egy csésze kávé vagy egy metrójegy” – magyarázta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

4 az 1-ben – a NAV felhasználókezelővel erősít az online vonalon

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.

ÉVOSZ: a sikeres otthonfelújítás titka a mesterember

A támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Két nagy közösségi médiát támadott be az EU

A feltételezett jogsértések a Meta megtévesztő reklámokkal és politikai tartalmakkal kapcsolatos szabályaihoz és gyakorlatához kapcsolódnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.