Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Kamatcsökkentést kér az amerikai elnök a FED-től
No menu items!

Kamatcsökkentést kér az amerikai elnök a FED-től

Egy teljes százalékpontos kamatcsökkentésre ösztökélte az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszert (Federal Reserve/Fed) Donald Trump amerikai elnök, aki szerint a Fed monetáris politikája “gúzsba köti” a nemzetgazdaságot.

Trump elnök pénteken a Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy egy erős dollár kárt okoz az amerikai gyáriparnak, és a Federal Reserve-nek csökkentenie kell a kamatot. Az egy százalékpont említésén kívül arról nem beszélt, hogy mit vár el a Fedtől, miként hajtson végre egy ilyen drasztikus csökkentést.

Trump elnök két napja azt fejtegette, hogy nagyobb mértékben és gyorsabban kell kamatot csökkenteni az ország versenyképességének növelése végett. A Twitteren szerdán közzétett üzenetében úgy fogalmazott, a Federal Reserve “túl büszke elismerni, hogy hibázott” a monetáris politikai túl gyors és túl erős mértékű szigorításával.

A Fed nyíltpiaci bizottsága július végi ülésén több mint 11 éve először lefelé vitte az alapkamatot, a várakozásokkal összhangban 25 bázisponttal 2,00-2,25 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamatsávot.

A piacok jelenleg arra számítanak, hogy a nyíltpiaci bizottság három fordulóban 0,75 százalékponttal viszi lejjebb a szövetségi pénz kamatlábát januárra.

Egy egyszeri 1 százalékpontos kamatvágás drámai lépés lenne, olyan, amelyet súlyos gazdasági sokk esetén szoktak bevetni, és éppen ellentettje a 25 bázispontos kamatemeléseknek, amelyek a Fed korábban, az elmúlt néhány évben alkalmazott az irányadó kamatláb finomhangolásában.

A Fed 2015 decemberében fogott hozzá az irányadó kamat emeléséhez, és idén júliusig kilenc alkalommal hajtott végre 25 bázispontos emelést, ebből tavaly négyet.

A szigorító ciklus beindítása előtt a Fed hét éven keresztül tartotta zéró közeli szinten az irányadó kamatot a gazdasági növekedés ösztönzése és az inflációs nyomás gerjesztése végett.

Jerome Powell. Fotó: Fed. azüzlet.hu
Jerome Powell. Fotó: Fed

Jerome Powell Fed-elnök július végén még úgy fogalmazott, hogy “egy ciklus közepén történő kiigazításnak” tekintendőek a monetáris politikát lazító döntések, jelezve, hogy nem egy agresszív lazítási ciklus kezdetét jelenti a több mint 11 éve először végrehajtott kamatvágás. Ugyanakkor azt is közölte, ha az amerikai gazdaság növekedését fenyegető kockázatok valóssá válnak, akkor a Fed kész minden eszközzel beavatkozni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.