Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Kamatdöntés - Londoni elemzők: egyértelmű jelzéseket adott az MNB
No menu items!

Kamatdöntés – Londoni elemzők: egyértelmű jelzéseket adott az MNB

Londoni pénzügyi elemzők értelmezése szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a keddi kamatdöntő ülésen egyértelmű jelzéseket adott arra, hogy közeleg a monetáris politika normalizálásának kezdete.

Pasquale Diana AzÜzlet.hu
Pasquale Diana

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Pasquale Diana szerint az a tény, hogy az MNB nem módosította a 0,90 százalékos alapkamatot és a mínusz 0,15 százalékos egynapos betéti kamatot, és a jövő év első negyedére megcélzott 400-600 milliárd forintos kiszorítandó likviditástömeg sem változott, azt mutatja, hogy a monetáris alapállásban egyelőre nincs változás.

A vezető elemző szerint a kamatok és a likviditásról adott útmutatás változatlanul hagyásából akár arra is lehetne következtetni, hogy az MNB kitart jelenlegi enyhe monetáris alapállása mellett, azonban nem ez a helyzet: legalább három világos jel van arra, hogy a monetáris testület “egy lépéssel közelebb került a kijárathoz”.

A Morgan Stanley londoni főközgazdásza szerint az első az, hogy úgy tűnik, nagyobb hangsúly került a maginflációra, mindenekelőtt a változatlan adórátákkal számolt harmonizált indexre (Core HICP ex-tax). Pasquale Diana szerint a Morgan Stanley e mérőszámot részesíti előnyben, és e mutató alapján a magyarországi infláció a legmagasabb az Európai Unióban.

A jelek arra vallanak, hogy a monetáris tanács is odafigyel erre a dinamikára, annál is inkább, mivel valószínűnek tűnik, hogy az infláció éves üteme 2019 elején ezen a mércén is átlépi a 3 százalékot.

A Morgan Stanley vezető szakértője szerint a változásra valló második jel az, hogy jóllehet a monetáris tanács közleményében egyértelmű utalás szerepel azokra a piaci árazásokra, amelyek a korábban feltételezettnél későbbi eurójegybanki (EKB) kamatemelést valószínűsítenek, a kommünikéből azonban az is kiolvasható, hogy a 3 százalék feletti maginfláció növekvő kockázata lesz az MNB monetáris döntéseinek fő meghatározó tényezője, nem az EKB monetáris politikája.

Pasquale Diana szerint a harmadik fontos jel egy hiányzó mondat: a monetáris tanács keddi közleményéből immár kimaradt az a korábbi kitétel, hogy a jelenlegi alapkamat és a laza monetáris kondíciók fenntartása szükséges az inflációs cél eléréséhez 2019 közepéig.

A Morgan Stanley londoni főközgazdásza szerint mindezek alapján a ház azzal számol, hogy az MNB márciusban még egyértelműbb jelzéseket ad a monetáris politika normalizálására, egyebek mellett a kamatfolyosó alsó szélének emelésével.

Liam Carson AzÜzlet.hu
Liam Carson

Liam Carson, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics európai feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza kommentárjában úgy fogalmazott: a monetáris tanács keddi ülése az eddigi legtisztább jelét adta annak, hogy a jegybanki döntéshozók a szigorítási ciklus elkezdése felé haladnak.

Carson szerint a három hónapos és az egynapos kamatok változatlanul hagyása ellenére a monetáris testület közleménye még a ház által vártnál is keményebb hangvételű volt.

A Capital Economics vezető londoni elemzője is pontosan ugyanazt a három elemet emelte ki kommentárjában, mint a Morgan Stanley főközgazdásza.

A közleményből Liam Carson szerint is az olvasható ki, hogy az MNB-t aggasztja a 3 százalék fölé gyorsuló maginfláció kockázata, és a kommüniké arra is utal, hogy a jegybank immár erősebben összpontosít a hazai inflációs dinamikára, mint az EKB monetáris politikájára.

A Capital Economics közgazdásza szerint ez eltávolodást jelez a korábbi közleményektől, amelyekben az MNB még arra tett utalásokat, hogy azonos súllyal veszi figyelembe a hazai és az euróövezeti gazdasági környezetet. Carson szerint mivel Magyarországon sokkal magasabb az infláció, mint az euróövezetben, ezt a változást eltolódásként kell értelmezni a keményebb hangvétel felé.

Mindemellett Carson is kiemelte, hogy a monetáris tanács keddi közleményéből kimaradt az utalás a jelenlegi laza monetáris kondíciók fenntartásának szükségességére.

A Capital Economics elemzője szerint a közelgő változásoknak ez a legfontosabb jele, és az eddigi legtisztább utalás arra, hogy az MNB hamarosan hozzákezd monetáris politikájának szigorításához.

Carson szerint a monetáris politika szigorítása két csatornán történhet: az egyik a forintlikviditást dúsító swapállomány szűkítése, a másik a betéti kamat emelése, mindkét módszer emelné ugyanis a bankközi kamatokat.

A magyar jegybank enyhe alapállású intézmény, és valószínűleg “nem rohan” a monetáris szigorítással. Az éves magyarországi infláció azonban még az olajárak legutóbbi csökkenése ellenére is 3,1 százalék, vagyis meghaladja az MNB 3 százalékos központi célját.

Emellett a Capital Economics várakozása szerint a gyors béremelkedés további felhajtóerőt ad 2019-ben az inflációnak, mégpedig nagyobbat, mint amennyit az MNB vár – hangsúlyozta Carson.

Az elemző szerint a ház várakozása mindezt egybevetve az, hogy a 3 hónapos BUBOR ráta – amely a cég megítélése szerint jelenleg a magyarországi monetáris kondíciók legjobb mérőszáma – 2019 végéig a piacon jelenleg beárazott 1,00 százaléknál jóval magasabbra, 2,00 százalék fölé emelkedik.

Infláció az EU-ban  2018 AzÜzlet.hu / MTI

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.