Kezdőlap Gazdaság Költségvetés. Nagyobbat nőttek a bevételek, mint a kiadások
No menu items!

Költségvetés. Nagyobbat nőttek a bevételek, mint a kiadások

Az államháztartás központi alrendszerének hiánya tavaly 1219 milliárd forintot tett ki, ami 22,1 százalékkal haladja meg az éves előirányzatot, de 232,6 milliárd forinttal alacsonyabb az előző évinél –  derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) részletes jelentéséből.

A bevételek az elmúlt évben 21 440,1 milliárd forintot tettek ki, ami 1517,6 milliárd forinttal, 7,6 százalékkal több az előző évinél. A kiadások 22 659,1 milliárd forintos összege 1285 milliárd forinttal, 6,0 százalékkal emelkedett.

A központi költségvetés a tervezett 985,7 milliárd forint helyett 1023,8 milliárd forint hiánnyal zárt, a társadalombiztosítási alapok 234, milliárd forint deficittel zártak a tervezett kiegyensúlyozott egyenleg helyett. Az elkülönített állami pénzalapok 39,6 milliárd forint többletet könyveltek el.

A tavalyi évre meghatározott uniós módszertan szerint számolt GDP-arányos államháztartási hiánycél 1,8 százalék volt, az előző évi 2,3 százalék után. A PM jelentése kiemeli: “az előzetes becslések szerint az államháztartás GDP-arányos hiánya – már nyolcadik egymást követő évben – érdemben az uniós kritérium alatt alakulhatott, amelynek köszönhetően az adósságráta az elmúlt két évtized legdinamikusabb mérséklődését mutathatta.

A jelentés szerint az 5 százalék körüli gazdasági növekedésnek köszönhetően általános forgalmi adóból 603,7 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 247,2 milliárd forinttal, nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból mintegy 466 milliárd forinttal, jövedéki adóból pedig 64,5 milliárd forinttal több folyt be az államkasszába, mint 2018-ban. Míg uniós bevételből 1468,6 milliárd forintot könyvelhetett el a büdzsé, a projektek összkiadásai viszont elérték a 1556,8 milliárd forintot.

Az általános forgalmi adóból 2019-ben 4532,4 milliárd forint bevétele volt a költségvetésnek, 15,4 százalékkal több az előző évinél.

A jövedéki adóból származó bevétel 2019-ben 1176,4 milliárd forint,  a 2018-asnál 5,8 százalékkal több lett. Az üzemanyagokra rakódó jövedéki adóbevétel 30,1 milliárd forinttal (4,5 százalékkal) nőtt, 21,8 milliárd forint többletet hozott a büdzsének a dohánytermékek jövedéki adójának emelése. A bevételek a növekedéshez 18,2 milliárd forinttal járultak hozzá, hogy 2019-től a jövedéki adó soron szerepel az energiaadó.

A társasági adóbevételek 303,3 milliárd forintot tettek ki, 77,1 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél, ami a minisztérium közleménye szerint  azzal magyarázható, hogy megszűnt a decemberi adóelőleg-kiegészítésre vonatkozó kötelezettség.

A pénzügyi tranzakciós illetékből származó bevétel 243,4 milliárd forintot tett ki, 10,2 milliárd forinttal nőtt az előző évihez viszonyítva.

A személyi jövedelemadóból származó bevételek 11,2 százalékkal nőttek és 2698,1 milliárd forintos összegük 272,8 milliárd forinttal nagyobb az előző évinél.

A szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek 9,6 százalékos növekedéséből 320,9 milliárd forinttal – 23,2 százalékkal 1706,1 milliárd forintra nőtt az egészségbiztosítási alap bevétele és 1,8 százalékkal 57,8 milliárd forinttal 3321,2 milliárdra a nyugdíjalap bevétele.

Az egészségbiztosítási alap kiadásai 2540,8 milliárd forintot tettek ki 106,7 milliárddal nőttek és 4,0 százalékkal túllépték a tervezettet. A gyógyító-megelőző ellátásokra fordított összeg 11,2 százalékkal 1340,7 milliárd forintra emelkedett, 5,3 százalékkal haladta meg az előirányzott összeget. A növekedést alapvetően a 78 ezer egészségügyi szakdolgozót és 4 ezer védőnőt érintő  – részben a tervezettnél korábban teljesített – béremeléssel magyarázza a jelentés.

A nyugellátásokra fordított kiadások 1,7 százalékkal haladták meg az éves törvényi előirányzat összegét, 3510,7 milliárd forintot értek el, ami az egy évvel korábbinál 4,7 százalékkal több.

A kiadásoknak a nyugdíjemelés mértékét  meghaladó növekedése a novemberi nyugdíjprémium kifizetéseken túl a létszámnövekedés és a létszámösszetétel változásának együttes következménye – írta a PM.

Az uniós programok bevételei mérlegsoron 1251,4 milliárd forint bevétel folyt be, 7,2 százalékkal (96,6 milliárd forinttal) kevesebb a vártnál, de 197,3 milliárddal több, mint az előző évben. Az uniós programok kiadásai 20,4 százalékkal, 398,9 milliárd forinttal  maradtak el az előirányzottól és 335,6 milliárd forinttal, 17,7 százalékkal az egy évvel korábbitól.

A kiadási oldalon 1,2 százalékos (4,8 milliárd forinttal) 397,9 milliárd forintra csökkentek a családi támogatások. A legnagyobb tétel a családi pótlékra kifizetett 308,7 milliárd forint 1,8 milliárddal, 0,6 százalékkal kevesebb volt az előző évinél, mert a családi pótlékból kilépő korosztály létszáma magasabb volt, mint az új belépők száma.

A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások 2019-ben 191,2 milliárd forintot tettek ki, ami 2,0 milliárd forinttal alacsonyabb, mint az előző évi és  242,4 milliárddal kevesebb a tervezettnél.

A központi költségvetés adóssága 2019-ben 993,8 milliárd forinttal növekedett és 29 682 milliárd forinton állt december végén. A költségvetés éves hiányát és részben a lejáró devizaadósságot finanszíroz nettó forintkibocsátás 1561,1 milliárd forint volt. A devizaadósság nettó törlesztése 750,0 milliárd forinttal csökkentette a költségvetés adósságát. A forint árfolyamának gyengülése az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét 146,5 milliárd forinttal növelte.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Szlovákiában is visszavonták a Novis Biztosító engedélyét

A Szlovák Nemzeti Bank június 5-i hatállyal visszavonta a pozsonyi Novis Biztosító engedélyét. A társaságnak a Magyar Nemzeti Bank már négy éve megtiltotta életbiztosításai magyarországi forgalmazását.

Kőbe vési a kormány az értékpapírügyletek tranzakciós illetékét

A parlamentnek benyújtott adótörvénycsomagból kiderül, hogy olyan ideiglenesnek mondott...

Államháztartás: hét éve nem látott májusi hiány

Május végéig az államháztartás központi alrendszere 2763,3 milliárd forintos hiánnyal zárt. Az ötödik hónapban 53,6 milliárd forint volt hiány, ami az elmúlt hét év legalacsonyabb május havi hiánya - közölte a Pénzügyminisztérium.

Van egy ország, amely kisegítheti Kínát a gazdasági bajból

A kínai gazdasági fellendülés a jelek szerint meglehetősen ingatag lábakon áll, a népköztársaság külkereskedelme ugyanis drasztikusan visszaesett. Van azonban egy ország, amely túlsegítheti a bajokon.

Hírek

Szlovákiában is visszavonták a Novis Biztosító engedélyét

A Szlovák Nemzeti Bank június 5-i hatállyal visszavonta a pozsonyi Novis Biztosító engedélyét. A társaságnak a Magyar Nemzeti Bank már négy éve megtiltotta életbiztosításai magyarországi forgalmazását.

Új elektromos köztisztasági járművek állnak szolgálatba Budapesten

Hat új elektromos köztisztasági célgép áll szolgálatba Budapesten - közölte a Budapesti Közművek keretében önállóan működő FKF Köztisztasági Divízió.

Orbán Viktor: megkezdtük a felkészülést az uniós elnökségre

Orbán Viktor miniszterelnök és kormányának tagjai szerdán részt vettek a 2024. második félévi magyar EU-elnökség tanácsi formációit elnöklő miniszterek felkészítő fórumán a Karmelita kolostorban - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Stratégiai megállapodást írt alá a HEPA és a Digitális Kereskedelmi Szövetség

Stratégiai megállapodást írt alá a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) és a Digitális Kereskedelmi Szövetség (DKSZ) a magyar e-kereskedők export hajlandóságának és külpiacra lépésének fejlesztése érdekében.

Ezzel pazarolják el a magyarok a legtöbb időt a munkahelyen

Ahogy egyre többünk munkája kapcsolódik szorosan az internethez, egyre...

Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat

Az Európai Bizottság új intézkedéseket javasolt annak érdekében, hogy visszaszorítsa a fuvarozás egyre növekvő, bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű használatát az EU-ba irányuló irreguláris migráció elősegítésére.

Földrengés volt Horvátország magyar határhoz közeli részén

Földrengés volt kedd hajnalban, 4.14 órakor Horvátországban 3,3-as magnitúdóval, Eszék közelében, a magyar határtól 10 kilométerre - közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.

Elindult Az Év Felelős Foglalkoztatója pályázat

Idén nyolcadik alkalommal hirdeti meg évek óta nagysikerű Az év felelős foglalkoztatója díj pályázatát az OFA Nonprofit Kft. - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).

Gazdaság

Kőbe vési a kormány az értékpapírügyletek tranzakciós illetékét

A parlamentnek benyújtott adótörvénycsomagból kiderül, hogy olyan ideiglenesnek mondott terheket is állandóvá tesz a kormány, amelyeket az extraprofitadó részeként eredetileg csak 2022-re és 2023-ra...

Egyhangúlag döntött a kamatkondíciókról a monetáris tanács májusban

Ellenszavazat nélkül döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa május végi ülésén az alapkamat 13,0 százalékon tartásáról, az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatlábának 100 bázispontos csökkentéséről 19,50 százalékra és az egynapos jegybanki betét kamatlábának 12,50 százalékon tartásáról a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.

Ezek a megtakarítások úszhatják meg az új 13%-os adót

Mivel az szja-törvény szerint nem minősül kamatjövedelemnek a legalább 10 évig tartott nyugdíjcélú megtakarítások hozama, nem csak a 15 százalékos kamatadó, hanem a szerda éjjel rendeletben bevezetett 13%-os szocho-t sem kell megfizetni például a nyugdíjcélú megtakarítások után - értelmezi a GRANTIS a szociális hozzájárulási adó (szocho) eltérő alkalmazásáról szóló rendeletet.

MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket

A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.