Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Koronavírus - növekedési károk, visszaesés a világgazdaságban
No menu items!

Koronavírus – növekedési károk, visszaesés a világgazdaságban

Londoni pénzügyi elemzők számításai szerint ezer milliárd dollárt meghaladó globális növekedési veszteséget, Amerikában és az euróövezetben recessziót is okozhatna az idén az új típusú koronavírus, ha terjedése világjárvánnyá szélesedne.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics bemutatott, több forgatókönyv-változatot tartalmazó tanulmányában kiemeli, hogy az eddig kimutatott fertőzések 99 százaléka, a halálesetek 99,7 százaléka Kínában, a járvány gócpontjában történt.

Képek/Forrás: nyt

A ház hangsúlyozza azt is, hogy alapeseti előrejelzése szerint a járvány gazdasági hatásai az idei év első felére koncentrálódnak, és utána a vírus terjedését sikerül megfékezni. Ennek alapján a cég azzal számol, hogy a kezdeti meredek visszaesések után a világgazdaság teljesítménye ismét élénkülésnek indul, és az éves növekedési számok végül az Oxford Economics jelenlegi alapeseti prognózisai közelében lesznek.

Az egyik kedvezőtlen forgatókönyv-változat azonban azt modellezi, hogy a járvány Ázsiára, a másik azt, hogy az egész világra szétterjed.

A ház által kifejlesztett és alkalmazott világgazdasági számítási módszer – Oxford Global Economic Model – azt mutatja, hogy a Kínából tovább terjedő, de Ázsiára korlátozódó koronavírus-járvány hatására az ázsiai-csendes-óceáni térség éves összevetésű átlagos gazdasági növekedése a 2019 végén mért 4 százalék körüli ütemről az idei év első felének végéig 1,5 százalékra lassul; ez a leglassabb éves növekedés lenne a térségben a 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta.

Az Oxford Economics számítási modellje azt is kimutatja, hogy egy ázsiai kiterjedésű koronavírus-járvány hatására a kínai hazai össztermék (GDP) növekedése gyakorlatilag összeomlana: az idei első negyedévben éves szinten 2,6 százalékra zuhanna, ami 30 éve nem mért mélypont lenne.

A ház szerint ennek a forgatókönyvnek is lennének globális átszűrődő hatásai.

A világgazdaság növekedési üteme e modell alapján éves összevetésben 1,5 százalékra lassulna 2020 első felében, és ez az idei év egészében összesen 400 milliárd dollárnak megfelelő globális GDP-növekedési veszteséget jelentene, azzal együtt is, hogy az év második felére ez a forgatókönyv már élénkülést valószínűsít.

Az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány esetében az Oxford Economics számítási modellje az idei év első felére zéróhoz közelítő világgazdasági növekedést feltételez, és az egész éves globális GDP-növekedési veszteség a járvány nélküli alapeseti prognózishoz képest 1100 milliárd dollárnak felelne meg.

A cég forgatókönyve azzal is számol, hogy globális járvány esetén az amerikai és az euróövezeti gazdaság már az idei év első felében technikai recesszióba kerülne.

Az Oxford Economics megfogalmazása szerint ez rövid, de rendkívül erőteljes globális növekedési sokkot jelentene, amelyből ugyanakkor a kilábalás is gyors ütemű lenne.

Egy másik nagy londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics új előrejelzése szerint a globális feltörekvő térség összesített hazai össztermékének értéke valószínűleg már az idei első negyedévben visszaesik az új típusú koronavírus terjedésének gazdasági hatásai miatt.

A ház hangsúlyozza hogy a globális pénzügyi válság óta ez lenne az első GDP-visszaesés a felzárkózó országcsoportban.

A cég londoni elemzőinek várakozása szerint az első negyedéves feltörekvő piaci visszaesés egész éves kivetítési módszerrel számolva – vagyis úgy kalkulálva, mintha az első negyedévre várt GDP-csökkenés üteme 2020 egészére jellemző lenne – várhatóan 2,5 százalék körüli lesz.

A Capital Economics alapeseti előrejelzése ugyanakkor az, hogy az első negyedévben kieső növekedés zömét a globális feltörekvő térség már a második negyedévtől elkezdi ledolgozni. A cég ennek alapján 2020 egészére 3,8 százalékos átlagos – a koronavírus megjelenése előtti előrejelzéseivel jórészt azonos – idei növekedést vár a feltörekvő gazdaságokban.

A ház ugyanakkor szintén kidolgozott egy kedvezőtlenebb forgatókönyvet arra az esetre, ha a vírus terjedése folytatódik és a kínai gazdaságban okozott fennakadások a második negyedévre is áthúzódnak.

A Capital Economics számításai szerint a globális feltörekvő térség idei egész évi átlagos növekedése ebben az esetben nem haladná meg a 3 százalékot.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.