Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Közeledik az egyezség - Javulnak a kínai külker-mutatók
No menu items!

Közeledik az egyezség – Javulnak a kínai külker-mutatók

Kína exportja és importja magasan a várakozások fölött teljesített decemberben a kereslet javulását jelezve, miközben a piaci hangulat javult az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás aláírásának közeledtével.

A kínai vámszolgálat kedden közzétett adatai szerint decemberben a kivitel dollárban számított értéke éves összehasonlításban a várakozásokat messze fölülmúlva, 7,6 százalékkal bővült, ami tavaly március óta a legerősebb adat. Elemzők csupán 3,2 százalékos emelkedésre számítottak a novemberi 1,3 százalékos visszaesés után.

A behozatal dollárban számolt értéke szintén kimagasló mértékben, 16,3 százalékkal emelkedett, szemben a 9,6 százalékot valószínűsítő elemzői előrejelzésekkel és a novemberi 0,5 százalékos növekedéssel. A behozatal értékének emelkedése ezzel 14 havi csúcsot döntött, utoljára ugyanis 2018. októberében mértek kétszámjegyű bővülést.

A kínai külkereskedelmi mérleg 46,79 milliárd dolláros többlettel zárt decemberben, míg elemzők 48,0 milliárd dollárra számítottak az egy hónappal korábbi, 37,93 milliárd dolláros szufficit után.

A teljes tavalyi évet tekintve a kínai kivitel dollárban számolt értéke 0,5 százalékkal bővült, a behozatal pedig 2,8 százalékkal csökkent.

A megegyezés közeledtével javulnak a gazdasági mutatók

Jüanban számolva Kína teljes exportjának értéke 9 százalékkal, az importé pedig 17,7 százalékkal emelkedett éves összevetésben decemberben. 2019 egészét nézve az export jüanban denominált értéke 5 százalékkal, míg az importé 1,6 százalékkal nőtt 2018-hoz képest, így a múlt évben Kína kereskedelmi többlete éves szinten 25,4 százalékos bővüléssel elérte a 2,92 ezer milliárd jüant (127 ezer milliárd forint).

A politikailag is különösen érzékeny amerikai relációban a külkereskedelmi többlet Kína javára 23,18 milliárd dollár volt decemberben, csökkent a novemberi 24,60 milliárd dolláros szufficithoz képest. A múlt év egészét tekintve a Egyesült Államokba irányuló kínai export 12,5 százalékkal esett vissza, szemben a 2018-ban mért 11,3 százalékos bővüléssel. Az amerikai termékek behozatala szintén mérséklődést mutatott 2019-ben: 20,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi adathoz képest, míg 2018-ban még 0,7 százalékos növekedést regisztráltak.

A piaci hangulatot nagy mértékben javította annak a híre, hogy a tervek szerint a felek a héten aláírják a több mint másfél éve húzódó amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárását célzó megállapodás első szakaszát, amelynek folytán egyebek mellett várhatóan enyhítik majd az egymás árucikkeire kölcsönösen kivetett pótvámokat.

További derűlátásra adott okot az amerikai-kínai viszony jövőjét illetően az a hétfői bejelentés, miszerint az amerikai kormányzat megszüntette Kína árfolyammanipulátor besorolását – a hírre a kínai jüan középárfolyama kedden öt hónapos csúcsra emelkedett.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Német autógyártók: kínzó a kínai e-autókra való átállás és a kereskedelmi háború

A BMW AG és a Mercedes-Benz Group AG negyedéves...

Nagy bajban a cégvezér, aki több autógyárat gyárat már sikeresen egybegyúrt

Carlos Tavares Fotó: Nathan Laine/Bloomberg A Stellantis vezérigazgatója, Carlos Tavares a helyzetet...

Az utazáshoz nekünk is jöhet az EU Digital Travel

Az Európai Bizottság megfogalmazott két javaslatot a schengeni térségbe...

Különleges naperőmű üzemel Környén

Sikeres az első hazai, ipari naperőmű, amelynek termelése automatikusan,...

Hírek

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Gazdaság

Az MNB újra elindította megtakarítási kampányát

A megtakarítások befektetésénél kerülni kell a túlzottan csábító ajánlatokat.

Látótávolságban sincs az 5 százalékos lakáshitelkamat, jobban néznek ki a személyi kölcsönök

A lakáshitelek kamatai semmit sem csökkentek október elején, egyelőre nyoma sincs, hogy a bankok elindulnának a tőlük kért 5 százalékos THM felé. A személyi...

Alig változott a forint árfolyama a hét végén

A forint az elmúlt héten gyengült, a múlt hétfői kezdéséhez képest ezt a hetet az euróval és a svájci frankkal szemben 1 százalékkal, a dollár ellenében pedig 2,8 százalékkal gyengébben kezdte.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

Nem elég hatékony a civil szervezetek kommunikációja