Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Kutatás-fejlesztés: az űrkutatástól az ebola elleni harcig
No menu items!

Kutatás-fejlesztés: az űrkutatástól az ebola elleni harcig

Hét potenciálisan lakható bolygó, a megújuló kerozin, daganatok kezelésének módszere, az ebola gyógyítása. Három kutatási projekt a több ezer közül, amelyet az Európai Unió támogat szerte a kontinensen. A tudósok és mérnökök az uniós polgárok életminőségének javításán dolgoznak. Néhány kiemelt projekt részleteit ismerteti tudósítónk.

Mint AzÜzlet.hu helyszíni jelentésben beszámolt róla, az Európai Unió november 27-én Brüsszelben, az Európai Parlament épületében tartotta tizenkettedik tematikus konferenciáját, amely az uniós kutatás-fejlesztést állította a középpontba. Az eseményen számos kutatóprojektet ismertettek a tagállamokból érkezett szakemberek.

Űrkutatás

Az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebb űrbéli felfedezése, amely jelenleg a legjobb esélyünket jelenti a földön kívüli élet észlelésére, az Európai Kutatási Tanács ösztöndíjasának tudható be. Michael Gillon a Liége-i Egyetemről hét potenciálisan lakható bolygót fedezett fel, amelyek egy ultrahideg törpecsillag körül keringenek, mintegy 40 fényévre a Földtől.

Mellrákkutatás

A fejlett országokban körülbelül egy a nyolchoz az esélye annak, hogy egy nő mellrákos lesz. A kemoterápia hatásos, ám súlyos mellékhatásai lehetnek. Előfordulhat, hogy akár minden ötödik korai stádiumban lévő mellrákos beteg túl sok kemoterápiát kap. Az EU által támogatott kutatás bebizonyította, hogy a daganat agresszivitásának vizsgálatára szolgáló hagyományos módszerek és egy új laboratóriumi teszt ötvözése segít megállapítani a kemoterápia szükséges mértékét.

Szolárkerozin

A kutatók már sikeresen bemutatták a ‘megújuló kerozin’ napenergia használatával történő előállításának teljes gyártási láncát. Koncentrált napfényt használnak ahhoz, hogy reakciót váltsanak ki a levegőből kivont szén-dioxid és a víz között, és így repülőelektronikai minőségű sugárhajtómű-tüzelőanyagot hozzanak létre. E technológia segítségével biztonságos, fenntartható és méretezhető módon állítható elő dízel, gázolaj és akár műanyag is.

3D nyomtatás

A 3D nyomtatás forradalmasítani fogja az építőipart, mivel lehetővé teszi a rendelésre készülő építési termékek gyártását. Egy EU által támogatott projekt arra törekszik, hogy üzleti szempontból is életképes gépet fejlesszen ki, amely a helyszínen ötvözi a tervezési paramétereket a gyártással. A cél az építőipar költség- és erőforrás-hatékonyságának fokozása. A technológiát egyesítik a hagyományosabb technikákkal, hogy mindenre kiterjedő megoldást kínáljanak.

Ebola elleni védekezés

A sürgősségi kutatás céljából mozgósított uniós támogatásnak köszönhetően új, életmentő kezeléseket, diagnosztikai eljárásokat és védőoltást sikerült kifejleszteni a legutóbbi ebolajárvány tetőpontján. Emberek ezrei szereztek védettséget az ebola ellen az EU által támogatott EBOVAC projekttel együttműködő Johnson & Johnson által kifejlesztett védőoltás segítségével. Vészhelyzet esetére több mint 1,6 millió adag védőoltás áll rendelkezésre.

Robotok

A rák különösen nehéz a kisgyermekek számára, ezért a tudósok az EU támogatásával megalkották Caspert, a robotot, ‘akit’ most egy lisszaboni kórházban tesztelnek. Casper fel-alá járkálva a fiatal rákos betegek hangulatának oldásában is segít. Ugyanakkor az idősek számára is létezik segítő robot: egy másik tudóscsoport megbízható, emberbarát robotasszisztenseket fejleszt, hogy segítsenek az időseknek megbirkózni a mindennapi ház körüli teendőkkel.

Szívgyógyászat

A szívbillentyű cseréje jelentős beavatkozás, amely további műtéttel járhat a beteg számára. Ennek oka a mechanikus vagy állati eredetű cserebillentyűk korlátaiban keresendő. Egy projekt az EU támogatásával olyan új megközelítést tesztelt, amelyben az adományozott emberi szívbillentyűkből kivonták a beteg immunrendszerét aktiváló anyagot. Eddig 121 beteget kezeltek, és gyerekek esetében bizonyított az adaptív növekedés.

Környezetbarát buszok

A közúti közlekedésből származó szennyezés számos városban komoly probléma, mégsem  szabadulhatunk meg valamennyi személyszállító járműtől. Az egyik szén-dioxid-mentes megközelítés, amelyet jelenleg Európa városaiban tesztelnek, a hidrogén üzemanyagcellás buszflotta. Ezek a buszok ránézésre ugyanolyanok, mint a megszokott városi buszok, azonban az uniós támogatással kifejlesztett üzemanyagcellás technológia segítségével generált elektromossággal működnek. A celláknak hidrogénre és levegőre van szükségük, működésük közben ártalmatlan vízpárát bocsátanak ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.