Hirdetés
Kezdőlap Ingatlan Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról
No menu items!

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából. 

A kétszámjegyű hitelkamatok jóformán mindenkit elriasztottak tavaly a lakáshitelektől. A lakáshitel‐állomány szinte kizárólag az állami támogatású hitelezés hatására bővült – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss elemzéséből. 2023 végén a magyarországi lakáshitel-állomány 5003 milliárd forint volt, mindössze 1,5 százalékkal magasabb a 2022. év végi állománynál. 2023 év végén az államilag támogatott lakáshitelek állománya 7,1, a támogatás nélkülieké 0,3 százalékkal haladta meg az előző év végit. 

A korábbi években ennél jóval gyorsabb ütemben nőtt a lakáshitelek volumene, 2022-ben 7,5 százalékkal emelkedett, azt megelőzően pedig 9-15 százalék közötti volt az éves gyarapodás. A lakáscélú hitelállomány GDP-hez viszonyított aránya a 2022. év végi 7,5 százalékról 6,7 százalékra mérséklődött. A teljes lakáshitel-állomány döntő része persze piaci alapú, 81 százalék a támogatás nélküli hitelek aránya. 

2023-ban összesen 51,6 ezer lakáshitelt engedélyeztek 608 milliárd forint értékben. A hitelek száma 45, értéke 49 százalékkal maradt el a 2022. évitől. Az államilag támogatott hitelek összértéke 56, míg a támogatás nélkülieké 47 százalékkal csökkent, ezzel az engedélyezett lakáshitelek összege nominálisan nagyjából a 2017-es szintre esett vissza – írja a Bank360.hu a KSH adatai alapján.

A hitelek többségével nincs probléma

2023 év végén a lakáshitel-állomány hitelfolyósítók szerinti megoszlása lényegében nem változott 2022 év végéhez képest: a bankok részesedése 59, a jelzáloghitel-intézeteké 31, míg a lakástakarék-pénztáraké 10 százalékos volt. A problémamentes hitelek aránya 2015 és 2020 között 86-ról 98 százalékra emelkedett, a pandémia alatt enyhén visszaesett, majd 2023 végére ismét elérte a 98 százalékot. A nem teljesítő kitettség a 2022 végi 3,2 százalékról 2023 végére 2,1 százalékosra csökkent. A nem teljesítő hitelek száma eközben a megelőző év végi 21 ezerről 14 ezerre mérséklődött.

A lakáshitelezés az első féléves mélypont után a második félévben már kezdett kissé megélénkülni, amiben szerepet játszhattak olyan intézkedések is, mint a lakáshitelek THM-plafonjának őszi bevezetése és az átalakuló családtámogatási rendszer. Az év második felében az engedélyezett hitelek száma 7,1, összege 31 százalékkal emelkedett az első félévhez képest, de még így is messze elmaradt a korábbi évekre jellemző szinttől. 

Az államilag támogatott hiteleket a második félévben már 26 százalékkal több esetben engedélyezték, ám ezek kisebb súlya és átlagértékének szerényebb emelkedése kevésbé hatott a hitelezési folyamatokra. Az egy engedélyezésre jutó átlaghitel összege 2022 II. félévében kezdett csökkenni (11,2 millió forint), és ez folytatódott 2023 I. félévében is, amikor már csak 10,6 millió forint volt. 2023 II. félévében az egy engedélyezésre jutó hitelösszeg már újra emelkedett, és 12,9 millió forintot tett ki. A támogatott hitelek átlagos értéke ekkor 10,7, a támogatás nélkülieké 13,7 millió forint volt.

Korszerűsítésre alig vettek fel kölcsönt 

2023-ban 55 ezer lakáshitelt folyósítottak, összesen 639 milliárd forint értékben. A folyósított hitelek száma 41, összege 40 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest. A legtöbben  továbbra is a használt lakás vásárlására fordították a felvett pénzt, a folyósított hitelek számának 54, összegének 67 százaléka ezt a célt szolgálta. Az átlagos hitelösszeg 14,5 millió forint volt. 

Az új lakás építéséhez nyújtott hiteleknél az átlagos hitelösszeg 6,7 millió forintról 5,8 millió forintra csökkent. Az újlakás‐vásárláshoz nyújtott hitelek átlagos összege mindössze 18,3 millió forint volt, 1,3 millióval kevesebb, mint 2022-ben. A korszerűsítési, bővítési hitelek száma az elérhető támogatások hiányában drasztikusan visszaesett. Számuk 59, összegük 69 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest; az átlagos hitelösszeg 5,7 millióról 4,3 millió forintra esett vissza. Az idén persze hozhat némi változást a hamarosan induló otthonfelújítási program, aminek a keretében júniustól igényelhető vissza nem fizetendő támogatás és kamatmentes hitel az 1990 végéig épült családi házak energetikai korszerűsítéséhez.. 

A hitelkiváltás sem volt népszerű a kimondottan magas kamatok idején. Az ilyen ügyletek száma száma 59, összegük 70 százalékkal csökkent 2022-höz mérten, miközben az átlagos hitelösszeg 11,2 millió forintról 8,2 millió forintra ment le. Az idén viszont annyira lementek már a lakáshitelkamatok, hogy több tízezer olyan helyzetben lévő hiteles lehet, akinek megérheti belevágni a hitelkiváltásba – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu vezető szakértője.. 

Kevesebb CSOK támogatást folyósítottak

A 2016. januártól 2023 végéig tartó időszakban a hitelintézetek által folyósított családi otthonteremtési támogatások (CSOK) száma közel 251 ezer, összege 609 milliárd forint volt. Egy folyósításra átlagosan 2,4 millió forint jutott. 2023-ban a folyósított támogatások száma 44, összege 47 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

Tavaly a CSOK 71 százalékát használt lakások, 19 százalékát új lakások építésére vagy vásárlására vették igénybe. Új lakás építésénél 3,1 millió, új lakás vásárlása során 4,4 millió, használt lakás vásárlásánál 1,9 millió, lakásbővítésnél pedig 2,1 millió volt az átlagosan felvett támogatás.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.