Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?
No menu items!

Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?

A Facebook 2020-ra tervezi saját digitális pénzének, a Librának világhódító útjára indítását. Legalábbis egyes lapokban megjelent írások azt sugallják, hogy új globális kripto világpénzről van szó, amely tulajdonosa pedig mint értékőr átveheti a világbanjának szerepét.

Az új kriptovaluta a Calibra nevű digitális pénztárca-rendszerben lesz elérhető és tárolható, önálló alkalmazásként, a facebooktól elkülönítve működve, a kriptopénz természetesen elérhető lesz a Facebook Messenger és a WhatsApp igénybevételével is. Az vagyis az ígéret szerint a Facebook külön leányvállalatot hozott létre, amely a szolgáltatásokat kezeli. és amelyik nem cseréli ki a szociális médiával a hozzá befutó adatokat.

A működési mechanizmus

Mark Zuckerberg – a jövő bankára?

A terv szerint a Librát a felhasználók megvásárolhatják és hozzáadhatják az összeget digitális pénztárcájukhoz. Hasonlóan a kínai alkalmazáshoz, a WeChat-hez, amely integrált fizetéssel rendelkezik, a Libra integrálódik a Facebook Messengerbe és a WhatsApp-ba, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy üzeneteket és immár “pénzt” is küldjenek és fogadjanak.

Az emberek képesek lesznek pénzt küldeni a mai, költséges módszerek ée hálózatok helyett „szinte költség nélkül” pénzt utalni. A Facebook szóhasználata arra utal, hogy minimális jutalékot azért a Libra továbbításért is felszámolnak, tehát lesz a tranzakciónak Libra ára.

A cég azt tervezi, hogy a Libra használható lesz offline fizetésekre is, mint például számlák kiegyenlítésére vagy különféle áruk megvásárlására.

Neves cégek állnak a Libra mögé

Világpénznek mondják, de bízhatunk a facebook kriptopénzében?

A valutát a Visa és a Mastercard is támogatja, valamint az olyan cégek, mint például az Uber, a Spotify és az eBay, ami azt jelenti, hogy a jövőben valószínűleg ezek a szolgáltatók elfogadják majd a Librát fizető eszközként.

A Libra saját blokk-láncára épül, amely voltaképpen egy decentralizált adatbázis, amely az ügyletek történetét rögzíti.

A futó szoftver nyílt forráskódú lesz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mások új alkalmazásokat építhetnek, amelyek a valutát használják, és bármilyen eszközön futtatják őket.

Mégis kinek jó ez?

Dr. Catherine Mulligan

A Libra egy új üzleti modellt jelent a Facebook számára – számol be írásában – newscientist.com a nagy tervekről.

A Libra használatának egyszerűsége Facebookon belüli alkalmazásokban történő fizetésekhez nagyobb elkötelezettséget eredményezhet, idézi a lap Catherine Mulligant, a londoni Imperial College tanárát.

A Facebook azt állítja, hogy a pénznem célja, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson a bankszámlákkal nem rendelkező embereknek – a becslések szerint 1,7 milliárd felnőttről van szó. Telefonjuk van, de bankkártyájuk nincs.

„A kriptovaluta használata lehetővé teszi, hogy kiszolgálhassa azokat akik nem is akarnak  bankkártyát” – mondja Mulligan.

Bizalmi kérdés

Kérdés, milyen bizalom övezi majd a Librát

„Nagyon aggódnék, hogy a Facebook válik a sebezhető helyzetekben élő emberek bankjává” – mondja Mulligan, a magánéletre vonatkozó aggodalmakra tekintettel a cég adatainak kezelésével kapcsolatos gyenge eredményei miatt.

A Facebook azt mondta, hogy a fiók adatait nem osztják meg harmadik féllel hirdetési célokra „hogy az emberek biztonságban maradjanak, megfeleljenek a törvényeknek, és alapvető funkciókat biztosítsanak a Calibra-t használóknak.”

 Hogyan különbözik a többi kriptovalutától a Libra?

A kriptovaluta digitális pénz, decentralizált formában, a hagyományos valutával ellentétben az egyes szervezetek, például egy központi bank nem irányítják őket. Ugyanakkor még nem világos, hogy a Libra alapító szervezeteinek milyen fokú szerep, irányítás és felelősség jut a Libra és a Calibra esetében.

A legismertebb ilyen valuta, a Bitcoin. A Bitcoinnal ellentétben a Librát reáleszközök tartaléka fedezi majd, így a valuta értéke valamilyen értékhez kapcsolódik, nem pedig a kereslet vagy a hiány mozgatja.

A Libra bankbetéteket és az államkötvényeket pedig több nemzetközi valutában őrzik majd. A tartalékot Genfben, Svájcban székhellyel rendelkező nonprofit szervezet kezeli.

Libra nem a Facebook első vállalata a virtuális pénznemekben. 2009-ben elindította a rövid élettartamú Facebook-krediteket, amelyek lehetővé tették a felhasználóknak, hogy vásároljanak a Facebook-on tárolt játékokban és alkalmazásokban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.