Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Magyarország javított, de van még hova fejlődni a pénzmosás elleni küzdelemben
No menu items!

Magyarország javított, de van még hova fejlődni a pénzmosás elleni küzdelemben

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

Az európai kormányoknak javítaniuk kell a pénzmosás elleni küzdelmen és a bűncselekményekből származó pénzek visszaszerzésének gyakorlatán – áll a 46 tagú Európa Tanács Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval) jelentésében. A szakértők szerint Magyarország előrehaladást ért el az ajánlásoknak és a vonatkozó előírásoknak való megfelelés terén.

A kérdésben illetékes ET-bizottság a 2022-es éves jelentésében azt írta: nem elégséges mértékű a bűncselekményekből származó illegális bevételek államok közötti visszaszerzése, a bűncselekményből származó vagyon becsült értékéhez képest viszonylag ritka a sikeres elkobzás.

Véleményük szerint nemcsak be kell fagyasztani, hanem le is kell foglalni, el kell kobozni a bűnügyek során megszerzett pénzeszközöket, amihez kulcsfontosságú a vonatkozó hatóságok hatásköreinek és erőforrásainak bővítése. Az államoknak továbbá nem csak a bűnügyek elkövetéséből származó pénzeszközök azonosítása és befagyasztása terén kellene javítaniuk az eredményeiket, hanem növelniük kellene a súlyos pénzmosási bűncselekmények miatt hozott ítéletek számát – jelentették ki.

Meg kell tagadni a hozzáférést minden olyan pénzeszközhöz, alaphoz és forrásokhoz, amelyet káros tevékenységek elősegítésére használhatnak, beleértve azokat is, amelyek alááshatják az európai biztonságot és stabilitást – írták. A kormányoknak többet kell fektetniük a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem nemzeti programjaiba, és szigorúbb intézkedéseket kell elfogadniuk a korrupcióval összefüggő bevételek tisztára mosásának megakadályozására – hangsúlyozták.

A szakértők szerint a tagállamok az előző évekhez hasonlóan tavaly is mérsékelt hatékonyságot mutattak a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben. A legjobb eredményeket a kockázatkezelés, a nemzetközi együttműködés és a pénzügyi intelligencia felhasználása terén érték el. A nemzetközi normáknak való megfelelés különösen gyenge maradt a pénzügyi szektor felügyelete, a magánszektor megfelelősége, a jogi személyek átláthatósága, a pénzmosással kapcsolatos ítéletek és elkobzások, valamint a terrorizmus finanszírozásával és a tömegpusztító fegyverek elterjedésével kapcsolatos szankciók terén.

A jogszabályi és intézményi reformokra vonatkozó ajánlásoknak való megfelelés tekintetében a tagállamok kiváló eredményeket értek el, az ajánlások 72 százalékát maradéktalanul végrehajtották – emelték ki.

Emlékeztettek: 2022 végén az értékelt 26 tagállam közül 21 esetében tartották fenn a fokozott nyomon követési eljárást a vonatozó szabványoknak való korlátozott megfelelés miatt. Az érintett országok között Albánia, Andorra, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Georgia, Gibraltár, Magyarország, Észtország, Lettország, Litvánia, Monaco, Málta, Lengyelország, Moldova, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, az Egyesült Királyság fennhatósága alá tartozó Man-sziget és Ukrajna szerepelt. Örményország, a Vatikán, Liechtenstein, San Marino és Izrael továbbra is a Moneyval rendszeres nyomon követési eljárása alá tartozik.

A szakértői csoport a dokumentum szerint a Magyarországra vonatkozó nyomon követési jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország javította a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet szolgáló intézkedéseket, ami - mint írták - jó előrehaladást mutat a vonatkozó előírásoknak való megfelelés terén.

A magyar hatóságok által megtett előremutató lépések Magyarországnak a részben megfelelő fokozatról a nagymértékben megfelelő fokozatra való felminősítését eredményezték a levelezőbanki kapcsolatok, a pénzügyi intézmények belső ellenőrzése, valamint a jogi személyek átláthatósága és tényleges tulajdonosi köre területén. A Moneyval által feljegyzett pozitív fejlemények közé tartozik a cégnyilvántartás módosítása is, amely meghatározta a szükséges követelményeket a nyilvántartásba vett jogi személyek alapvető információi pontosságának biztosításához. Emellett Magyarország előremutató követelményeket vezetett be a pénzintézetekkel szemben a munkaerő-felvétel során alkalmazott szűrési eljárásokra és a folyamatos képzésekre vonatkozóan. Pozitív továbbá, hogy Magyarország új követelményeket vezetett be az EU-n belül letelepedett pénzintézetekkel fenntartott levelezőbanki kapcsolatokra vonatkozóan – írták.

Összességében Magyarországnak sikerült teljesítenie a Moneyval azon általános elvárását, hogy az országok a legtöbb, ha nem az összes műszaki megfelelőségi hiányosságokat a kölcsönös értékelő jelentés elfogadását követő öt éven belül orvosolják – tették hozzá éves jelentésükben az Európa Tanács szakértői.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

4 az 1-ben – a NAV felhasználókezelővel erősít az online vonalon

Az elsődleges felhasználók a másodlagos és a technikai felhasználók jogosultságait 2024. április 25-től már nem az Online Számla rendszerben, hanem a NAV Felhasználókezelő felület „Felhasználók” menüjében kezelhetik.

Itt a bankok fegyvere az átutalási csalások ellen

Bár ezek a visszaélések 2023 utolsó negyedévében csökkenésnek indultak, a probléma még ma is fennáll. Így a csalók hatékonyan szerzik meg az ügyfelek pénzét.

ÉVOSZ: a sikeres otthonfelújítás titka a mesterember

A támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már a 2024. évi őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Két nagy közösségi médiát támadott be az EU

A feltételezett jogsértések a Meta megtévesztő reklámokkal és politikai tartalmakkal kapcsolatos szabályaihoz és gyakorlatához kapcsolódnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.