Hirdetés
Kezdőlap Hírek Megint csődbe repült a SAS
No menu items!

Megint csődbe repült a SAS

Svédország és Dánia egyenként 21,8 százalékos részesedéssel rendelkezik a társaságban. Fotó: Bigstock

A skandináv SAS légitársaság két éven belül másodszor is csődeljárást kezdeményezett adósságterheinek kezelése érdekében, mivel a koronavírus-járvány okozta zavarokból való kilábalása a vártnál lassabban halad. A légicég helyzetét nehezíti, hogy pilótái hétfő óta sztrájkolnak.

Skandinávia legnagyobb légitársasága jelenleg tárgyalásokat folytat hitelezőivel arról, hogy 20 milliárd svéd korona (1,9 milliárd dollár) értékű adósságot és hibrid kötvényeket részvényekre váltson át, és további mintegy 1 milliárd dollár értékű saját tőkét vonjon be.

A stockholmi székhelyű vállalat közleménye szerint “előrehaladott” tárgyalásokat folytat több hitelezővel további, legfeljebb 700 millió dolláros adósfinanszírozás biztosításáról. A részvények a stockholmi piacnyitáskor 9,2 százalékkal, részvényenként 0,56 koronás – rekordalacsony – szintre estek.

A SAS és egyes leányvállalatai önkéntes kérelmet nyújtottak be egy New York-i csődbírósághoz. A légitársaság közölte, hogy a bíróság felügyelete alatt zajló eljárás befejezése várhatóan kilenc-tizenkét hónapot vesz igénybe.

“A 11. fejezet szerinti eljárás jogi eszközöket biztosít számunkra az átalakulásunk felgyorsításához, miközben a szokásos módon folytathatjuk az üzletmenetet”

– közölte Anko van der Werff, a SAS vezérigazgatója.

A bejelentésben a légitársaság 10 és 50 milliárd dollár közötti értékű eszközöket, valamint 1 és 10 milliárd dollár közötti értékű kötelezettségeket sorolt fel. Az adóssághalomban 6 milliárd korona hibrid kötvény szerepel, amelyet a dán és a svéd kormány vásárolt a legutóbbi, 2020-as mentőcsomag során, valamint kereskedelmi hibrid kötvények, lízingkötelezettségek, svájci frank kötvények és különböző lejáratú hitelek.

Svédország és Dánia egyenként 21,8 százalékos részesedéssel rendelkezik a társaságban. Dánia közölte, hogy nyitott a részesedésének növelésére, a svéd kormány pedig jelezte, hogy elfogadja a neki járó adósságok saját tőkévé történő átalakítását, de nem vesz részt egy új tőkeinjekcióban. A norvég kormány, a hitelezők egyike és a vállalat korábbi részvényese szintén azt közölte, hogy nem vesz részt tőkeemelésben.

A lépés egy nappal azután történt, hogy a SAS pilótáinak szakszervezete bejelentette, hogy azonnali hatállyal sztrájkba lép. A sztrájk “negatív hatással van a vállalat likviditására és pénzügyi helyzetére, és ha elhúzódik, ez a hatás jelentős mértékűvé válhat” – áll a SAS közleményében. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megújította együttműködését a VOSZ és a GÉMOSZ

Új együttműködési szerződést kötött a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége (GÉMOSZ) .

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Az AutoWallis megkapta a cseh versenyhatóság engedélyét a cseh autókiskereskedelmi piacra lépéshez

Az AutoWallis eddigi tevékenységi területe, a magyar és a szlovén mellett a cseh autókiskereskedelmi piacon is jelen lesz.

Búzaszentelő Ünnepséggel indult a Magyarok Kenyere Program Kaplonyban

A Magyarok Kenyere összefogás a magyar gazdák önzetlen adományainak köszönhetően ma már több mint 100 000 gyermek és rászoruló éves ellátását biztosítja Kárpát-medencében.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.