Hirdetés
Kezdőlap Hírek Megugrottak a gázárak, miután Ukrajna részben leállította a tranzitot Európába
No menu items!

Megugrottak a gázárak, miután Ukrajna részben leállította a tranzitot Európába

A szohranivkai gázmérőállomás és Novopszkov is Kelet-Ukrajna oroszok által megszállt területein található. Illusztráció: Bigstock

Az európai földgázárak megugrottak, miután az ukrán állami tulajdonú hálózatüzemeltető (GTSOU) felfüggesztette az orosz gázforgalmat egy kulcsfontosságú betáplálási ponton keresztül.

Az ukrán gázszolgáltató kedden jelentette be a vis maiort, vagyis egy olyan előre nem látható körülményt, amely megakadályozza a szerződés teljesítését. Ez az első ilyen jellegű nyilatkozat azóta, hogy Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát. A GTSOU közölte, hogy szerdától nem teljesít szállításokat a szohranivkai állomáson keresztül, amely orosz gázt továbbít Európába.

Az üzemeltető blokkolta a Novopszkov határmenti kompresszorállomásán keresztül történő gázszállítást is, amelyen keresztül az Oroszországból Európába irányuló gáz közel egyharmadát (napi 32,6 millió köbméterig) szállítják.

A TTF európai földgáz ára szerdán londoni idő szerint 9 óra 15 perc körül több mint 6,4 százalékkal emelkedett a Refinitiv adatai szerint.

A szohranivkai gázmérőállomás és Novopszkov is Kelet-Ukrajna oroszok által megszállt területein található, és a GTSOU “a megszállók akcióit” okolta a gáztranzit megszakításáért.

Az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agressziójának eredményeként a GTSOU több létesítménye az orosz csapatok és a megszálló közigazgatás által ideiglenesen ellenőrzött területen található” – áll a GTSOU közleményében.

Jelenleg a GTSOU nem képes operatív és technológiai ellenőrzést végezni a novopszkovi és más, ezeken a területeken található állomások felett. Ezenkívül a megszálló erők beavatkozása a műszaki folyamatokba és a GTSOU létesítményeinek működési módjainak megváltoztatása – beleértve a gáz tranzitfolyamokból történő jogosulatlan gázelvételeket – veszélyezteti az egész ukrán gázszállítási rendszer stabilitását és biztonságát.

A szolgáltató közölte, hogy továbbra is képes lesz teljesíteni az európai partnerekkel szembeni tranzitkötelezettségeit a gáz átirányításával a Szudzsa összekapcsolási pontra, amely ukrán ellenőrzés alatt álló területen található.

A vállalat többször tájékoztatta a Gazpromot az orosz ellenőrzésű megszálló erők akciói miatti gáztranzit veszélyeztetettségéről, és kérte a létesítmények működésébe való beavatkozások leállítását, de ezeket a felhívásokat figyelmen kívül hagyták” – tette hozzá a GTSOU.

Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője szerint Ukrajna kérése “technológiailag lehetetlen“, és a vállalat nem látja indokoltnak a döntést – jelentette az Associated Press.

Timothy Ash, a BlueBay Asset Management vezető EM-szuverén stratégája a történtekre reagálva elmondta: meglepte, hogy Ukrajna nem vágta le korábban a gáz- és energiaszállításokat, mivel Európa nem vezetett be energiablokádot.

“Oroszország maga is támadja az ukrán üzemanyagraktárakat és -ellátást, így talán ez egy ukrán válasz erre” – tette hozzá.

Az a fenyegetés, hogy Oroszország leállítja az Európába irányuló földgázszállításokat, arra késztette az Európai Uniót, hogy fokozza az alternatív szállítók keresését, mivel az EU teljes földgázimportjának mintegy 40 százaléka Oroszországból származik.

Közgazdászok és kereskedők arra figyelmeztettek, hogy egy teljes körű energiablokád súlyos következményekkel járhat az árképzésre és az inflációra nézve, Bill Perkins veterán földgázkereskedő pedig áprilisban azt mondta a CNBC-nek, hogy egy ilyen lépés “katasztrofális árképzést” idézhet elő ezen a télen. (CNBC)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.