Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Mit tesz Oroszország, végül fizet?
No menu items!

Mit tesz Oroszország, végül fizet?

Oroszországnak az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés kell teljesítenie. Illusztráció: Bigstock

Oroszország több mint egy évszázad, 1918 óta az első jelentős külföldi adósságtörlesztési késedelembe eshet, miután vasárnap este lejárt két nemzetközi kötvénykifizetés türelmi ideje is lejárt.

Az összesen 100 millió dollárnyi kamatfizetés május 27-én volt esedékes, ennek a türelmi ideje járt le vasárnap éjjel. Több médium is arról számolt be, hogy a kötvénytulajdonosok még nem kapták meg a kifizetéseket, miután Oroszország rubelben történő fizetési kísérleteit a nemzetközi szankciók megakadályozták.

A nyugati hatalmak által Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul bevezetett átfogó szankciók, valamint a Moszkva által hozott ellenintézkedések gyakorlatilag kiközösítették az országot a globális pénzügyi rendszerből, de a Kremlnek eddig többször is sikerült módot találnia arra, hogy a kötvénytulajdonosok számára kifizetéseket eszközöljön.

A szankciók kijátszására tett kísérletek azonban május végén újabb csapást szenvedtek, amikor az amerikai pénzügyminisztérium engedélyezte egy kulcsfontosságú mentesség lejártát. A mentesség korábban lehetővé tette, hogy az orosz központi bank eseti alapon amerikai és nemzetközi bankokon keresztül dollárban teljesítse a kötvénytulajdonosoknak történő kifizetéseket.

Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter a hónap elején azt sugallta, hogy Oroszország talán más fizetési módot talált. Moszkva a 100 millió dollárt rubelben utalta át hazai elszámolóházának, de a szóban forgó két kötvényre nem vonatkozik olyan rubelzáradék, amely lehetővé tenné a hazai valutában történő kifizetés átváltását a tengerentúlra.

A Reuters hétfőn kora reggel két forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz eurókötvények egyes tajvani tulajdonosai nem kapták meg a május 27-én esedékes kamatfizetéseket, ami azt jelzi, hogy Oroszország 1918 óta először léphet külföldi adósságtörlesztési késedelembe annak ellenére, hogy bőséges készpénzzel és fizetési hajlandósággal rendelkezik.

Sziluanov állítólag azt mondta a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek, hogy a kifizetések elakadása nem minősül valódi fizetésképtelenségnek, amely általában a fizetési hajlandóság vagy képtelenség következtében következik be, és a helyzetet “bohózatnak” nevezte.

Az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés esedékes, bár a 2014 után kibocsátott kötvények egy része a szerződések szerint rubelben vagy más alternatív valutában fizethető.

Bár a jelek arra utalnak, hogy a kifizetéseket valóban a nemzetközi szankciók hátráltatják, a nemfizetés megerősítése még eltarthat egy ideig. (CNBC)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.