Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?
No menu items!

Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?

Illusztráció: Bigstock

Miután a hétvégén a JPMorgan Chase megmentette az amerikai First Republic Bankot, vezető közgazdászok szerint a tartósan magas kamatlábak további gyengeségeket fognak feltárni a bankszektorban. A kamatok csökkentése azonban veszélyeztetné a központi bankok infláció visszafogására irányuló képességét.

A központi bankok világszerte már több mint egy éve agresszíven emelik a kamatlábakat az egekbe szökő infláció megfékezése érdekében, de közgazdászok az elmúlt napokban arra figyelmeztettek, hogy az árnyomás valószínűleg még hosszabb ideig magasabb marad.

A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum – WEF) vezető közgazdászainak hétfőn közzétett jelentése kiemelte, hogy az infláció továbbra is elsődleges aggodalomra ad okot. A megkérdezett vezető közgazdászok közel 80%-a szerint a központi bankoknak “kompromisszumot kell kötniük az infláció kezelése és a pénzügyi szektor stabilitásának fenntartása között“. Hasonló arányban várják azt is, hogy a központi bankok nehezen fogják elérni inflációs céljaikat.

A legtöbb vezető közgazdász arra számít, hogy a központi bankoknak nagyon óvatos táncot kell járniuk az infláció további csökkentésének szándéka és az elmúlt hónapokban felmerült pénzügyi stabilitási aggályok között” – mondta Saadia Zahidi, a WEF ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.

Kifejtette, hogy ezt a kompromisszumot egyre nehezebb lesz megúszni, mivel a megkérdezett közgazdászok mintegy háromnegyede arra számít, hogy az infláció magas marad, vagy a központi bankok nem tudnak elég gyorsan lépni, hogy a célértékre csökkentsék azt.

A hétvégén a First Republic Bank lett a legújabb áldozat a Silicon Valley Bank és a Signature Bank március eleji hirtelen összeomlása után. Ezúttal a JPMorgan Chase volt a megmentő, a Wall Street-i óriás megnyerte a hétvégi árverést a bajba jutott regionális hitelezőért, miután a kaliforniai pénzügyi védelmi és innovációs minisztérium lefoglalta azt.

A Világgazdasági Fórum keddi genfi csúcstalálkozóján több vezető közgazdász is úgy nyilatkozott, hogy a magasabb infláció és a nagyobb pénzügyi instabilitás tartósan köztünk marad.

Az emberek még nem tértek át erre az új korszakra, amely strukturálisan inflációsabb lesz. A globalizáció utáni világra, ahol nem lesz ugyanolyan mértékű a kereskedelem, több lesz a kereskedelmi akadály és idősebb a társadalom, a nyugdíjasok pedig nem ugyanúgy takarékoskodnak majd, mint eddig” – mondta Karen Harris, a Bain & Company makrotrendekért felelős ügyvezető igazgatója.

És csökkenő munkaerővel rendelkezünk, ami számos piacon automatizálási beruházásokat tesz szükségessé, tehát kevesebb tőkét termelünk, szűkül a tőke és az áruk szabad mozgástere, illetve nő a tőke iránti igény. Ez azt jelenti, hogy az infláció, az inflációs impulzus magasabb lesz” – tette hozzá.

Harris hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy a tényleges inflációs lenyomatok magasabbak lesznek, hanem azt, hogy a reálkamatlábaknak (amelyek az inflációval korrigáltak) hosszabb ideig magasabbaknak kell lenniük, ami szerinte “sok kockázatot” teremt, mivel “az alacsony kamatlábak korszakára való kalibrálás annyira beivódott, hogy a magasabb kamatlábakhoz való hozzászokás, ez a nyomaték olyan hibákat fog okozni, amelyeket még nem láttunk vagy nem vártunk“.

Hozzátette, hogy “ellentmond a logikának“, hogy ahogy az iparág megpróbál gyorsan átállni a magasabb kamatkörnyezetre, nem lesznek további áldozatok a Silicon Valley Bankon, a Signature Bankon, a Credit Suisse-en és a First Republic-on kívül.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.

Sportfogadásban lett sikeres a profi labdarúgó, saját platformot hozott létre

A Futball Pápa kriptója: indul a BetHustlers. 17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

Újabb támogatások segítik az állattenyésztőket

Összesen 22 milliárd forint keretösszeggel két, teljesen új intézkedéssel támogatja a hazai állattenyésztés fenntarthatóságát az Agrárminisztérium. Megjelent ugyanis az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetésére és a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatására kiírt vidékfejlesztési pályázati felhívás a 2027-ig tartó KAP Stratégia Terv keretei között. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. június 3-tól 2024. július 3-ig tartó időszakban lesz lehetőség.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.