Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Nem volt hatékony a lakás-takarékpénztár? - KSH adatok
No menu items!

Nem volt hatékony a lakás-takarékpénztár? – KSH adatok

A kormány azzal magyarázza a lakás-takarékpénztárak állami támogatásának megszüntetését, hogy az állami támogatás nem volt elég hatékony, és keveseket juttatott célhoz, az óhajtott otthonhoz. A statisztikai hivatal részletes adatokat közölt a magyarországi hitelezés összetételéről.

A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára úgy értékelte a kialakult helyzetet, hogy miközben Magyarországon működik az egyik legkomolyabb család- és lakástámogatási rendszer a világban, a lakás-takarékpénztárak állami támogatása nem hozta az elvárható eredményeket, nem volt hatékony. Ezért szüntette meg a kormány.

Orbán Balázs az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában úgy érvelt, hogy az évi 70 milliárd forintos állami támogatás ellenére nem épült elegendő lakás, így ez a támogatási forma nem szolgálta a kitűzött célokat.

A támogatás megszüntetése nyomán felszabaduló pénzt a kormány más támogatási formákra, például a családi otthonteremtési kedvezményre (csok) fordítja,  a folyamatban lévő szerződéseket a változás nem érinti – mondta.

 A tények

A Központi Statisztikai Hivatal szerint idén, az első hat hónapban 53 ezer lakáshitelt engedélyeztek 404 milliárd forint értékben. A hitelek 52 százalékát bankok nyújtották, lakástakarék-pénztárak részesedése a tavalyihoz képest 21-ről 17 százalékra csökkent.

Az átlagos hitelösszeg 400 ezer forinttal 4,8 millió forintra emelkedett. Egy új lakás vásárlására folyósított hitel összege átlagosan 7,7-ről 11 millió forintra emelkedett – olvasható a KSH összegzésében.

Az lakáshitelek folyósításának száma tíz százalékkel nőtt 2018 első felében, az összes kifizetés pedig 48 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbiakhoz képest. A KSH összegzése szerint az emelkedés az állami támogatás nélküli hitelek esetében jelentős volt, míg az állami támogatású hitelek száma és összege kismértékben csökkent, családi otthonteremtési kedvezményt (csok) több mint 14 ezer igénylőnek folyósítottak, mintegy 30 milliárd forint értékben.

A teljes hitelállomány 57 százaléka a bankoknál koncentrálódott, a jelzáloghitel-intézeteknél 28, a lakástakarék-pénztáraknál 12 százalék volt. A takarék- és hitelszövetkezetek által nyújtott hitelek a teljes állomány mindössze 3,5 százalékát tették ki 2018 első fél évének végén – írja a KSH.

A teljes adósságállományt bemutató ábra némi magyarázatra szorul.

A hivatal Statisztikai tükör című kiadványában helyet kapott – értelemszerűen – a devizaalapú hitel, amelynek taglalása nem tartozik közvetlenül témánkhoz. Az Európai Bíróság és a hazai hivatalos fogadtatása, a kúria tétlensége sem tartozik tárgykörünkbe. Azonban nem kerülhetjük meg torzító hatását. A sötétebb oszlop évi változásai, növekedése nem új hitelek felvételét jelenti. Mint a 2014-15 fordulóján fennálló összes adósság kismértékű különbözete sem a visszafizetést mutatja. Az azonban kitűnik: az árfolyamkülönbözet miatti gyors adósságnövekedés megtorpant, javarészt megmaradt viszont az addigi, a kimutatásokban felhalmozott devizadrágulás miatti adósság.

2014 végén a lakáshitel-állomány 52 százalékát még a devizaalapú lakáshitelek tették ki, ami a devizahitelek forinthitelre váltása után, 2015 decemberére 0,2 százalékra, 6,8 milliárd forintra esett vissza. Összegük azóta tovább csökkent, 2018 közepére 3,9 milliárd forintot tett ki – fogalmaz a kiadvány.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.