Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Októberben is lassult az euróövezeti növekedés
No menu items!

Októberben is lassult az euróövezeti növekedés

Októberben is lassult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedési üteme az előző havihoz képest – jelentette az IHS Markit.

A végleges adatok szerint az euróövezet gazdaságában domináns szerepet betöltő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) hathavi mélypontra, 54,6 pontra csúszott le a szeptemberi 56,4 pontról. Már a harmadik egymást követő hónapban mérséklődött az ágazat teljesítménye, és az index értéke elmaradt az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 54,7 ponttól.

A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe a végleges adat szerint 58,3 pontra süllyedt a szeptemberben mért 58,6 pontról. Ez a februári 57,9 pont óta a legalacsonyabb érték, de még így is az ágazat robusztus teljesítményére utal.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett beszerzésimenedzser-index 54,2 pontra esett októberben az előző havi 56,2 pontról. Ez az áprilisi 53,8 pont óta a leggyengébb érték, és elmarad az előzetesen közölt, egyben az elemzők által várt 54,3 ponttól.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az előzőnél kisebb 50 pont feletti érték a növekedés lassulására utal.

A négy legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország teljesítménye volt a legrosszabb, ahol nyolchavi mélypontra lassult a növekedés.

A német gazdaság teljesítményét tükröző összetett beszerzésimenedzser-index értéke 3,5 ponttal 52,0 pontra esett októberben. Franciaországban 54,7 ponttal, Olaszországban 54,2 ponttal, Spanyolországban  pedig 56,2 ponttal egyaránt hathavi mélypontra csökkent a kompozit BMI.

Chris Williamson

Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza rámutatott: az euróövezet növekedése meredeken lassult a negyedik negyedév elején, a feldolgozóipart a kínálati korlátok fékezik, a szolgáltató szektor pedig azért veszített dinamizmusából, mert a zárlatok feloldása utáni fellendülés hatásai kifutottak. A lassulás ellenére az adatok azt mutatják, hogy a hazai össztermék negyedéves összevetésű növekedési üteme továbbra is 0,5 százalékon áll, ám aggasztó a bizonytalanság annak megítélésében, hogy milyen irányt vehet a gazdaság a következő hónapokban.

Ahelyett, hogy az ellátási láncban kialakult zavarok enyhültek volna októberben, még inkább súlyosbodtak, így a feldolgozóipar növekedése egy ideig még valószínűleg visszafogott marad. Emiatt a gazdaságot inkább a szolgáltatási szektor hajthatná, de már most vannak jelei annak, hogy koronavírusos megbetegedések emelkedő száma sok országban visszafogja a szolgáltatásokat, különösen – de nem kizárólag – Németországban.

A kínálatban kialakult folyamatos hiányok arra engednek következtetni, hogy a magas árnyomások a jövő évre is áthúzódnak, de egyelőre nincs jele egy tartósan erős béremelkedésnek, amely nagyobb aggodalomra adna okot a hosszabb távú inflációs kilátásokat illetően – fogalmazott Chris Williamson.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.