Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság OPEC: fokozatosan nőhet az olaj iránti kereslet
No menu items!

OPEC: fokozatosan nőhet az olaj iránti kereslet

Az év második felében a kereslet lassú, de biztos növekedését jelzi előre havi piaci prognózisában a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) hangsúlyozva, hogy a tagországoknak a szervezeten kívüli nagy termelőkkel kötött exportkorlátozási megállapodása nagy segítséget jelent a piaci egyensúly helyreállításában.

Az OPEC szerint a világ olajkereslete napi 9,1 millió hordóval marad majd el az idén a 2019-es napi 99,7 millió hordótól, a múlt havi prognózisban megadott becsléssel megegyező mértékben. Az első negyedévben napi 6,4 millió hordó, a második negyedévben napi 17,3 millió hordó volt a keresletcsökkenés. Az év első felében napi 11,9 millió hordós volt a keresletcsökkenés, az év második felében pedig a kereslet fokozatos növekedése mellett a tavalyitól átlagosan napi 6,4 millió hordós elmaradásra lehet számítani.

Az év egészében az amerikai kontinens és az európai kontinens kereslete csökken a legnagyobb mértékben, az előbbi napi 1,19 millió, az utóbbi napi 1,03 millió hordóval.

Az Egyesült Államok kereslete napi 700 ezer, Kína kereslete napi 410 ezer hordóval csökken.

A járványellenes intézkedések miatt az év elején bekövetkezett keresletcsökkenésre adott válaszul az OPEC és a szervezeten kívüli nagy olajtermelők, élükön Oroszországgal, május elejétől rekordnagyságú, a 2019-es olajkeresletnek mintegy a tíz százalékára rúgó, napi 9,7 millió hordós termeléscsökkentési megállapodást léptettek életbe. A májusra és júniusra vonatkozó hatályt később kiterjesztették júliusra is.

A Brent nyersolaj ára ennek köszönhetően jelenleg már 40 dollárnál jár hordónként, szemben az áprilisban 16 dollár alatt elért 21 éves mélyponttal.

A Brent májusi átlagára az OPEC nyilvántartása szerint 32,41 dollár volt, 5,78 dollárral, 21,7 százalékkal magasabb az áprilisinál. A WTI havi átlagára áprilisról májusra 11,83 dollárral, 70,8 százalékkal hordónként 28,53 dollárra emelkedett. Az OPEC olajkosarának a referenciaára pedig 7,51 dollárral, 42,5 százalékkal hordónként 25,17 dollárra ment fel.

A járványvédelmi korlátozások miatt az OPEC prognózisa 3,4 százalékos világgazdasági GDP-csökkenést jelez előre az idén a tavalyi 2,9 százalékos növekedés után. Az OECD-tagok bruttó hazai terméke 6,1 százalékkal csökken az idén a tavalyi 1,7 százalék növekedés után, az Egyesült Államok 2019-es 2,3 százalékos GDP-növekedése az idén 5,2 százalékos csökkenésbe fordul.

Az euróövezet bruttó hazai terméke 8,0 százalékkal zsugorodik az idén a tavalyi 1,2 százalékos növekedés után. Növekedni csak a kínai gazdaság fog, 1,3 százalékkal a 2019-es 6,1 százalék után. Még az indiai gazdaság teljesítménye is csökken, a GDP 0,8 százalékkal lesz alacsonyabb az idén az előző évinél, amikor 4,9 százalékos növekedést ért el.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.