Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Qatar a legek ura lett!
No menu items!

Qatar a legek ura lett!

A dohai székhelyű légitársaság a koronavírus-válság talán egyetlen nyertese a légiközlekedési cégek között. A drasztikusan csökkent utasszám ellenére sokkal több járatot üzemeltet, mint a konkurencia. A Qatar Airways 2020-ban a világ legnagyobb forgalmú légitársasága lett!

Kevés utas, sok járat

A COVID gyökeresen átrendezte az utazási szektor. A kevés nyertes egyike a Qatar Airways. 2020-ban letaszította a trónról az Emirates-et és a világ legtöbb utast szállító légiközlekedési vállalata lett a nemzetközi forgalomban. A beföldi utasokat is beszámítva továbbra is az American Airlines a legnagyobb a jelentős amerikai piacnak köszönhetően.

Akbar Al Baker

A Qatar Airways vezetője, Akbar Al Baker a válság 2020. márciusi kezdete óta a konkurenciától gyökeresen eltérő stratégiát követ: a drasztikus utasszám csökkenése ellenére üzemelteti a járatai nagy részét. A gépek ugyan félig üresek, de folyamatosan nő a cég piaci részesedése.

Napjainkban a Qatar Airways 66 százalékkal több desztinációt kínál, mint a második legnagyobb amerikai társaság, a Delta, és kétszer annyit, mint az Air France. A következő hetekre a meglévő járatok sűrítését és számos új desztináció elindítását jelentették be Dohában. A Qatar célja stratégiai pozíciókra szert tenni a legfontosabb nemzetközi desztinációkban, hogy a válság elmúltával is a dobogó legfelső fokán tudjon maradni.

Presztizs, konkurencia, támogatás

A válság ellenére aratott siker nem lett volna lehetséges speciális tényezők nélkül.

Miután Szaúdi-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok 2017-ben a politikai vita hevében gazdasági embergót hirdetett Katar ellen, az ország emírjének presztízskérdés lett, hogy a Qatar Airways lekörözi a legfontosabb konkurensét, a dubai Emirates-et.

Katar kimeríthetetlen olajbevételeinek köszönhetően a légitársaság a válság kezdete óta még nagyobb állami tőkeinjekciókban részesül. A világ legtöbb országa segít a bajba jutott nemzeti légitársaságoknak. A pénz a legtöbb esetben azonban csak a túlérésre elég. A Qatar annyit kap, hogy beruházásokra és terjeszkedésre is jut.

A 2022-es dohai foci vb miatt fontossá vált a Qatar Airways hálózatának bővítése. A remények szerint nézőkkel fogják megrendezni a világ egyik legnagyobb sporteseményét. Márpedig Katar földrajzi fekvése miatt csak légiúton érhető el.

Qatar vs. Emirates Kép/Fotó/youtube

Szerepe van a sikerben, hogy a Qatar Airways közepes méretű típusból álló flottája ideális a válságban. A társaság Boeing 787 és Airbus 350 gépeit alacsony kihasználtság mellett kisebb veszteséggel lehet üzemeltetni, mint az Emirates óriásait. Néhány járat még kevés utassal a fedélzeten is profitot termel. A Qatar repülőinek a bevethetősége is univerzálisabb, mint az Emirates nagy gépeié. Kisebb, rossz földi kiszolgálással rendelkező reptereken is le tudnak szállni.

Szaúdi-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok embargójának egyetlen negatív következménye volt a Qatar számára, amelyet nem tudott az előnyére fordítani: a gépek nem repülhettek be a két ország légterébe, ezért kénytelenek voltak jelentős kitérővel Iránon keresztül repülni. Néhány hónapja azonban megszűnt a korlátozás.

„Elsőnek lenni múló állapot.”

A Qatar nem csak a piaci pozíciói kiépítésén keresztül tett szert stratégiai előnyre a Emirates-el szemben. Sikerrel csábította magához a konkurens társaság hírtelen munka nélkül marad pilótáit, légiutas kísérőit és földi kiszolgálóit, akik a légiközlekedés remélt újraindulása után hiányozni fognak az Emirates-nek. Ez Ázsiában már nem csak a jövő zenéje. A COVID leküzdésével és a gazdasági bővülés újraindulásával párhuzamosan hónapok óta növekszik a légiutasok száma.

Az Emirates nem akarja harc nélkül átadni a terepet a Qatarnak. „Elsőnek lenni múló állapot. Számos eszköz áll rendelkezésre a korábbi pozícióink visszaszerzésére. Élni fogunk velük” – mondta az Emirates-et vezető 71 éves angol menedzser, Tim Clark a társasága előségének elvesztésére reagálva.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.