Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban
No menu items!

Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban

Az Aeroflot körülbelül kétszáz repülőgépet számláló flottájának több tagja is lízingelt. Fotó: Bigstock

Az orosz-ukrán háború kitörése után nyugati vállalatok repülőgépeinek százai rekedtek Oroszországban, mintegy 10 milliárd dollár értékben. Most úgy tűnik, a bérbeadók örökre lemondhatnak róluk.

A múlt héten orosz források azt közölték, hogy Moszkva már közel 800 kereskedelmi repülőgépet regisztrált át a saját repülési nyilvántartásába – vagyis sajátított ki -, válaszul arra, hogy az Európai Unió felszólította a bérbeadókat, hogy március 28-ig bontsák fel az orosz légitársaságokkal kötött szerződéseket.

A The Wall Street Journalnak nyilatkozó tisztviselők szerint a nyugati bérbeadók mindössze 78 oroszországi repülőgépüket tudták “kimenekíteni”. Az Ishka nevű kutatócég adatai alapján pedig nagyjából 480 – mintegy 10 milliárd dollár értékű – nyugati tulajdonban lévő repülőgép van még Oroszországban.

Az IBA elemző cég szerint az AerCap rendelkezik a legtöbb repülőgéppel Oroszországban, összesen 145-tel. Az ír központú cég részvényei az idén 17 százalékot estek. A teljes portfóliójának arányát tekintve azonban az amerikai Carlyle Aviation is nagyon kitett.

Ugyanakkor a repülőgép-tulajdonosok gyakran rendelkeznek biztosítással fizikai károk, háborúk és elkobzások esetére. A Fitch Ratings közlése szerint a biztosítók – amelyek többsége a londoni Lloyd’s-hoz tartozik – szinte a teljes kárt kifizethetik. A hitelminősítő várakozásai szerint a helyzet kezelhető lesz.

Mégis, a józan ész azt sugallja, hogy Moszkva megszegte a szabályokat azzal, hogy megtagadta a repülőgépek visszaadását. Az orosz tisztviselők azonban felajánlották, hogy kifizetik a lízingdíjakat, vagy akár meg is vásárolják a repülőgépeket, és szerintük a nyugati cégek kormányai a hibásak, mivel nem engedélyezik, hogy Oroszországtól fogadjanak el kifizetéseket. A jogi helyzet tehát nem egyértelmű, és olyan tényezőktől függhet, mint a biztosítási felmondások időzítése, vagy akár az, hogy ki üzemelteti a repülőgépeket. Az államosításra való hivatkozás könnyebb lehet egy olyan állami tulajdonú légitársaság esetében, mint az Aeroflot, mondták egyes bérbeadók.

A bankok és a biztosítók remélik, a megoldás része az, hogy az elveszett eszközök jelentős része egy nap visszaszerezhető lesz. De valószínűleg csalódni fognak.

Egy repülőgép értéke a műszaki feljegyzések integritásához kötött, amelyek lehetővé teszik az üzemeltetők és a finanszírozók számára, hogy meghatározzák a repülőgép légi alkalmasságát. A New York-i Egyetem professzora, David Yu becslése szerint a nyilvántartások hiányosságainak felkutatása gyakran repülőgépenként körülbelül 3 millió dollárba kerül, és a nyugati szabályozó hatóságok ellenőrzése alól való kilépés az egész flottát gyanússá teszi. Ráadásul a nyugati szankciók okozta alkatrészhiány miatt az oroszok szét is bonthatják ezeket a repülőket.

Ez a zűrzavar végül magasabb biztosítási díjakhoz és alacsonyabb repülőgép-értékekhez vezethet. A tágabb értelemben vett tanulság az, hogy a nemzetközi jog nem biztos, hogy megfelel a növekvő geopolitikai kockázatoknak. A bonyodalmakat tetézi, hogy a nyugati befektetők a Cirium adatai szerint 75 orosz repülőgépet birtokló kínai bérbeadók finanszírozásán keresztül is ki vannak téve Oroszországnak. Arról nem is beszélve, hogy a külföldi lízingcégek 806 repülőgépet birtokolnak 20 milliárd dollár értékben Kínában, vagyis az iparág fő piaca egy másik, a Nyugattal feszült viszonyban lévő országban van.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.