Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az erősebb kínai katonai jelenlét a globális kereskedelmet is megnehezítheti a Tajvani-szorosban
No menu items!

Az erősebb kínai katonai jelenlét a globális kereskedelmet is megnehezítheti a Tajvani-szorosban

Az eszkaláció veszélye komoly kihívást jelent a nemzetközi kereskedelem számára is. Illusztráció: Bigstock

Miközben a Tajvani-szoros fölött szünetel a rakétatűz, a globális kereskedelemre nézve egy új, tartós kockázat merült fel: a kínai állami média szerint a kulcsfontosságú hajózási útvonalon zajló hadgyakorlatok “rendszeres” eseménynek lesznek.

A Tajvan körüli gyakori kínai katonai tevékenység okozta tartós hajózási zavarok a szakértők szerint “új normális helyzetbe” kerülhetnek a kulcsfontosságú kereskedelmi útvonalon.

Kína a napokban egy új fehér könyvet is kiadott az önigazgatású szigettel való “újraegyesítésről“, amely konkrét figyelmeztetéseket intézett a “tajvani függetlenségi erőkhöz“, és részletezte az Egyesült Államok szerepét Kína e célt célzó erőfeszítéseinek ellensúlyozásában.

Most egy minőségileg új helyzetbe léptünk, és a tajvani kérdés megoldása aktívan mozgásban van” – mondta Andy Mok, az államilag támogatott Kína és Globalizáció Központ vezető kutatója az Al Jazeerának. “Nem tudjuk, hogy milyen hosszúak és milyen nagyságrendűek lesznek a gyakorlatok. Egyesek szerint a blokád már megkezdődött” – tette hozzá.

Az eszkaláció veszélye komoly kihívást jelent a nemzetközi kereskedelem számára is.

A kínai hadgyakorlatok, amelyeket Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnökének múlt heti, a szigetre tett látogatása váltott ki, megmutatták, hogy Peking képes hatalmas fennakadásokat okozni a globális kereskedelmi forgalomban, ha úgy dönt.

Idén már a világ konténerflottáinak mintegy fele és a tonnatartalom alapján a legnagyobb hajók közel 90 százaléka áthaladt a szoroson, amely megkönnyíti az áruforgalmat Kelet-Ázsia és a globális piacok között.

A hajózási adatok azt mutatták, hogy a hajók a héten nagyrészt visszaálltak a szoroson átvezető szokásos útvonalaikra. Ha azonban Kína katonai tevékenységei állandóan jelenlévő kockázattá válnak, az iparág vészhelyzeti terveket készíthet.

Peter Sand, a Xeneta hajózási hírszerző platform vezető elemzője szerint a szorost elkerülő alternatív útvonalak megtalálása jelentős drágulással járna.

Az exportőrök a második legjobb lehetőséget kereshetik, ha a Tajvanon belüli szabad, zavartalan kereskedelem nehézzé válik” – mondta Sand az Al Jazeerának.

A fuvarozók át fogják alakítani az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatási kínálatukat, néhányan nem fogják többé Tajvanra hívni a járatokat, mások pedig kisebb gyakorisággal fogják ezt megtenni” – fejtette ki.

Ha a Tajvani-szoros áthaladhatatlani területté válik, minden útvonal meghosszabbodik, a tranzitidő megnő, és az árukat még tovább tart majd eljuttatni a fogyasztókhoz” – tette hozzá Sand. “A teherszállítási díjakra rövid távon lesz a legnagyobb hatással, mielőtt a térségben kialakul a kereskedelmi útvonalak új normális állapota” – mondta.

Deborah Elms, a szingapúri székhelyű Ázsiai Kereskedelmi Központ ügyvezető igazgatója szerint a cégek nem szívesen helyezik át a tevékenységüket, ha “rövid távú problémával” szembesülnek, mivel a szállítási útvonalak kialakítása sok időt és erőfeszítést igényel.

A változás különösen nehéz kihívást jelentő gazdasági körülmények között” – mondta Elms az Al Jazeerának. “Ezért a cégek többnyire kivárnak, hogy tisztábban lássák, hogy mi lesz a következő lépés mélysége, hatóköre és időtartama” – emelte ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.