Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Budapestre költözik a Nemzetközi Beruházási Bank központja
No menu items!

Budapestre költözik a Nemzetközi Beruházási Bank központja

A Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) székhelyének áthelyezése Magyarországra tovább erősíti Magyarország és Budapest nemzetközi pénzügyi központi szerepét – hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter azt követően, hogy Nyikolaj Koszovval, a nemzetközi pénzintézet elnökével aláírta az erről szóló egyezményt Budapesten.

A pénzügyminiszter kiemelte: a bank székhelyének áthelyezéséről szóló döntés számos előnnyel jár mind a nemzetközi pénzintézet, mind Magyarország számára, kedvező a bank részvényeseinek, ezzel párhuzamosan új lehetőségeket teremt a magyar pénzügyi és gazdasági élet szereplőinek is.

A tárcavezető rámutatott: a bank Magyarországon megnyíló új központjának létrehozásával az NBB hatékonyabban kapcsolódhat be az európai pénzügyi-gazdasági életbe, széleskörű kapcsolatrendszert építhet ki az európai pénzintézetekkel és más nemzetközi fejlesztési bankokkal. Mindezek révén a bank jelentős szereplőjévé válhat a közép-európai beruházásoknak, a vállalati hitelezésnek és így a nemzetközi pénzügyi életnek is.

Varga Mihály jelezte: az elmúlt időszakban a többi tagállammal együtt, a bank vezetésének aktív részvételével, új stratégiai célokat tűztek ki, amelyek egy korszerű, a XXI. század követelményeinek megfelelő nemzetközi fejlesztési pénzintézet kialakítását fogalmazták meg a bank vezetése számára.

A miniszter emlékeztetett arra: a döntésről a legmagasabb szinten, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor miniszterelnök találkozóján egyeztettek. Rámutatott: a szerződés keddi ünnepélyes aláírásával veszi kezdetét az a folyamat, amelynek során az NBB a székhelyét Moszkvából Budapestre helyezi át.

Azzal, hogy az NBB központja a jövőben Budapesten lesz, egy fontos multilaterális intézmény gazdagítja majd a “magyar pénzügyi palettát” – emelte ki a pénzügyminiszter.

Varga Mihály pénzügyminiszter (j) és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) elnöke kezet fog a nemzetközi pénzintézet székhelyének áthelyezésérõl szóló megállapodás aláírása után Budapesten. MTI/Pénzügyminisztérium

Varga Mihály logikus lépésnek nevezte, hogy egy terjeszkedő szakaszban lévő nemzetközi fejlesztési bank Magyarországon választ új székhelyet, amely megfelelő működési környezetet, magas ütemű és fenntartható gazdasági növekedést kínál.

A pénzintézet magasan képzett pénzügyi szakembereket fog Magyarországra hozni, illetve itt tartani, emellett elősegítheti a hazai vállalatok nemzetközi piacra jutását is – tette hozzá a pénzügyminiszter. Kiemelte, hogy jelenleg öt nagy nemzetközi fejlesztési bank székhelye található az Európai Unió területén, de egyik sem a közép-európai régióban, így az NBB székhelyének Budapestre költözése jelentős előrelépés és elismerés a magyar gazdaságpolitika számára.

Nyikolaj Koszov, a bank elnöke a pénzintézet Budapestre költözését történelmi jelentőségű lépésnek nevezte.

Elmondta: a részvényesek azért is döntöttek a Budapestre költözés mellett, mert

a magyarországi székhely lehetőséget biztosít a nemzetközi bank számára, hogy továbbfejlessze a nemzetközi pénzügyi partnerekkel az együttműködését, további forrásokat biztosítson tevékenységéhez és növelje a hitelminősítők bizalmát.

Nyikolaj Koszov kiemelte: a bank az elmúlt 3 év alatt 100 millió euró hitelt helyezett ki a magyar gazdaságba.

A rendezvényen kiosztott, angol nyelvű háttéranyagból kiderült: az NBB tavalyi mérlegfőösszege mintegy 1,2 milliárd euró volt, szemben a 2017. évi közel 1,1 milliárddal. Ezzel párhuzamosan a nemzetközi bank nettó hitelállománya a 2017-es 664 millió euróról 2018-ban 753 millió euróra bővült.

A tervek szerint az NBB a mérlegfőösszegét 2022 végére 1,7 milliárd, a nettó hitelportfólióját 1,2 milliárd euróra szeretné növelni – jelentette az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 

Tőkeprogramokkal segítik a a vállalkozások fejlesztését

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.