Kezdőlap Világgazdaság Franciaország: a bolttulajdonosok államosítást követelnek
No menu items!

Franciaország: a bolttulajdonosok államosítást követelnek

Kép/Fotó/Forrás: NS

A francia kormány 10 ezer kisebb üzlet államosítására készül. Az ötlet a kereskedelmi érdekképviseletektől érkezett. Cél a városképhez tartozó kis boltok megmentése a csődhullámtól. Aki vállalják a hosszú távú üzemeltetést, kedvezményes áron bérelhetik vissza a helyiségét. Szigorodnak a rövidtávú, Airbnb lakáskiadás szabályai is.

Államosítás és visszabérlés

A francia kormány 10 ezer kisebb bolt és olyan üzletek államosítását készíti elő, amelyekben a mindennapi igényeket kielégítő szolgáltatásokat nyújtanak.

Többek között könyvesboltok, ruhaüzletek, fodrászatok, cipészetek, kulcsmásolók kerülhetnek az állami vagyonkezelő tulajdonába.

Cél a belvárosok arculatának megőrzése. A kisebb kereskedelmi egységek az online vásárlás rohamos növekedése miatt évek óta egyre nehezebb helyzetben vannak. A korona-járvány miatti kijárási tilalom tovább rontott a helyzetükön. A küszöbön álló sosem látott gazdasági válságban pedig aligha lesz esélyük talpra állni.

Az üres Champs-Élysées Nagyításért klikk a képre Forrás:thecritic

A párizsi kormány már a héten elfogadhatja a rendeletet, amely felhatalmazza a Nemzeti Vagyonkezelőt (Caisse des dépots) a nehéz anyagi helyzetbe, csőd előtt álló kereskedők üzleteinek államosítására. A korábbi tulajdonos rögtön visszabérelheti a boltját, ha vállalja, hogy hosszú távon tovább folytatja benne a korábbi kereskedelmi tevékenységét. A Caisse des dépots járási szinten ingatlankezelőket fog létrehozni. Ez fogja állami pénzből megvásárolni a hozzá forduló, csőd előtt álló kereskedők üzleteit. A program az élelmiszerüzletekre nem terjed ki.

Az államosítás ötlete a 450 ezer vállalkozót tömörítő Kiskereskedők Nemzeti Szövetségtől érkezett.

Arra is kérik a kormányt, hogy legalább két évre tiltsa meg az online áruházaknak új logisztikai központok építését.

A Párizsban található ikonikus üzlet, a Fauchon. A hálózat segélyért folyamodott

A mostani intézkedést nem az első kormányzati mentőöv. Az elmúlt hónapokban vissza nem térítendő támogatásokkal, kamatmentes hitelekkel és a bérleti díj fizetéshez nyújtott segítséggel próbált segíteni a párizsi vezetés. A kiskereskedelem a hónapokig tartó kijárási tilalommal, az e miatt felpörgött online kereskedelemmel került akut válságba. Még a Franciaországban fogalomnak számító, 1886-ban alapított, a libamáj pástétomáról világszerte ismert delikátesz lánc, a Fauchon is kénytelen volt támogatást igényelni egy kormányzati segélyalapból.

Az online kereskedelem térnyerése

Az online kereskedők térnyerése évek óta tart. 2019-et 11,6 százalékos növekedés mellett 100 milliárd eurót meghaladó forgalommal zárták. Elsősorban ezzel magyarázzák, hogy a francia városokban a kereskedelmi célú üzlethelyiségek 12 százaléka tartósan üresen áll. A kistelepüléseken még rosszabb a helyzet.

Az intézkedés legalább annyira szól a városok védelméről, mint a kereskedelmi munkahelyek megmentéséről.

A boltok tömeges megszűnésével a városok elvesztik arculatukat. Üzletek nélkül egyre kevesebben sétálnak az utcákon. A centrumok kísértetvárosokká válnak.

Rendelet az Airbnb ellen

Szintén elsősorban városképvédelmi okokból akar a kormányzat az önkormányzatok nyomására határozottabban fellépni a rövidtávú lakáskiadás ellen. A legismertebb szállásközvetítő platform, az Airbnb nevével fémjelzett tevékenység leginkább Párizsban egyre nagyobb probléma. Az ingatlanok tömegesen tűnnek el a bérlakáspiacról. Ennek egyrészt árfelhajtó hatása van, másrészt a helyieket a belvárosok elhagyására kényszeríti.

Az utóbbi hatás mindenki számára érzékelhetővé vált az elmúlt hetekben a turisták számának drasztikus visszaesésével. A francia főváros központjának utcái a kijárási tilalom feloldása után is kihaltak maradtak.

Alig laknak franciák Párizs központjában.

A 2014 óta hivatalban lévő, néhány hete újraválasztott szocialista főpolgármester, Anne Hidalgo ígérete szerint egy évben maximum 30 napi lehet majd rövid távra lakást kiadni. Hasonló intézkedések más világvárosokban alig hoztak eredményt, mert az önkormányzatoknak nem volt személyi kapacitásuk a rendeletek betartásának ellenőrzésére – hívják fel a figyelmet a bérlők érdekeit képviselő civil szervezetek.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

A gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás ma lép életbe

A szereplők vállalták, hogy az érintett gyógyszerek árát önkéntesen a 2024. december 31-i szintre csökkentik vissza és azt 2026. június végéig alkalmazzák.

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg