Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Kamatdöntés - Londoni elemzők lassú normalizálódásra várnak
No menu items!

Kamatdöntés – Londoni elemzők lassú normalizálódásra várnak

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájának normalizálási folyamata meglehetősen lassú ütemű és fokozatos lesz. Idei kamatemelést a londoni elemzői közösség nem vár.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzőstábja az MNB monetáris tanácsának keddi kamatdöntő üléséről összeállított helyzetértékelésében kiemelte, hogy az egyetlen normalizálási lépés a harmadik negyedévre megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás csökkentése volt a korábbi 300-500 milliárd forintos sávról 200-400 milliárd forintra, de az MNB a kamatokhoz ezúttal nem nyúlt.

Morgan Stanley: az MNB nem vágyik pro-aktív monetáris szigorító lépések megtételére

A ház londoni elemzői szerint összességében az látható, hogy az MNB “nemigen vágyik” pro-aktív monetáris szigorító lépések megtételére, az egyértelmű és széles bázisú inflációs nyomás ellenére sem.

A Morgan Stanley közgazdászai szerint ennek alapján az MNB monetáris politikájának lassú ütemű normalizálása várható.

A cég elemzői keddi előrejelzésükben felidézték minap ismertetett év közepi átfogó helyzetértékelésüket, amelyben szintén azt valószínűsítették, hogy a magyar monetáris politikában nem várható jelentősebb szigorítás a robusztus növekedés és az ezt kísérő inflációs nyomás ellenére sem.

A ház szerint az elképzelhető, hogy a Magyar Nemzeti Bank a további negyedéves inflációs jelentések kiadásával egy időben bejelent valamelyes szigorítási intézkedéseket, de “egyáltalán nem lehet biztosra venni még ezt sem”.

A Morgan Stanley londoni szakértői nemrégiben Budapesten jártak, és erről szóló ismertetésükben is közölték: tájékozódó tárgyalásaik csak megerősítették azt a várakozásukat, hogy az MNB nem fog sietni a monetáris politika normalizálásával, különösen akkor, ha az euróövezeti jegybank (EKB) nem kezd szigorítási ciklusba a közeljövőben.

A cég szerint ebben a környezetben úgy tűnik, hogy a BUBOR ráta konvergenciája a 0,90 százalékos MNB-alapkamathoz legkorábban 2020 második felében valószínű, “hacsak nem még ennél is később”.

Bank of America Merrill Lynch: a feszesebbé váló költségvetési irányvonal némileg szigorítás

A Bank of America-Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői a minap szintén tájékozódó látogatást tettek Magyarországon, és erről összeállított beszámolójukban kiemelték: jóllehet a magyar gazdaságban erős az inflációs nyomás, ennek ellenére az MNB a következő hat hónapban is “találhat magának indokokat a tétlenségre”.

A ház szerint a magyar jegybank támaszkodhat például arra, hogy az újonnan meghirdetett lakossági állampapír-értékesítési program, valamint a beruházások terén feszesebbé váló költségvetési irányvonal önmagában valamelyes szigorítási hatással jár a magyar gazdaságban érvényesülő keresleti nyomás enyhítése révén, a romló külső környezet pedig az importált inflációt csökkenti.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői azt emelték ki, hogy a tizenkét hónapos mozgó bázison mért folyómérleg-egyenleg többlete a hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékára szűkült az idei első negyedévben a 2016 negyedik negyedében mért 6,2 százalékos legutóbbi csúcsról.

A ház várakozása az, hogy a folyómérleg-egyenleg 2020 végéig 3 százalékos GDP-arányos mínuszba fordul, és ez a Capital Economics elemzői szerint érzékennyé teheti a forintot a tőkeáramlások változására.

A cég előrejelzése szerint ebben a környezetben – tekintettel a befektetői kockázatvállalási hajlandóság várható csökkenésére is a romló globális növekedési kilátások közepette – a forint a jelenlegi 323 forint/euró körüli szintekről 2020 végéig 335 forint/euróra gyengül.

A Capital Economics szerint ez az árfolyamszint már valószínűleg a monetáris politika feszesebbre vonására készteti majd az MNB-t, bár a cég londoni elemzői is azt valószínűsítik, hogy ez fokozatos ütemű szigorítási ciklus lesz, mivel “az MNB nagyon enyhe (monetáris) alapállású intézmény”.

Az MNB várható lépéseit számítgatják a londoni elemzők

A ház mindezzel együtt is azzal számol, hogy a három hónapos BUBOR ráta a jelenlegi 0,24 százalékról 2020 végéig 1,25 százalékra emelkedik.

A Capital Economics elemzői hangsúlyozzák: annak ellenére jósolják ezt, hogy a piaci szereplők csak 0,70 százalékig emelkedő BUBOR rátát áraznak ugyanerre az időtávlatra.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Igazgatói kinevezések az Accent Hotels szállodáiban

Decembertől Koós Melinda vezeti a májusban újranyitott Kenese Bay Garden Resort & Conference szállodát.

Beelőzték a multikat: Ezrével készülnek a dubaji csokik Nagykanizsán

Jakabfi Dávid desszertséf dubai csokija már várólistás, a bejglinél is népszerűbb lett az édesség.

Innotime-kutatás: A fenntartható turizmus már nem luxus Magyarországon

Az Innotime Hungary Kft immár hagyományosan minden évben átfogó...

Nőtt a rozé borok népszerűsége a hazai fogyasztóknál

Az elsőként rozét fogyasztók nagyobb valószínűséggel válnak borfogyasztóvá, mint az elsőként fehér- vagy vörösbort fogyasztók.
Hirdetés

Hírek

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.