Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Putyin egy tőle nyugatra lévő országot mindenképp meg akar szerezni
No menu items!

Putyin egy tőle nyugatra lévő országot mindenképp meg akar szerezni

Vlagyimir Putyin és Alekszandr Lukaseno egy korábbi találkozójukon. Kép forrása: Wikimedia Commons

Vlagyimir Putyinnak hűséges szövetségese van Fehéroroszországban, és az orosz elnök már most is felhasználja az országot ukrajnai agressziójához. Egy kiszivárgott dokumentum szerint Alekszandr Lukasenko diktatúrája hamarosan végleg a Kreml vazallus államává válik, ugyanis Oroszország 2030-ig fokozatosan be akarja kebelezni.

A dokumentum szerint – amelyről többek között a Süddeutsche Zeitung és a Spiegel is beszámolt, és amely állítólag a moszkvai elnöki adminisztrációból származik -, Vlagyimir Putyin 2030-ig fokozatosan át akarja venni a szomszédos Fehérorszország irányítását.

A jelentés szerint Putyin stratégái politikai, gazdasági és katonai értelemben is be akarnak szivárogni Fehéroroszországba. A cél egy közös uniós állam létrehozása orosz vezetés alatt. Nyugati biztonsági körök a beszámolók szerint hitelesnek tartják a dokumentumot.

Az “Orosz Föderáció stratégiai céljai Fehéroroszországban” című dokumentum 2021 nyaráról származik. A jelentés szerint Moszkva stratégiai célja többek között az, hogy “biztosítsa az Orosz Föderáció meghatározó befolyását a szociálpolitika, a kereskedelem, a gazdaság, a tudomány, az oktatás és a kultúra területén“.

A Spiegel beszámolója szerint a dokumentum három szakaszra tagolódik: rövid távú (2022-ig), középtávú (2025-ig) és hosszú távú (2030-ig) célokra. A dokumentumot idézve a jelentés megállapítja, hogy Oroszországnak 2030-ra biztosítania kell “a Fehérorosz Köztársaság információs tere feletti ellenőrzést“. Továbbá az orosz nyelvnek is “domináns pozíciót” kell elérnie.

Fehéroroszországot Oroszország legszorosabb szövetségesének tekintik az Ukrajna elleni háborúban. A háború kezdetén, majdnem pontosan egy évvel ezelőtt Oroszország támadásokra használta az országot. Jelenleg is orosz katonák állomásoznak Fehéroroszországban, és bár hivatalosan nem vesz részt a háborúban, folyamatosak a találgatások arról, hogy beavatkozhat-e valamikor. Alekszandr Lukasenko elnök azonban hivatalosan nem akar belekeveredni a háborúba.

Az első lépés már megtörtént

Lukasenko 2022 februárjában egy vitatott alkotmányos népszavazással biztosította be hatalmát. Az alkotmánymódosítás lehetővé teszi, hogy az 1994 óta uralkodó Lukasenko újabb ciklusra induljon. Emellett büntetlenséget is biztosít számára, valamint szorosan Oroszországhoz köti a volt szovjet köztársaságot.

A dokumentum szerint ezt az alkotmányreformot az orosz viszonyoknak megfelelően kell végrehajtani, és a törvényeket “harmonizálni” kell az Orosz Föderációéval. A Kreml ugyanakkor vissza akarja szorítani a nyugati befolyást, és bástyát akar létrehozni a NATO ellen.

A Stockholmi Kelet-európai Tanulmányok Intézetének (SCEEUS) igazgatóhelyettese is hitelesnek tartja a dokumentumot. Külsőleg a dokumentum “az orosz bürokrácia vagy politikai adminisztráció szokásos dokumentumára” hasonlít – mondta Martin Kragh. A tartalma “nagyrészt megfelel Oroszország Fehéroroszországgal szembeni politikai céljainak az 1990-es évek óta” – tette hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.