Hirdetés
Kezdőlap Hírek KSH: nőtt az ipari termelés és a fogyasztási cikkek kereslete
No menu items!

KSH: nőtt az ipari termelés és a fogyasztási cikkek kereslete

Tavaly novemberben az ipari termelés volumene 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,5 százalékkal emelkedett – erősítette meg második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal csökkent.

A tavalyi év első 11 hónapjában az ipari termelés 3,5 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,2, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,7 százalékkal bővült.
Novemberben az ipar belföldi értékesítése 6,7, ezen belül a feldolgozóiparé 12,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.

A járműgyártás belföldi eladásai 6,3 százalékkal, a számítástechnikai eszközöké 10,3, a villamosberendezéseké 19,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a gépiparé viszont 7,2 százalékkal csökkent. A vegyipari eladások 20,0 százalékkal, a gumiiparé 30,3 százalékkal nőtt 2017 novemberéhez képest, az élelmiszeripar értékesítési volumene 5,0 százalékkal nőtt, a gyógyszeriparé 4,2 százalékkal csökkent.

Összességében a magyar gyártók 15,7 százalékkal több tartós fogyasztási cikket adtak el a belföldi piacon, míg a nem tartós fogyasztási cikkekből 4,3 százalékkal több kelt el, mint 2017 novemberében. A beruházási javak gyártói 9,8 százalékkal, a további felhasználásra készült anyagokból, alkatrészekből és féltermékekből 17,8 százalékkal nőtt a belföldi értékesítés.

Az ipari export volumene 2,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az októberi 4,9 százalékos növekedés után, igaz viszont, hogy az előző két hónapban csökkent az ipar exportja éves összevetésben.

A feldolgozóipari exportértékesítés 35 százalékát képviselő járműgyártás kivitele négy hónap csökkenés után 4,7 százalékkal nőtt, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 6,6 százalékkal emelkedett, a villamosberendezések kivitele 13,9 százalékkal nőtt. Ugyanakkor csökkent harmadik hónapja a vegyipar és negyedik hónapja a gyógyszerexport. A gumigyártók export eladásai az előző havi kétszámjegyű emelkedés után 4,9 százalékkal emelkedtek, az élelmiszeriparhoz hasonlóan, ahol az export értékesítés októberi 9,2 százalékos növekedése 1,6 százalékosra fékeződött le.

 

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,8 százalékkal nagyobb volt a 2017. novemberinél. Az új belföldi rendelések 5,5, az új exportrendelések 2,4 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány november végén 12,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az export rendelésállomány 13,8 százalékkal nőtt, a belföldi rendelések negyedik hónapja csökkentek éves összehasonlításban és 4,4 százalékkal estek vissza. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.