Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Uniós gazdaság. Visszafogott növekedést vár a Bizottság
No menu items!

Uniós gazdaság. Visszafogott növekedést vár a Bizottság

Az Európai Bizottság (EB) téli gazdasági előrejelzése szerint az európai gazdaság folyamatos, stabil, de mérsékelt növekedési pályán halad a következő két évben a munkahelyteremtés és a bérek folyamatos növekedése mellett.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság emberközpontú gazdaságért felelős biztosa a prognózist ismertetve elmondta, az előrejelzés szerint az euróövezet bruttó hazai termékének (GDP) növekedése stabil marad, 2020-ban és 2021-ben is 1,2 százalék körül alakul.

Valdis Dombrovskis

Az Európai Unió egészében a növekedés várhatóan enyhén lassuló lesz, 2020-ban és 2021-ben 1,4 százalékra mérséklődik, a legutóbbi, őszi gazdasági előrejelzésben szereplő 1,5 százalék helyett.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy szem előtt kell tartani a változékonyabb, a geopolitikai helyzet okozta kockázatokat, amelyhez kereskedelmi bizonytalanságok is társulnak. A tagállamoknak ezért ki kell használniuk a lehetőséget a strukturális reformok végrehajtására a növekedés és a termelékenység fokozása érdekében. A magas államadóssággal rendelkező országoknak továbbá prudens költségvetési politikával kell megerősíteniük a gazdaságuk védelmét – közölte.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos hozzátette, az európai gazdaság helyzetét tekintve biztató a kereskedelmi feszültségek csökkenése és a megállapodás nélküli Brexit elkerülése. Ugyanakkor még mindig jelentős politikai bizonytalansággal kell szembenézni, ami megnehezíti a feldolgozóipar helyzetét. A koronavírust illetően, még túl korai lenne értékelni annak negatív gazdasági hatásának mértékét – mondta.

Tájékoztatása szerint a külső környezet továbbra is kihívást jelent, a munkahelyteremtés, az erőteljes bérnövekedés és a támogató politikák kombinációja azonban segítheti az európai gazdaságot abban, hogy fenntartsa a mérsékelt növekedési pályáját. A lakossági fogyasztás és a beruházások, különösen az építőipar területén, továbbra is ösztönözni fogják a gazdasági növekedést.

Paolo Gentiloni

Várhatóan számos tagállamban jelentősen növekedni fog a közlekedéssel és a digitális infrastruktúrával kapcsolatos közberuházások száma. A feldolgozóipar a stabilizálódás jeleit mutatja, a csökkenő globális kereskedelmi forgalom pedig elmozdulhat a mélypontról. Mindezek lehetővé teszik az európai gazdaság további bővülését, ugyanakkor nem tűnnek elégségesnek a növekedés mértékének felgyorsulásához.

Az inflációt illetően elmondta, az euróövezetben az inflációs előrejelzés (harmonizált fogyasztói árindex) 2020-ban 1,3 százalékra, 2021-ben pedig 1,4 százalékra emelkedett, ami a 2019-es őszi gazdasági előrejelzéshez képest mindkét évben 0,1 százalékpontos növekedést jelent. Ez azt jelzi, hogy a magasabb bérek az árakban is kezdenek lecsapódni, az olajárakkal kapcsolatban pedig némileg felfelé módosultak a feltételezések.

Az unió egészében a 2020-as inflációs előrejelzés szintén 0,1 százalékponttal, 1,5 százalékra emelkedett. A 2021-re vonatkozó előrejelzés változatlanul 1,6 százalék maradt.

Paolo Gentiloni arra hívta fel a figyelmet, hogy egyes lefelé mutató kockázatok elmúltak, közben azonban újak jelentek meg, így összességében a kockázatok továbbra is lefelé mutatnak.

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás első fázisa bizonyos mértékben hozzájárult a lefelé mutató kockázatok csökkentéséhez, de a Washington kereskedelempolitikáját övező nagyfokú bizonytalanság továbbra is akadályozza az üzleti hangulat szélesebb körű javulását – jegyezte meg.

Kijelentette, noha a december 31-ig tartó átmeneti időszakra vonatkozóan egyértelműek az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi kapcsolatok, továbbra is jelentős a bizonytalanság a jövőbeni partnerséget illetően. Hozzátette: mivel az unió és az Egyesült Királyság közötti jövőbeni kapcsolat még nem egyértelmű, a 2021-re vonatkozó előrejelzések azon a technikai feltételezésen alapulnak, hogy a kereskedelmi kapcsolatok tekintetében fennmarad a jelenlegi állapot.

Végezetül hozzátette, az új koronavírus megjelenése és annak a közegészségügyre, a gazdasági tevékenységre és a kereskedelemre gyakorolt hatása szintén lefelé mutató kockázatot jelent. Minél tovább tart, annál nagyobb a gazdasági hangulatra és a globális finanszírozási feltételekre gyakorolt dominóhatás valószínűsége.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.

Öt év alatt duplázna a legdinamikusabban fejlődő magyar autókereskedelmi csoport

A Csoport Kiskereskedelmi üzletága márciusban jelentette be, hogy újabb ország kiskereskedelmi piacára lép be, miután megállapodott a cseh Stratos Auto BMW üzletágának megvásárlásáról.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.