Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág A Moody's negatívra rontotta az európai bankrendszer kilátását
No menu items!

A Moody’s negatívra rontotta az európai bankrendszer kilátását

Negatívra változtatta az európai bankrendszer jelentős részének 2020-ra érvényes kilátását a Moody’s Investors Service. Ugyanakkor a hitelminősítő szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek jövő évi kilátása továbbra is stabil.

A Moody’s 37 oldalas, Londonban ismertetett éves tanulmányában kiemelte, hogy az európai bankszektor összességében negatív kilátásának fő oka a térségen belül domináns súlyú euróövezeti, illetve brit bankrendszer kilátásának negatívra rontása.

A Moody’s szerint a kereskedelmi feszültségek további lefelé ható kockázatot jelentenek

Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint a 18 ezer milliárd eurós összesített éves európai hazai össztermék (GDP) 62 százalékát az euróövezet adja, és az euróövezeti bankoké az európai bankrendszer 45 ezer milliárd eurós együttes eszközállományának 67 százaléka.

Nagy-Britannia az európai GDP-értékből 13 százalékkal, az európai banki eszközállományból 20 százalékkal részesedik.

A Moody’s szerint az euróövezeti gazdaság növekedési üteme a történelmi visszatekintésben felvázolható hosszú távú növekedési pálya alá süllyedt, és a kereskedelmi feszültségek további lefelé ható kockázatot jelentenek.

Mindemellett az euróövezeti bankrendszer eszközminősége már tetőzött, és a hitelveszteség-fedezeti terhek a továbbiakban várhatóan emelkednek a gazdasági teljesítmény gyengülése miatt – áll a hitelminősítő szektorelemzésében.

A Moody’s várakozása szerint a tartósan alacsony kamatok és a szerkezeti jellegű hatékonysági hiányosságok a már most is gyenge nyereségesség további eróziójához vezetnek az euróövezeti bankrendszerben, és ez nehezíti a szükséges technológiai beruházások végrehajtását és az üzleti modellek kiigazítását.

A cég az idei év egészére mindössze 1,1 százalékos átlagos gazdasági növekedést vár az euróövezetben, hangsúlyozva, hogy öt éve nem volt ilyen lassú a valutauniós térség éves növekedési üteme.

A Moody’s előrejelzése 2020-ban 1,2 százalékos, 2021-ben 1,4 százalékos euróövezeti növekedést valószínűsít. A cég megjegyzi azonban, hogy a termelékenység lanyha ütemű javulása és a lakosság öregedési folyamata is terheli az euróövezeti gazdaság növekedési potenciálját.

Simon Ainsworth, a Moody’s ügyvezető igazgatója

A hitelminősítő szerint az euróövezet gazdasági kilátásainak két legnagyobb kockázati tényezője Nagy-Britannia esetleges megállapodás nélküli, rendezetlen kilépése az Európai Unióból, illetve az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségek eszkalálódásának veszélye.

A közép- és kelet-európai bankrendszerekre a Moody’s ugyanakkor változatlan stabil kilátást tart érvényben.

Grafikus kimutatásában a cég kiemelte, hogy ez a térség a teljes európai GDP-érték 7 százalékát, az európai bankrendszer együttes eszközállományának 2 százalékát adja, és ez a csekély súly az oka annak, hogy az európai bankrendszer kilátása a közép- és kelet-európai bankok változatlan stabil kilátásával együtt is összességében negatív.

A Moody’s mindazonáltal kiemeli azt is, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok növekedési teljesítménye a várható lassulás ellenére túltesz az euróövezeti gazdaságon, és ez üzleti lehetőségeket teremt a régió bankjai számára.

A hitelminősítő a feltörekvő európai gazdaságokban 2,5-3,5 százalék közötti GDP-növekedést valószínűsít 2020-ra.

A Moody’s tanulmánya szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek eszközminősége stabilizálódik, mindenekelőtt annak hatására, hogy jórészt befejeződött a magyar, a román és a szlovén bankszektorok pénzügyi mérlegének kitisztítási folyamata, és a kedvező gazdasági kondíciók segítik a hitelkihelyezést a térségben.

A cég szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek egyik kulcsfontosságú erőssége, hogy továbbra is elsősorban az alacsony költségű, stabil hazai betétállományra építik finanszírozásukat.

A Moody’s júliusban stabilra változtatta az addigi pozitívról a magyar bankrendszerre külön érvényben tartott kilátását, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz.

A Magyarországról összeállított, minap Londonban ismertetett 32 oldalas éves szuverén adósprofil-jelentésében a hitelminősítő közölte, hogy várakozása szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme a továbbiakban lassul ugyan, de 2020-ban és 2021-ben is 3,2 százalék körül lesz. A Moody’s szerint ez az ütem még mindig robusztusnak számít majd.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Húsvéti programokkal várják a családokat a nemzeti parkok

A négynapos hétvégén is nyitva lesznek a látogatóközpontok és tematikus túrákkal várják a kirándulókat.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.