Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Amerika. A szupergazdagok nem, vagy alig fizetnek adót
No menu items!

Amerika. A szupergazdagok nem, vagy alig fizetnek adót

Volt olyan év, amikor az amerikai szupergazdagok közül egyesek – köztük Jeff Bezos, az Amazon alapítója, Elon Musk, a Tesla alapítója, Michael Bloomberg volt New York-i polgármester, vagy Carl Icahn és Soros György milliárdos befektetők – nem fizettek jövedelemadót – adta hírül a ProPublica nevű amerikai oknyomozó portál.

Az internetes oldal az amerikai adóhivatal (IRS) elmúlt 15 év adataihoz jutott hozzá, amelyek tartalmazzák a leggazdagabb amerikaiak ezreinek adóbevallásait is. A portál névtelen forrásból kapta az információkat és kiemelte, hogy nem is ismeri a forrás kilétét és nem kérte a kapott információkat.

Az IRS nyilvántartásai azt mutatják, hogy a leggazdagabbak – tökéletesen legálisan – fizethetnek olyan kevés jövedelemadót, amely csak a töredéke azoknak a százmillióknak, ha nem milliárdoknak, amellyel a vagyonuk nő évente” – fogalmazott a ProPublica.

Tökéletes legális adózási stratégiák” alkalmazásával képesek a nullára, vagy ahhoz közeli szintre csökkenteni az adóterhüket – tette hozzá a portál.

Jesse Eisinger, a ProPublica egyik szerkesztője egy szerdai rádiós interjúban úgy fogalmazott: “teljesen megdöbbentünk, hogy akár zéró adót is fizethetsz, ha multimilliárdos vagy“. Hozzátette, hogy a szupergazdagok teljesen jogszerűen csökkenthetik a befizetendő jövedelemadójukat.

Az oknyomozó portál, felhasználva a Forbes magazin által gyűjtött adatokat is, megállapította, hogy a 25 leggazdagabb amerikai vagyona 2014 és 2018 között összesen 401 milliárd dollárral nőtt, és ebben az időszakban ugyanez a 25 ember összesen csak 13,6 milliárd dollár jövedelemadót fizetett be.

Jeff Bezos és Elon Musk

A beszámoló szerint Jeff Bezos – akit a Forbes jelenleg a világ leggazdagabb embereként tart számon – 2007-ben és 2011-ben nem fizetett jövedelemadót. 2014 és 2018 között az üzletember 4,22 milliárd dolláros jövedelemről számolt be, és 973 millió dollár adót fizetett. Vagyona mindeközben 99 milliárd dollárral nőtt.

Elon Musk, aki jelenleg a világ második leggazdagabb embere, 2018-ban nem fizetett jövedelemadót. A Tesla alapítója 2014 és 2018 között összesen 1,52 milliárd dollár jövedelmet vallott be és 455 millió dollár adót fizetett be. Vagyona ebben az időszakban 13,9 milliárd dollárral nőtt – áll a portál jelentésében.

A ProPublica beszámolója szerint “Bezos személyi és vállalati képviselői is visszautasították az üggyel kapcsolatos kérdéseket“. Musk szintén nem válaszolt a portál megkeresésére. A jelentésükben szereplő többi milliárdostól pedig azt a választ kapták, hogy befizették az összes kötelező adót.

A portál által említett milliárdosok között szerepel Soros György magyar származású amerikai üzletember is, aki a beszámoló szerint az elmúlt években minimális mértékű jövedelemadót fizetett. Soros közleményben reagált a ProPublica megkeresésére, és kijelentette, hogy néhány éve a beruházásai veszteségei miatt nem kell jövedelemadót fizetnie. Írásában kiemelte, hogy régóta támogatja azt a törekvést, miszerint az Egyesült Államok leggazdagabb embereinek több adót kellene fizetniük.

Joe Biden amerikai elnök már elnöki kampánya során is számos javaslatot tett a vállalkozások és a magas jövedelemmel rendelkező amerikaiak adójának emelésére. Ilyen volt például a társasági adó mértékének 21-ről 28 százalékra emelése, illetve a legmagasabb keresetűek egyéni adókulcsának 37-ről 39,6 százalékra emelése. Az elnök március közepén jelentette be, hogy adóemelésre számíthatnak azok a gazdagabb amerikaiak, akik többet keresnek évi 400 ezer dollárnál.

Biden az ABC News adásában akkor úgy fogalmazott: az érintettek “kisebb vagy jelentősebb” adóemelésre számíthatnak.

A szenátus pénzügyi bizottságának meghallgatásán Ron Wyden, Oregon állam demokrata szenátora, aki egyben a bizottság elnöke is, azt mondta: a ProPublica jelentése megállapította, hogy “az ország leggazdagabbjai, akik a világjárvány idején hatalmas haszonra tettek szert, nem fizették be (az adójuk) méltányos részét“. Wyden ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az IRS-nek vizsgálatot kell indítania azzal kapcsolatban, hogy az adatok hogyan kerülhettek nyilvánosságra.

Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője közölte: “bizalmas kormányzati információk bárminemű felhatalmazás nélküli nyilvánosságra hozatala törvénytelen“.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.