Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Aranyéhség a piacon: bárhonnan - fogból, ékszerből, szemétből
No menu items!

Aranyéhség a piacon: bárhonnan – fogból, ékszerből, szemétből

Az arany unciánkénti ára átlépte a 2.000 dollárt. A bányászat nem képes lépést tartani a kereslettel. A világ aranyhiánnyal küzd. Nő az újrahasznosítás és a lakossági ékszerek jelentősége.

Az arany unciánkénti ára átlépte a 2008-as a gazdasági válság alatti történelmi csúcsot, a 2.034 dollárt. Ennek ellenére a bányák 15 százalékkal kevesebbet termeltek ki az ide év első hat hónapjában, mint a 2009-es rekord év azonos időszakában. Ennek oka, hogy a COVID-19 miatt sok bányában szünetelt a munka.

A készletek ráadásul egyre nehezebben hozzáférhetők, ezért mind költségesebb a bányászat, amely a természetet is súlyosan károsítja. Az arany nagykereskedői új források után néznek: a lakosság megunt ékszerei és a technikai eszközök szétbontása a két legfontosabb alternatívája a bányászatnak.

Új források

Aranybánya Erdélyben Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

2019-ben az arany másodlagos forrásokból történő beszerzése 11 százalékkal, 1.304 tonnára növekedett. A piacra került teljes aranyállomány 27 százalékát tette ki. A legnagyobb része a kiskereskedőktől jött, akik a lakosságtól vették ékszer formájában. A kisebbik rész a hulladék újrahasznosításból: a számítógépekben, az okostelefonokban, a fogprotézisben és az autókban is van arany. A szemétbe került aranytartalmú dolgok lebontása sokkal olcsóbb és környezetbarátabb aranyforrás, mint a bányászat.

Aranyat a szemétből

Megéri a minimális aranyat is visszanyerni

Egy okostelefon ugyan csak néhány milligramm aranyat tartalmaz a korrózió elleni védelem okán, de 19 ezer szemétbe kerülő telefonnál ez már 270 grammot jelent, ami jelenleg 20 ezer dollárt ér.

A hulladékot újrahasznosítók bánatára az utóbbi években a gyártók az egekbe szökött aranyár miatt részben ezüsttel helyettesítik az aranyat, aminek csak 24 dollár unciája. Arany a számítógépekben, az autók elektronikájában és minden félvezető áramkörben is van. A gyártók az utóbbiakban is jelentősen, átlagosan 35 százalékkal csökkentették a felhasznált arany mennyiséget. Korábban a fogászatban is több aranyat használtak.

Egy szájból kikerülő, régi, arany alapú implantátum átlagosan 100 eurót ér! A fogtechnikusok azonban fokozatosan áttérnek az olcsóbb platina használatára. Ezért 2002 és 2019 között 67-ről 3,2 tonnára csökkent a fogászatban felhasznált arany mennyisége.

Az aranyművesek szinte már csak másodlagos forrásból származó nemesfémmel dolgoznak. Inkább szimbolikus, mint gyakorlati jelentősége volt, hogy a tokiói nyári olimpia aranyérmei szintén újrahasznosítás útján, 6 millió szemétbe került okostelefonból és 72 tonna leselejtezett számítógépből készültek. Összesen 32 kiló aranyat nyertek ki.

Az újrahasznosítás jelentőségének növekedéséével párhuzamosan javul a szemétből az aranyat kiszűrő berendezések minősége. Egyre kisebb mennyiségeket is képesek kimutatni.

Növekvő kereslet és kínálat

A COVID következtében kialakult brutális gazdasági válság miatt minden szakértő további áremelkedéssel számol. A növekvő keresletet nem ellensúlyozza, hogy a válság miatt megszoruló családok több arany fognak eladásra kínálni az aranykereskedőknek, mint az elmúlt években – áll a World Gold Council, az aranyipari szereplők legfontosabb lobbiszerveztének friss tanulmányában.

 

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Igazgatói kinevezések az Accent Hotels szállodáiban

Decembertől Koós Melinda vezeti a májusban újranyitott Kenese Bay Garden Resort & Conference szállodát.

Beelőzték a multikat: Ezrével készülnek a dubaji csokik Nagykanizsán

Jakabfi Dávid desszertséf dubai csokija már várólistás, a bejglinél is népszerűbb lett az édesség.

Innotime-kutatás: A fenntartható turizmus már nem luxus Magyarországon

Az Innotime Hungary Kft immár hagyományosan minden évben átfogó...

Nőtt a rozé borok népszerűsége a hazai fogyasztóknál

Az elsőként rozét fogyasztók nagyobb valószínűséggel válnak borfogyasztóvá, mint az elsőként fehér- vagy vörösbort fogyasztók.
Hirdetés

Hírek

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.