Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Az Intrum kutatása. A magyar cégek nem akarnak eladósodni - optimistábbak, mint...
No menu items!

Az Intrum kutatása. A magyar cégek nem akarnak eladósodni – optimistábbak, mint az EU-átlag

A magyar cégek számára fontos, hogy elkerüljék az eladósodást, ami a hosszú távú növekedésüket akadályozná, 29 százalékuk a korábbinál óvatosabban vesz fel hitelt, 27 százalékuk pedig előtörleszti a már a meglévő hiteleit – derül ki az Intrum követeléskezelő felméréséből.

Az Intrum évente készíti el az Európai Fizetési Jelentését, amelyhez az idén 29 európai országban 10 000 vállalattól, Magyarországon 445 vállalattól gyűjtött adatokat pénzügyi működésükről február és május között. Az idei felmérésből jól látszanak a koronavírus-járvány gazdasági hatásai.

Kiderül, hogy a magyar cégeket elsősorban az ügyfeleik fizetési nehézségei és a “fizetési rés” hosszabbodása érinti érzékenyen. A fizetési rés a megegyezés szerinti fizetési határidő és a kifizetés tényleges időtartama között eltelt időt jelenti, amely a járvány óta csaknem minden országban jelentősen emelkedett, hiszen a lassuló gazdasági növekedés miatt csökkent a kereslet és zavarok keletkeznek az ellátási láncban.

A magyar cégek 45 százaléka mondta azt, hogy a makrogazdasági bizonytalanság miatt meghosszabbították az eredetileg szabott fizetési határidőket, ennek ellenére a magyar cégek fogyasztói, vállalati és állami kifizetései is jelentősen csúsznak.

Deszpot Károly

Deszpot Károly, az Intrum Magyarország értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója elmondta a fizetési folyamatok gyorsítása mindenkinek az érdeke, ebben segítenek a gyors fizetést támogató megoldások, például a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által is támogatott azonnali fizetési rendszer. Sok esetben viszont nemcsak az adminisztráció, hanem a pénzügyi gondok okoznak fizetési nehézségeket.

Az igazgató azt is elmondta, hogy a gazdasági szereplők tavalyhoz képest jóval kevesebb hitelt vesznek fel a piaci pénzintézetektől, a vállalati hiteltranzakciók száma és volumene a lakossági hitelekénél is nagyobb mértékben csökkent, azonban a forráshiány sok cég számára megoldatlan problémát jelent.

Hozzátette: jó irányt jelenthetnek a jegybank által biztosított, kedvezményes hitelek, vagy a hitelgarancia-programok. A cégek fokozott óvatossága miatt viszont nem biztos, hogy ez elegendő, ezért szükség lehet további, vissza nem térítendő támogatásokra is.

A felmérés idején, február és május között Magyarországon a cégvezetők 50 százaléka számított arra, hogy az év végéig recesszióba kerül a gazdaság, 18 százalékuk pedig már érzékelte a gazdasági visszaesést.

Európai szinten a cégvezetők 56 százaléka számított egy éven belül visszaesésre, amelyet 24 százalékuk már érzékelt is.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.