Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra
No menu items!

Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe. Illusztráció: Bigstock

Sajtóhírek szerint India próbál nagyobb árengedményeket kiharcolni az orosz olajra, hogy kompenzálja az Oroszországgal való üzletkötés kockázatát. A dél-ázsiai országnak jó esélyei vannak, hiszen az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik.

Az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek elmondták: India hordónként 70 dollárnál alacsonyabb áron szeretne orosz szállítmányokat kapni, hogy kompenzálja a két ország közötti magas szintű tárgyalások során felmerülő további akadályokat, például a vásárlások finanszírozásának biztosítását. A Brent globális referenciaolajjal jelenleg hordónként 105 dollár közelében kereskednek.

A világ harmadik legnagyobb olajimportőrének állami és magánfinomítói összesen több mint 40 millió hordó orosz nyersolajat vásároltak a február végi ukrajnai invázió óta – mondták a nevük elhallgatását kérő források. Ez 20 százalékkal több, mint az Oroszországból Indiába irányuló áramlás a 2021-es esztendő egészében.

India – amely kőolajának több mint 85 százalékát importálja – az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik, amely Vlagyimir Putyin rezsimjének kulcsfontosságú bevételi forrása.

Az európai kereslet elpárolgása komoly nyomást gyakorol az orosz olajiparra, a kormány előrejelzése szerint a termelés akár 17 százalékkal is csökkenhet idén.

Az Indiába irányuló orosz kőolaj-áramlásokat jelenleg nem szankcionálják, de a szigorodó nemzetközi korlátozások olyan területeken, mint a tengeri biztosítások és az Újdelhire gyakorolt amerikai nyomás megnehezíti a kereskedelmet. Narendra Modi miniszterelnök eddig ellenállt a nyugati bátorításnak, hogy csökkentse a Moszkvával való kapcsolatát, mert így erősen kedvezményes áron juthatott olajhoz. India emellett nagymértékben függ az orosz fegyverimporttól.

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat – a teljes import mintegy tizedét – vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe – mondták a források. Szerintük a kormányhoz kapcsolódó feldolgozóknak előnyös lenne bármilyen potenciális megállapodás. Az olyan magánfinomítók, mint a Reliance Industries és a Nayara Energy jellemzően egyénileg szerzik be az alapanyagot.

De Moszkva is keresi a módját annak, hogy hogyan tudná fenntartani az Indiába irányuló szállítást – mind nyugatról a Balti-tengeren keresztül, mind pedig a nyáron jobban elérhetővé váló orosz távol-keleti útvonalakon – mondták az ügyet ismerő személyek.

Sőt a két ország azt is vizsgálja, hogy a nyersolaj egy részét a távol-keleti Vlagyivosztokon keresztül irányítsák át. Bár a tengeri út onnan Indiába gyorsabb lenne, ez valószínűleg jelentős költségekkel és logisztikai akadályokkal járna.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.