Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Bekebelezte riválisát a médiaóriás: a Disney-é lett a Fox
No menu items!

Bekebelezte riválisát a médiaóriás: a Disney-é lett a Fox

A Walt Disney Co. médiakonszern lezárta médiaipari riválisa, a Murdoch csoporthoz tartozó 21st Century Fox vállalat felvásárlását. Az egyesülési szándékot 2017 decemberében jelentették be a cégek.

A 71,3 milliárd dolláros, részvényenként 51,6 dolláros akvizícióval a 21st Century Fox mozifilm és televíziós műsorgyártása mellett a Disney tulajdonába került olyan jelentős produkciók szerzői joga is, mint az Avatar, az X-Men, a Jégkorszak, a Modern család és a Simpson család.

Bob Iger, a Disney vezérigazgatója

A Disney ellenőrzése alá kerültek a Twentieth Century Fox, Fox Searchlight Pictures, Fox 2000 Pictures, Fox Family és Fox Animation vállalatok. A televíziós műsorgyártásban a Disney tulajdonába kerültek a Twentieth Century Fox Television, FX Productions, Fox21, FX Networks, National Geographic Partners, Fox Networks Group International, Star India cégek, valamint a Fox ellenőrző részesedései a Hulu, Tata Sky és az Endemol Shine Group cégekben.

A Disney birtokába került a Fox 22 regionális sportközvetítő tévécsatornája is, ezeket azonban az akvizíció hatósági engedélyezése feltételeként született megállapodás értelmében értékesítenie kell, mivel már rendelkezik saját ESPN csatornájával. A csatornák értékesítése becslések szerint 20 milliárd dollár bevételt hozhat a Disneynek. Szintén szakértői becslések szerint a Disneynek 36 milliárd dollár hitelt kell felvennie a tranzakció finanszírozásához.

Az üzlet részét nem képező hír- és sportcsatornákat, a FOX News Channel, FOX Business Network, FOX Broadcasting Company, FOX Sports, FOX Television Stations Group egységeket, valamint a sporteseményeket közvetítő kábeltévé állomásokat, az FS1, FS2, Fox Deportes és Big Ten Network csatornákat a 21st Century Fox külön egységbe szervezte ki Fox Corporation néven.

A hagyományos médiacégeknek egyre erősebb konkurenciát támasztanak az olyan internetes műsorszóró szolgáltatások, mint amelyekkel az új technológiai cégek és távközlési szolgáltatók igyekeznek megnyerni maguknak a közönséget. A Netflix Inc., a Google Inc., az Apple Inc. és az Amazon.com Inc. technológiai cégek már több millió előfizetőre tettek szert internetes műsorszóró szolgáltatásaikkal.

Az AT&T távközlési szolgáltató vállalat tavaly vásárolta fel a Time Warner médiacéget 81 milliárd dollárért és már el is indította havi 15 dolláros előfizetéssel elérhető saját Watch TV internetes műsorszóró szolgáltatását, amelyen egyebek között a Time Warner tévécsatornái, a TBS és a TNT is fogható.

A technológiai cégek hatalmas pénzeszközök felett rendelkeznek és óriási kivásárlási veszélyt jelentenek a hagyományos médiacégekre. Bob Iger, a Disney vezérigazgatója ezért is döntött cége megerősítése mellett. A Disney az akvizíció előtt 168 milliárd dollár piaci tőkeértéket képviselt.

Jessica Reif Ehrlich, a Merrill Lynch médiapiaci elemzője szerint  a kivásárlás alapjaiban rendezte át az erőviszonyokat a médiaiparban. “Az egész szakma felbolydult amikor Murdoch a Fox eladása mellett döntött” – jelentette ki egy interjúban. “A döntés üzenete ez volt: vagy növekszel, vagy szállj ki”.

Bob Iger 2005 októbere óta áll a Disney élén. Vezetői megbízatása 2021 júniusában jár le. A Disney 2006-ban vásárolta meg a Pixar animációs stúdiót 7,4 milliárd dollárért, 2010-ben a Marvel Entertainment céget 4 milliárd dollárért, 2012-ben pedig a Lucasfilm vállalatot, a Star Wars szerzőjét szintén 4 milliárd dollárért.

Bob Iger irányítása alatt a Disney részvényének árfolyama megnégyszereződött. Az akvizíció hírére viszont az árfolyam 2,8 százalékkal 110 dollárra csökkent kedden – értesült az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.