Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Beszerzésimenedzser-index: enyhe csökkenés januárban
No menu items!

Beszerzésimenedzser-index: enyhe csökkenés januárban

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 54,0 pont volt a decemberi 54,3 pont után – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

Tavaly a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2019 elején is. Az ütem enyhén lassult, de az év végi értékekhez közel áll. A 2019 januári index a hatodik legmagasabb januári érték 1995 óta.

A január átlag alatti hónap volt a korábbi években – az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6, a januároké pedig 52,3. Az elmúlt három évben a januári átlag magasabb volt (55,8), leginkább az elmúlt év értékének köszönhetően, de az idei érték így is átlag feletti januári értéknek tekinthető 1995 óta.

A felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt decemberhez képest, a változások mértéke két esetben haladta meg a 4 százalékpontot.

A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban. A 2018-as év értékei minden hónapban növekedést mutattak májusig, majd rövid csökkenés jött, ami 2018 júliusban ért véget.

A termelési mennyiség indexe a decemberi értékhez képest nőtt, 50,0 pont felett maradt, ami a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve. A mostani érték átlagos, 1995 óta kilencszer volt magasabb az index értéke januárban.

Az új rendelések indexe erősödött és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig hét alkalommal mértek magasabb januári értékeket a korábbi években.

A beszerzési áraknál az index értéke magasabb lett és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően harmincharmadik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizennegyedik legnagyobb januári.

A késztermékkészletek szintje januárban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nem túl erős. A korábbi januári értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a hatodik legnagyobb 1995 óta. Az index 2016-ban öt alkalommal jelzett bővülést, míg 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban pedig hatot.

Az adatok szerint a külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt decemberhez képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvenhárom hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. Az exportindex esetében hasonló folyamatról lehet beszélni, az index értéke ez esetben emelkedett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014 december és 2015 július kivételével növekedést hozott – ismertette az eredményeket az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.