Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág EBRD: a járvány alatt is csökkentek a térségi bankrendszerek nem teljesítő kinnlevőségei
No menu items!

EBRD: a járvány alatt is csökkentek a térségi bankrendszerek nem teljesítő kinnlevőségei

A koronavírus-járvány ellenére is csökkent tavaly a közép- és kelet-európai gazdaságokban a nem teljesítő banki kinnlevőségek (NPL) összege, elsősorban a masszív kormányzati beavatkozások miatt – közölte hétfőn Londonban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A kimutatás szerint Magyarország azon térségi országok között van, amelyekben a legnagyobb mértékben csökkent a problémás követelésállomány.

Londonban közzétett 27 oldalas éves összesítésében az EBRD kimutatja, hogy a 2019 negyedik negyedéve és 2020 negyedik negyedéve közötti egy évben 3,9 százalékkal 32 milliárd euróra – a térség teljes kinnlevőség-állományának 3,5 százalékára – csökkent a rossz kinnlevőségek összege a közép- és kelet-európai bankrendszerekben.

A 3,5 százalékos NPL-ráta 0,2 százalékpontos csökkenést jelent éves összevetésben.
A térségi NPL-rátát az EBRD olyan törtszámból konvertálja, amelynek számlálójában a teljes NPL-összeg, nevezőjében a bruttó kinnlevőség-állomány szerepel.

A bank éves helyzetértékelésben kiemeli: most már valószínűtlen az NPL-ráták jelentős emelkedésére kidolgozott legrosszabb eseti forgatókönyvek megvalósulása, amelyeknek bekövetkeztétől a tavalyi év első felében még sokan tartottak.

Továbbra is bizonytalan ugyanakkor, hogy a koronavírus-válság végső soron milyen hatást gyakorol a térségi bankok eszközminőségére, és az európai felügyeleti hatóságok szoros figyelemmel követik a folyamatokat – áll az EBRD elemzésében.

A bank megállapítja, hogy megfigyelhető azoknak a kinnlevőségeknek (az Európai Bankhatóság terminológiájában Stage 2 megjelölésű hiteleknek) az emelkedése, amelyeknek hitelkockázata a folyósítás óta jelentősen növekedett – ez elsősorban a törlesztési moratóriumoktól érintett banki követelésállományokra jellemző -, és ez a hitelkockázatok jövőbeni erősödésének egyik jelzőszáma.

Az EBRD adatai szerint a Stage 2 hitelállomány tavaly Magyarországon, Romániában és Lengyelországban emelkedett a legnagyobb mértékben, rendre 3,9, 3,6 és 3 százalékponttal.

E kockázati mérőszám alapján ugyanakkor Magyarország a legkevésbé sérülékeny a térségben, tekintettel arra, hogy a tartalékolástól megszűrt nem teljesítő banki kinnlevőség-állomány és a tőkeellátottság hányadosából képzett ráta a magyar bankrendszerben mindössze 1,4 százalék volt, vagyis messze alacsonyabb a 7,9 százalékos térségi átlagnál.

Az EBRD kimutatja azt is, hogy Magyarországon a tavalyi év végén mindössze 0,6 milliárd euró volt a bankok nem teljesítő követelésállománya, 35,6 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Ez volt az egyik legnagyobb mértékű csökkenés a térségen belül.

A magyar bankszektor rosszhitel-rátája a teljes kinnlevőség-portfolión belül 2020 végén 0,9 százalék volt; ez 0,6 százalékpontos csökkenésnek felelt meg éves összevetésben.
A magyar bankrendszerről az utóbbi időben más nagy londoni elemzőműhelyek is kedvező véleményt formáltak.

A Moody’s Investors Service globális hitelminősítő nemrégiben stabilra javította a magyar bankrendszerre érvényben tartott kilátását az addigi negatívról, azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a magyar gazdaságban megkezdődik a kilábalás a koronavírus-válságból, és ez a gazdasági kondíciók erősödését eredményezi.

A Moody’s a kilátás stabilra javításához fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a magyar bankok bevételei elégségesek lesznek a folyamatosan növekvő hitelkihelyezés és a magas tartalékolási költségek egyidejű finanszírozására.

A hitelminősítő közölte azt is, hogy előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) nominálértéken számolva 2022-ben ismét eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.